REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie mniej radnych w Warszawie

REKLAMA

Raczej nie ma już szans na to, aby w jesiennych wyborach samorządowych warszawiacy wybierali mniej radnych dzielnic niż dotychczas. Posłowie, którzy mieli przygotować projekt ustawy w tej sprawie, od października ani razu się nie zebrali.

Projekt zmniejszający liczbę radnych zasiadających w 18 dzielnicach stolicy w lutym ub.r. zgłosili posłowie PiS. Zakładał, że liczba spadnie o połowę - z 408 do 203. W listopadzie 2009 r. projekt został jednak odrzucony przez Sejm. Głównym powodem było negatywne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała, że przyjęcie ustawy uniemożliwiłoby dokonanie podziału dzielnic o liczbie mieszkańców poniżej 50 tys. na okręgi wyborcze, a tym samym - przeprowadzenie wyborów.

REKLAMA

REKLAMA

Odrzucenie projektu PiS miesiąc wcześniej rekomendowała sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, powołując jednocześnie podkomisję, która miała przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy o ustroju stolicy. Miał być przygotowany we współpracy z PKW i resortem spraw wewnętrznych i administracji.

Podkomisja została powołana w tym samym składzie, który wcześniej rozpatrywał propozycje PiS, co miało przyspieszyć prace nad nowym projektem. Przewodniczący komisji Bronisław Dutka (PSL) zapowiedział wówczas w rozmowie z PAP, że powstanie on w ciągu 2-3 miesięcy, a nowelizacja ustawy będzie mogła zostać uchwalona przez Sejm przed tegorocznymi wyborami samorządowymi. Jak mówił, nowy projekt będzie zawierał więcej rozwiązań niż projekt PiS, ale także w nim miała znaleźć się propozycja "odchudzenia" składu rad stołecznych dzielnic. Dodał, że liczba radnych w poszczególnych dzielnicach może być inna niż zakładała to propozycja PiS, ale różnice miały być niewielkie.

Na to, aby już tej jesieni warszawiacy wybrali mniej radnych dzielnic, w zasadzie nie ma już szans. Od chwili powołania podkomisji w październiku nie zebrała się ona ani razu. Tymczasem zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2006 r., istotne zmiany w prawie wyborczym powinny być uchwalane co najmniej pół roku przed kolejnymi wyborami. A te muszą zostać zarządzone najpóźniej 30 dni przed upływem kadencji obecnych rad, czyli w połowie października.

Ponadto samorządowa ordynacja wyborcza stanowi, że najpóźniej na cztery miesiące przed upływem kadencji danej rady wojewoda musi wydać zarządzenie ustalające liczbę wybieranych radnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedział PAP przewodniczący podkomisji Radosław Witkowski (PO), termin jej zwołania zostanie ustalony prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli na początku kwietnia. Nie wiadomo jednak, kiedy opracowane przez komisje rozwiązania weszłyby w życie.

"Były zamierzenia, żeby zaczęły obowiązywać już od najbliższej kadencji samorządu, ale raczej będzie to kadencja następna" - powiedział.

Witkowski nie potrafił też powiedzieć, czy i w jakim zakresie w projekcie znajdzie się zapis o zmniejszeniu liczby radnych. Zaznaczył, że takie rozwiązanie negatywnie zaopiniowała Rada Warszawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA