REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polsko-rosyjska współpraca regionalna

REKLAMA

Odbywające się w poniedziałek i wtorek w Polsce II Forum Polska-Rosja to szansa na wzajemne poznanie się, bo to droga do ewentualnej przyszłej współpracy - ocenili przedstawiciele województwa podlaskiego oraz goście z Rosji.

W poniedziałek delegacja z Obwodu Kałużskiego i Republiki Ałtajskiej rozmawiała w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim m.in. z przedstawicielami samorządu województwa podlaskiego, wicewojewodą podlaskim, przedstawicielem prezydenta Białegostoku. Poznawała m.in. strukturę samorządu w Polsce, charakterystykę województwa podlaskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Jak podkreślił wicemarszałek Jacek Piorunek, trudno na tym etapie oczekiwać od stron konkretów dotyczących współpracy, gdyż Forum Polska-Rosja jest dopiero "tworzeniem platformy do wzajemnego poznania się" i współpracy. "Proszę nie być niecierpliwymi" - mówił dziennikarzom Piorunek.

Podkreślił, że po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem stosunki polsko-rosyjskie na szczeblu rządowym są "bardzo ocieplone". "I jest ważne, żeby przekuć to dzieło na współpracę samorządów" - powiedział Piorunek i dodał, że to jest rola dla polskich regionów. Mówił, że Polacy i Rosjanie zaczynają się poznawać w ramach Forum Polska-Rosja.

Także Ivan Bielakov, przewodniczący Zgromadzenia Państwowego Republiki Ałtaj zaznaczył, że istotą Forum Polska-Rosja jest pogłębianie znajomości, a każda współpraca biznesowa może się rozwijać tylko wtedy, gdy ludzie się znają. Podkreślał też, że Rosjanie muszą w krótkim czasie poznawać i wdrażać samorządność, podczas gdy w krajach Europy zachodniej ten proces trwał dość długo. Według niego w Polsce są "godne naśladowania duże postępy", jeśli chodzi o rozwój samorządów. Mówił, że "bardzo interesujące" są doświadczenia euroregionów, które działają na przykład na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim.

REKLAMA

Zastępca gubernatora Obwodu Kałużskiego, przewodniczący delegacji goszczącej w Białymstoku Viktor Kvasov mówił dziennikarzom, że spotkania takie jak Forum Polska-Rosja wzbogacają i jedną, i drugą stronę. Według niego, trzeba się skupić na wymianie doświadczeń i poznaniu i "nie wprowadzać żadnych podziałów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas spotkania strona rosyjska podkreślała także - jak mówił Anatolij Saltykov, wiceprzewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. samorządu lokalnego - że trzeba "umacniać zaufanie, by nie było ono naderwane zwłaszcza teraz, kiedy dążymy do dialogu i mamy możliwość podjęcia konstruktywnego porozumienia".

Rosjanie interesowali się w Podlaskiem zwłaszcza rozwojem agroturystyki, uwarunkowaniami administracyjnymi, źródłami dofinansowania, spektrum świadczonych usług. Minister sportu Olga Kopyshenkova z Obwodu Kałużskiego powiedziała, że Kaługa ma podobne bogactwo przyrodnicze jak Podlaskie i też chciałaby rozwijać turystykę. Agroturystyka to - jak mówiła minister - także szansa na nowe miejsca pracy. Powiedziała, że w Rosji ta dziedzina działa w oparciu o rządowe programy docelowe.

Piorunek podkreślił, że Kaługa, przedstawiana jako "turystyczna Mekka azjatyckiej części Rosji", to także miejsce, gdzie jest rozwinięty przemysł i inwestują duże koncerny.

Organizatorami II Forum Polska-Rosja są Senat RP i samorządy województw. Delegacje z Rosji odwiedzają w poniedziałek polskie regiony. We wtorek odbędą się spotkania w Senacie. Poprzednie forum, które zapoczątkowało wzajemne kontakty, odbyło się we wrześniu 2009 roku w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA