REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

MSWiA

REKLAMA

Przepisy wprowadzające możliwość zakupu broni i amunicji za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, a także nowy wzór wniosku, który uprości ubieganie się o dane z bazy PESEL i Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dowodów Osobistych przyjęła na kwietniowym posiedzeniu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 30 propozycji zmian w prawie, w tym 6 przygotowanych przez MSWiA.

REKLAMA

Wśród przedłożonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji propozycji legislacyjnych uzgodniono m.in. projekt ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

REKLAMA

Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja ustawy reguluje zasady nabywania oraz obrotu bronią i amunicją. Możliwość zakupu broni i amunicji za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, nabywania bez koncesji sprzętu powojskowego - to jedne z wielu ważnych zmian ujętych w przygotowywanej nowelizacji.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła także przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Projekt rozporządzenia wprowadza nowy wzór wniosku o udostępnienie danych z baz: ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Zmiana wniosku uprości procedurę udostępniania danych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wniosku na przykład trzeba będzie podać nowe dane dotyczące pełnomocnika wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, numer telefonu/faksu lub adres email).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek zawierać będzie też rubrykę dotyczącą konkretnych danych, o jakie najczęściej zwracają się wnioskodawcy - i o jakie można będzie się ubiegać: czyli adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, serię i numer dowodu osobistego oraz „inne” (wszystkie dane o danej osobie). W treści wniosku znajdzie się także informacja o obowiązku potwierdzenia wniesionej opłaty za udostępnienie danych.

Podczas wspólnego posiedzenia samorządowców ze stroną rządową przyjęto także cztery inne projekty rozporządzeń ministra spraw wewnętrznych i administracji:

- w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw;

- w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego;

- w sprawie ochrony lokali obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czasie przerwy w głosowaniu;

REKLAMA

- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła większość z 32 projektów i spraw dodatkowo zgłoszonych na posiedzenie. Decyzją Komisji jeden projekt został zdjęty z posiedzenia (projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Ministerstwa Infrastruktury), a drugi nie uzyskał pozytywnej opinii składu Komisji.

Podczas posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła także m.in.

- propozycje Ministerstwa Środowiska - projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych;

- propozycje Ministerstwa Infrastruktury - projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granicy portu morskiego we Fromborku od strony lądu;

- propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej - projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników;

- propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - projekt rozporządzenia w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły artystycznej lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano na 26 maja 2010 roku.

Przyjęte przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekty dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akty te znajdują się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej MSWiA, w zakładce Projekty aktów prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA