REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnieni z kosztów sądowych mają prawo do adwokata lub radcy

Agnieszka Marek

REKLAMA

Od dziś strony postępowania cywilnego mogą domagać się profesjonalnych pełnomocników z urzędu, jeżeli sąd uzna iż nie są w stanie ponosić dodatkowych kosztów na wynagrodzenia prawników.

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 17 grudnia 2009 r. Nowa ustawa przyznaje osobie zwolnionej przez sąd całkowicie lub częściowo z kosztów sądowych prawo do domagania się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Również osoba fizyczna lub prawna niezwolniona od kosztów sądowych może już domagać się ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów jego wynagrodzenia, co więcej wnioskodawca może wskazać imiennie prawnika, który jego zdaniem najlepiej spełni tę rolę.

REKLAMA

REKLAMA

W porównaniu do poprzednio obowiązujących regulacji prawa uczestników postępowania zostały więc wzmocnione. Już nie tylko mogą oni wnioskować o ustanowienie adwokatów lub radców prawnych, mogą oni teraz domagać się takich pełnomocników po spełnieniu przewidzianych w ustawie warunków.

Jak przekonać sąd o tym, że prawo do adwokata czy radcy przysługuje stronie? Do wniosku należy dołączyć oświadczenie majątkowe a w nim szczegółowo określić stan rodzinny, majątek, dochody, źródło utrzymania. Jeżeli jednak sąd nie uzna wskazanych w oświadczeniu okoliczności za wystarczające, strona nie będzie mogła powtórzyć wniosku opartego na tych samych podstawach.

Nowa ustawa nakłada ponadto obowiązek wzajemnego dostarczania pism procesowych przez pełnomocników procesowych. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej muszą od dziś doręczać sobie odpisy pism procesowych wraz z załącznikami. Inaczej niż poprzednio, pełnomocnicy muszą teraz udowodnić fakt skutecznego doręczenia pisma drugiej stronie poprzez dołączenie do akt dowodów doręczenia. W ich braku pisma zostaną automatycznie zwrócone. Obowiązku tego nie stosuje się jednak do wszystkich pism, m.in. do

- pozwu wzajemnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- apelacji,

- skargi kasacyjnej,

- zażalenia,

- sprzeciwu od wyroku zaocznego,

- skargi o wznowienie postępowania,

- skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Takie pisma wystarczy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Agnieszka Marek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA