REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich - ocena działania

REKLAMA

Resort rozwoju regionalnego dobrze ocenia działające w Polsce Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich. Osoby ubiegające się o środki unijne chwalą m.in. łatwość uzyskania w PIFE konsultacji bezpośredniej lub przez telefon.

Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło zaznaczył jednak, że resort chce, by punkty jeszcze lepiej służyły starającym się o fundusze unijne. "By obok informowania o tym, gdzie można ubiegać się o środki unijne, pomagały przy rozliczaniu wniosków" - podkreślił Zdziebło podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister poinformował, że w 2008 roku takich punktów było osiem. Do końca ubiegłego roku liczba ich wzrosła do 96. Znajdują się one w 14 województwach, a ich obsługą zajmuje się 254 osób. PIFE nie ma w województwie mazowieckim (w Warszawie działa centralny punkt informacyjny ministerstwa rozwoju regionalnego) oraz śląskim (marszałek tego województwa uważa, że prowadzona przez niego polityka informacyjna w sprawie funduszy unijnych jest wystarczająca).

Punkty udzielają informacji o możliwościach korzystania z funduszy europejskich. Konsultacje odbywają się podczas osobistych wizyt zainteresowanych osób, telefonicznie lub e-mailowo. W ubiegłym roku sieć udzieliła 141 tys. takich porad. Oprócz tego konsultanci zorganizowali 390 spotkań informacyjnych.

Tylko w województwach opolskim, podlaskim i dolnośląskim punkty znajdują się w każdym powiecie. Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim działają mobline punkty. Konsultanci organizują spotkania we wszystkich powiatach tego województwa.

Zdziebło wyjaśnił, że do tej pory PIFE informowały o tym, jakie są konkursy i wymagania, jeśli chodzi o ubieganie się o środki unijne z krajowych i regionalnych programów. Oprócz tych dotychczasowych zadań punkty mają też informować ostatecznych beneficjentów o możliwości korzystania z projektów, realizowanych na terenie danego województwa - podkreślił wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W województwach: opolskim, lubuskim oraz podlaskim konsultanci będą zajmowali się dodatkową współpracą z beneficjentami, w tym wstępnym sprawdzaniem wniosków o płatność" - powiedział. Ocenił, że w połowie maja okaże się, czy ten uruchomiony w trzech województwach pomysł się sprawdza.

Zdziebło zwrócił uwagę, że osoby korzystające z usług PIFE najbardziej chwalą łatwość uzyskania konsultacji bezpośredniej lub telefonicznej. Bardzo dobrze oceniają dostęp do publikacji na temat funduszy europejskich i sposobu ich dystrybucji. Częściej natomiast narzekają na jakość obsługi internetowej i na to, że zbyt rzadko są kierowani do odpowiednich instytucji.

Wiceminister rozwoju regionalnego podkreślił, że udoskonalenia wymaga wyposażenie PIFE. Osobne pomieszczenia dla klientów znajdują się tylko w 20 proc. punktów. Jego zdaniem w każdym punkcie powinno być stanowisko dla klientów z dostępem do internetu. Tak jest tylko w 33 proc. placówek.

Zdziebło zaliczył do słabszych stron PIFE ich dostępność. Nie chodzi o lokalizację, bo 83 proc. z nich znajduje się w centrum miasta lub łatwo do nich dojechać z innych miejscowości. Problem tkwi w niezbyt dogodnych godzinach pracy. 17 proc. punktów pracuje przez minimum jeden dzień roboczy do godziny 18 lub jest czynnych przez minimum jedną sobotę w miesiącu.

Wiceminister rozwoju regionalnego poinformował, że wśród klientów PIFE przeważają osoby prywatne oraz przedstawiciele jednoosobowych firm. Z usług punktów korzystają także organizacje pozarządowe, instytucje i administracja publiczna.

Resort rozwoju regionalnego odpowiada za koordynację i finansowanie PIFE. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA