Fiskus bez tajemnic dla osób niepełnosprawnych
REKLAMA
Rozpoczynająca się 23 marca akcja "Fiskus bez tajemnic dla osób niepełnosprawnych" to pomysł śląskiego oddziału samorządu doradców podatkowych oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
REKLAMA
Porady będą udzielane we wtorki i czwartki w godzinach od 9 do 15 pod uruchomionym specjalnie na potrzeby tej akcji numerem telefonu 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.
REKLAMA
Wiceszef śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Piotr Maciejewski, zapewnia, że choć akcja została przygotowana z myślą o niepełnosprawnych z woj. śląskiego, doradcy nikomu nie odmówią informacji - także osobom dzwoniącym spoza regionu.
Według Maciejewskiego, niepełnosprawni często nie mają wystarczającej wiedzy na temat przysługujących im ulg i uprawnień podatkowych. "Wśród najważniejszych udogodnień dla nich są m.in. ulgi na leki stosowane w związku z niepełnosprawnością, dojazd na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne czy przystosowanie samochodu" - wskazał.
Pomysł wspólnej akcji doradców podatkowych i samorządu popiera szef parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, poseł Marek Plura (PO). Jego zdaniem, poziom wiedzy niepełnosprawnych na temat przysługujących im ulg od kilku lat systematycznie wzrasta. Sprzyja temu m.in. stabilność przepisów, które w ostatnim czasie nie ulegały poważniejszym zmianom.
Plura przypomniał, że celem ulg podatkowych, przysługujących temu środowisku, jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. Dlatego tak ważne jest, aby docierać do nich z informacją o przysługujących im prawach.
REKLAMA
Za istotny walor telefonicznych konsultacji poseł Plura uznał ich przystępność dla samych zainteresowanych. Jest to tym cenniejsze, że ponad połowa niepełnosprawnych w Polsce to osoby starsze, a w tej grupie wiekowej dostęp np. do internetu jest niewielki.
"W najtrudniejszej sytuacji są ci niepełnosprawni, których nie stać na skorzystanie z usług biura podatkowego lub nie pozwala im na to ich ułomność. W tym przypadku ważna jest rola organizacji pozarządowych, które docierają do takich osób i pomagają im w wypełnieniu deklaracji podatkowej" - podkreślił poseł.
W jego opinii, szczególną formą zaspokajania potrzeb osób niepełnosprawnych - dostępną dla każdego podatnika - jest skorzystanie przy wypełnianiu deklaracji podatkowej z możliwości przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
"Duża część przekazywanych tą drogą pieniędzy trafia do organizacji zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Aby przekonać się o skuteczności tego mechanizmu, podatnicy powinni kierować swoją pomoc do miejsc, gdzie będą mogli sprawdzić jej efekty" - mówił poseł Plura.
REKLAMA
REKLAMA