reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Spór o wynagrodzenia za nadgodziny pracowników samorządowych

Spór o wynagrodzenia za nadgodziny pracowników samorządowych

Zaostrza się konflikt dotyczący rekompensat dla pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych.

Problematyczna sytuacja trwa od wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 (Dz.U.08.223.1458).

Ustawowe regulacje (art.42. ust.4) wymagają aby pracownik samorządowy za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, otrzymał wynagrodzenie lub czas wolny – według własnego wyboru. Problem polega na tym, że według przepisów ustawy, rekompensata taka musi zachować swój standardowy wymiar. Inaczej mówiąc, pracownikowi samorządowemu nie przysługują żadne ekstra dodatki za pracę wykonywaną po godzinach.  Wynagrodzenie, które otrzyma powinno więc mieć taki sam wymiar jak za czas przepracowany w godzinach pracy, taka sama reguła dotyczy otrzymanego w zamian czasu wolnego.

Stosowanie tych ustawowych zasad jest konieczne – twierdzą Regionalne Izby Obrachunkowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy -  bowiem są to przepisy szczególne w stosunku do regulacji kodeksu pracy. Ten ostatni stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawie.   

Innego zdania są gminy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo powołuje się na przepisy Europejskiej Karty Społecznej, która wymaga by pracownik (również samorządowy - zdaniem resortu pracy) za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymał dodatkowe wynagrodzenie lub zwiększony wymiar czasu wolnego.

Obecnie większość gmin w swych regulaminach wynagradzania przyznaje pracownikom dodatkowe rekompensaty zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W odpowiedzi, Regionalne Izby Obrachunkowe ostrzegają, że będą karać jednostki za sprzeczne z ustawą wynagradzanie pracowników a Państwowa Inspekcja Pracy straszy mandatami.

Oczywistym jest, że kwestia wynagrodzeń pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych wymaga jednoznacznego rozstrzygnięcia, a ustawa o pracownikach samorządowych - nowelizacji. Środowiska prawnicze proponują inne rozwiązanie, apelują mianowicie o zaskarżenie artykułu 42 do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj także: Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych>>

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama