REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od środy prokuratura oddzielona od rządu

REKLAMA

Od środy rozpoczyna urzędowanie Prokurator Generalny Andrzej Seremet - pierwszy od 20 lat szef prokuratury niebędący ministrem sprawiedliwości. Przed nim: powołanie członków Prokuratury Generalnej oraz wystąpienie do prezydenta o nominację czterech zastępców.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze stanowi, że szefowie prokuratur w całym kraju będą pełnić swe funkcje kadencyjnie. Daje też większe pole niezależności i samodzielności prokuratorom prowadzącym śledztwa. Wszelkie polecenia przełożonych co do sposobu prowadzenia postępowania i treści podejmowanych decyzji mają być dokumentowane na piśmie w aktach sprawy.

REKLAMA

Według informacji PAP z kierownictwa prokuratury, Seremet chce powołania do nowej Prokuratury Generalnej około 60 z 70 prokuratorów byłej Prokuratury Krajowej. Wśród tych, którzy nie znaleźli się wśród kandydatów do powołania, jest b. szef Prokuratury Krajowej Edward Zalewski.

Oto zebrane przez PAP wypowiedzi Seremeta na temat nadchodzących zmian w prokuraturze:

- O pierwszym dniu urzędowania:

REKLAMA

Będzie niezwykle pracowity. Rzeczywiście, czeka mnie podjęcie decyzji i podpisanie aktów powołania wobec kilkudziesięciu osób. O 8.30 spotykam się z Radą Prokuratorów (Seremet jako Prokurator Generalny kieruje tą radą - PAP). Będzie ona obradować nad kandydaturami, które przedstawię jej do zaopiniowania i myślę, że sukcesywnie - w miarę uzyskiwania opinii - będę podejmował decyzję co do powołania tych nowych członków Prokuratury Generalnej. Uczynię wszystko, żeby przesłać także nazwiska kandydatów na moich zastępców. Na czwartek 1 kwietnia chcę zaprosić na konferencję prasową, która będzie poświęcona nominacjom i powołaniom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie chciałbym na razie ujawniać kryteriów i proporcji liczbowych co do prokuratorów z Prokuratury Generalnej - pierwsi powinni się z nimi zapoznać oni sami. Jedno z moich zadań to scalenie prokuratury, bo widzę w niej pewne pęknięcia. Prokuratorów oceniało się przez pryzmat polityki, bo w określonych okresach pełnili różne funkcje. Chciałbym odejść od takiego "etykietkowania".

- O rozmowach z prezydentem Lechem Kaczyńskim, po których prezydent dokonał wyboru między Seremetem a b. Prokuratorem Krajowym Edwardem Zalewskim:

Nie mam upoważnienia żeby przedstawiać szczegóły rozmów między mną a panem prezydentem. Powiem tylko, że w trakcie tych rozmów przedstawiałem całą paletę nazwisk, a pan prezydent w jakiś sposób się do nich odnosił. Ale to nie był ten charakter rozmowy, który niektórzy imputują, jakoby pan prezydent coś narzucał.

- O tym, czemu Seremet chce mieć w prokuraturze czterech, a nie trzech zastępców (dwoma kolejnymi z urzędu są: Naczelny Prokurator Wojskowy, powoływany w porozumieniu z ministrem obrony i dyrektor pionu śledczego IPN - powoływany w porozumieniu z prezesem IPN)

Uzasadnienie jest proste. Struktura Prokuratury Generalnej ulega pewnemu rozszerzeniu w związku z tym, że staje się odrębną jednostką. Chodzi chociażby o kwestię kadr, budżetu, majątku i finansów. Wszystkie te zadania, których nie było dotąd w strukturze Prokuratury Krajowej, uzasadniają powołanie kolejnego zastępcy.

- Jakich zmian kadrowych chce dokonać nowy Prokurator Generalny w prokuraturach w całym kraju, ilu szefów wymienić, a ilu pozostawić:

Ustawa o prokuraturze nie przewiduje tu naglących terminów. W związku z tym trzeba będzie spokojnie i z rozwagą się temu przyjrzeć. Rzeczywiście, w ostatnim czasie rozmawiałem z szefami prokuratur apelacyjnych. Powiem kategorycznie, bo przypisano mi - zapewne nie ze złej woli - działanie, które miałoby polegać na tym, że przez awansowanie tych prokuratorów do Prokuratury Generalnej uczynię miejsce dla innych prokuratorów i w ten sposób ma się dokonać ta czystka. Nic takiego nie miałem na uwadze. Rzeczywiście z nimi rozmawiałem, ale w kontekście powołania ich do Prokuratury Generalnej, a nie dlatego, żeby mieli oni zwolnić miejsca w prokuraturach, którymi kierują. Nie zamierzam dokonywać żadnych czystek w imię jakichkolwiek idei. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA