REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór o wynagrodzenia za nadgodziny pracowników samorządowych

Agnieszka Marek

REKLAMA

Zaostrza się konflikt dotyczący rekompensat dla pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych.

Problematyczna sytuacja trwa od wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 (Dz.U.08.223.1458).

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowe regulacje (art.42. ust.4) wymagają aby pracownik samorządowy za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, otrzymał wynagrodzenie lub czas wolny – według własnego wyboru. Problem polega na tym, że według przepisów ustawy, rekompensata taka musi zachować swój standardowy wymiar. Inaczej mówiąc, pracownikowi samorządowemu nie przysługują żadne ekstra dodatki za pracę wykonywaną po godzinach.  Wynagrodzenie, które otrzyma powinno więc mieć taki sam wymiar jak za czas przepracowany w godzinach pracy, taka sama reguła dotyczy otrzymanego w zamian czasu wolnego.

Stosowanie tych ustawowych zasad jest konieczne – twierdzą Regionalne Izby Obrachunkowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy -  bowiem są to przepisy szczególne w stosunku do regulacji kodeksu pracy. Ten ostatni stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawie.   

Innego zdania są gminy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo powołuje się na przepisy Europejskiej Karty Społecznej, która wymaga by pracownik (również samorządowy - zdaniem resortu pracy) za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymał dodatkowe wynagrodzenie lub zwiększony wymiar czasu wolnego.

REKLAMA

Obecnie większość gmin w swych regulaminach wynagradzania przyznaje pracownikom dodatkowe rekompensaty zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W odpowiedzi, Regionalne Izby Obrachunkowe ostrzegają, że będą karać jednostki za sprzeczne z ustawą wynagradzanie pracowników a Państwowa Inspekcja Pracy straszy mandatami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywistym jest, że kwestia wynagrodzeń pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych wymaga jednoznacznego rozstrzygnięcia, a ustawa o pracownikach samorządowych - nowelizacji. Środowiska prawnicze proponują inne rozwiązanie, apelują mianowicie o zaskarżenie artykułu 42 do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj także: Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych>>

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dzień bez Samochodu. Sprawdź, kiedy i gdzie komunikacja zbiorowa będzie za darmo!

  W piątek 22 września jest Dzień bez Samochodu. Tego dnia wiele miast oferuje podróżowanie za darmo środkami komunikacji zbiorowej. W niektórych skorzystać z akcji będą mogli tylko kierowcy, którzy pozostawią samochody czy motocykle na parkingu, w innych - wszyscy mieszkańcy czy goście. 

  Kolejne zrabowane przez Niemców dzieła sztuki wracają do Polski. Gliński: w Niemczech można zostać właścicielem rzeczy skradzionej po 30 latach

  Odzyskaliśmy straty wojenne: grafikę "Dama z wachlarzem" oraz litografię "Królewska Huta" - poinformował minister kultury Piotr Gliński 20 września 2023 r. podczas uroczystości przekazania do macierzystych zbiorów odzyskanych dzieł, która odbyła się w siedzibie resortu kultury. Polska nadal poszukuje ogromnej liczby różnych dzieł sztuki i obiektów muzealnych zaginionych zarówno w czasie wojny, jak i w II poł. XX wieku.

  400% pensji: Kolejni pracownicy mają taką nagrodę jubileuszową. Podwyższona o 100% odprawa emerytalna

  Nowe świadczenie - w postaci 400% pensji jako nagroda jubileuszowa - przeznaczone jest dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

  Jesień 2023. Kiedy wypada kalendarzowa i astronomiczna jesień?

  Jesień 2023. Chociaż pogoda jeszcze mocno letnia, to nie da się ukryć, że już za moment przyjdzie jesień. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni? Kiedy jest równonoc jesienna? 

  REKLAMA

  Kto chce 4-dniowego tygodnia w szkołach i skróconych lekcji?

  Czy Polacy chcą telefonów w szkołach? Co sądzą o pomyśle na skrócone lekcje i 4-dniowy tydzień szkoły? Czy preferują naukę zdalną lub hybrydową zamiast tradycyjnej? 

  Nagroda specjalna dla nauczyciela 1125 zł brutto: 766,4 zł czy 892 zł netto? Jak to obliczyć?

  Wiadomo, że tegoroczna nagroda dla nauczyciela wynosi 1125 zł brutto. Nagroda jest powszechnie postrzegana jako zastępstwo podwyżek dla nauczycieli. Jak obliczyć wartość nagrody netto i ocenić, czy rzeczywiście zastępuje podwyżkę?

  P. Czarnek przyzna stypendia. Jedno 17 000 zł. Sprawdź, kto dostanie [Wnioski do 25 października 2023 r.]

  840 stypendiów za znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami lub znaczące osiągnięcia sportowe przyzna Minister Edukacji i Nauki w roku akademickim 2023/2024.

  Znamy nazwisko nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski!

  Piłkarze mają nowego trenera! Michał Probierz został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski - ogłosił prezes PZPN Cezary Kulesza.

  REKLAMA

  Profesor zarządzania z Uniwersytetu Yale: Polska i jej przywódcy mieli rację co do Rosji - eksperci się mylili

  Polska i jej odważni przywódcy słusznie ostrzegali świat przed uzależnieniem od rosyjskich surowców i są wzorem do naśladowania dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej – ocenił wykładowca zarządzania z Uniwersytetu Yale prof. Jeffrey Sonnenfeld na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze”, podkreślając sukces wizji śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w sprawie suwerenności energetycznej. Redukcję zależności o rosyjskiego gazu do 0 nazywa "cudem gospodarczym, jakiego dokonała Polska".

  Sezon grzewczy 23/24. Ile miast i wiosek spełnia normy cząstek PM10? [Monitoring antysmogowy]

  W Polsce na 211 miejscowości objętych monitoringiem antysmogowym, jedynie 30 spełniało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Znowu będzie nas truł pył zawieszony PM10?  

  REKLAMA