REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

MSWiA

REKLAMA

Przepisy wprowadzające możliwość zakupu broni i amunicji za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, a także nowy wzór wniosku, który uprości ubieganie się o dane z bazy PESEL i Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dowodów Osobistych przyjęła na kwietniowym posiedzeniu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 30 propozycji zmian w prawie, w tym 6 przygotowanych przez MSWiA.

REKLAMA

Wśród przedłożonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji propozycji legislacyjnych uzgodniono m.in. projekt ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

REKLAMA

Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja ustawy reguluje zasady nabywania oraz obrotu bronią i amunicją. Możliwość zakupu broni i amunicji za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, nabywania bez koncesji sprzętu powojskowego - to jedne z wielu ważnych zmian ujętych w przygotowywanej nowelizacji.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła także przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Projekt rozporządzenia wprowadza nowy wzór wniosku o udostępnienie danych z baz: ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Zmiana wniosku uprości procedurę udostępniania danych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wniosku na przykład trzeba będzie podać nowe dane dotyczące pełnomocnika wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, numer telefonu/faksu lub adres email).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek zawierać będzie też rubrykę dotyczącą konkretnych danych, o jakie najczęściej zwracają się wnioskodawcy - i o jakie można będzie się ubiegać: czyli adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, serię i numer dowodu osobistego oraz „inne” (wszystkie dane o danej osobie). W treści wniosku znajdzie się także informacja o obowiązku potwierdzenia wniesionej opłaty za udostępnienie danych.

Podczas wspólnego posiedzenia samorządowców ze stroną rządową przyjęto także cztery inne projekty rozporządzeń ministra spraw wewnętrznych i administracji:

- w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw;

- w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego;

- w sprawie ochrony lokali obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czasie przerwy w głosowaniu;

REKLAMA

- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła większość z 32 projektów i spraw dodatkowo zgłoszonych na posiedzenie. Decyzją Komisji jeden projekt został zdjęty z posiedzenia (projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Ministerstwa Infrastruktury), a drugi nie uzyskał pozytywnej opinii składu Komisji.

Podczas posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła także m.in.

- propozycje Ministerstwa Środowiska - projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych;

- propozycje Ministerstwa Infrastruktury - projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granicy portu morskiego we Fromborku od strony lądu;

- propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej - projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników;

- propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - projekt rozporządzenia w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły artystycznej lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano na 26 maja 2010 roku.

Przyjęte przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekty dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akty te znajdują się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MSWiA, w zakładce Projekty aktów prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA