REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór o wynagrodzenia za nadgodziny pracowników samorządowych

Agnieszka Marek

REKLAMA

Zaostrza się konflikt dotyczący rekompensat dla pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych.

Problematyczna sytuacja trwa od wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 (Dz.U.08.223.1458).

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowe regulacje (art.42. ust.4) wymagają aby pracownik samorządowy za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, otrzymał wynagrodzenie lub czas wolny – według własnego wyboru. Problem polega na tym, że według przepisów ustawy, rekompensata taka musi zachować swój standardowy wymiar. Inaczej mówiąc, pracownikowi samorządowemu nie przysługują żadne ekstra dodatki za pracę wykonywaną po godzinach.  Wynagrodzenie, które otrzyma powinno więc mieć taki sam wymiar jak za czas przepracowany w godzinach pracy, taka sama reguła dotyczy otrzymanego w zamian czasu wolnego.

Stosowanie tych ustawowych zasad jest konieczne – twierdzą Regionalne Izby Obrachunkowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy -  bowiem są to przepisy szczególne w stosunku do regulacji kodeksu pracy. Ten ostatni stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawie.   

Innego zdania są gminy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo powołuje się na przepisy Europejskiej Karty Społecznej, która wymaga by pracownik (również samorządowy - zdaniem resortu pracy) za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymał dodatkowe wynagrodzenie lub zwiększony wymiar czasu wolnego.

REKLAMA

Obecnie większość gmin w swych regulaminach wynagradzania przyznaje pracownikom dodatkowe rekompensaty zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W odpowiedzi, Regionalne Izby Obrachunkowe ostrzegają, że będą karać jednostki za sprzeczne z ustawą wynagradzanie pracowników a Państwowa Inspekcja Pracy straszy mandatami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywistym jest, że kwestia wynagrodzeń pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych wymaga jednoznacznego rozstrzygnięcia, a ustawa o pracownikach samorządowych - nowelizacji. Środowiska prawnicze proponują inne rozwiązanie, apelują mianowicie o zaskarżenie artykułu 42 do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj także: Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych>>

Agnieszka Marek/Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA