REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakończył się Kongres Samorządowy

REKLAMA

Zmiany w systemie finansowania samorządów oraz w zarządzaniu mieniem i oświatą postulują w deklaracji końcowej uczestnicy Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego, który we wtorek zakończył się w Poznaniu.

Dwudniowy Kongres, w którym wzięło udział ponad tysiąc uczestników, zorganizowano w 20. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

REKLAMA

Samorządowcy postulują w deklaracji, aby przywrócono zasadę rekompensowania z budżetu państwa dochodów utraconych w wyniku uchwalania przez sejm ulg podatkowych oraz wprowadzenia udziału samorządów w podatku VAT. "Na początek chcemy zwrotu VAT płaconego z naszych budżetów od inwestycji publicznych, co faktycznie oznacza przepływ pieniędzy z budżetów lokalnych do budżetu centralnego" - powiedział dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezentując deklarację.

REKLAMA

Kolejnym finansowym postulatem jest zwiększenie samodzielności gmin w ustalaniu lokalnych podatków. Samorządowcy proponują w deklaracji powiązanie podatku od nieruchomości z ich wartością. Teraz podatki są ustalane centralnie, a podatek od nieruchomości płacony jest od powierzchni mieszkania.

Samorządy około 30 proc. swoich środków przekazują na utrzymanie oświaty, dlatego domagają się określenia standardów realizacji zadań oświatowych, dzięki którym będzie można rzetelnie obliczyć subwencje oświatową. Dotychczas środki na oświatę są wyznaczane przez ministra finansów i dzielone według ustalonego algorytmu.

Samorządowcy pozytywnie podsumowali dwadzieścia lat funkcjonowania odrodzonego samorządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Samorząd regionalny pokazuje, jak wiele można zmienić i zbudować, jeśli znacząca część spraw publicznych jest powierzona faktycznym gospodarzom danego terenu. Przyczyniliśmy się do rozwoju Polski obywatelskiej. Udało się w tym czasie zbudować związki i społeczności lokalne, a w tej chwili powinniśmy doskonalić systemy zarządzania" - powiedział, podsumowując obrady szef Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wcześniej we wtorek, w drugim dniu kongresu, debatowano w panelach dyskusyjnych na temat finansów, relacji między zarządami, a radami samorządowymi, dyskutowano także o e-administracji, oświacie oraz ochronie środowiska i infrastrukturze.

Po raz pierwszy przy okazji kongresu odbyło się Samorządowe Forum Kobiet, w którym wzięło udział kilkadziesiąt pań piastujących funkcje w samorządach.

Uczestniczki Forum zwróciły uwagę na zbyt małą reprezentację kobiet we władzach samorządów. Zaapelowały do wszystkich kobiet o to, aby kandydowały w wyborach, a do komitetów wyborczych, aby zapraszały na swoje listy kobiety.

"Przed nami dużo pracy, aby kobiety były w większym stopniu niż teraz radnymi czy działały w zarządach gmin czy województw" - powiedziała Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka.

Podczas poniedziałkowej uroczystej inauguracji Kongresu z samorządowcami spotkał się prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a gościem honorowym był były premier Tadeusz Mazowiecki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA