W MSZ powstał wydział do spraw polityki energetycznej
REKLAMA
Wydział energetyczny w Departamencie Polityki Ekonomicznej resortu składa się z ekspertów MSZ oraz dawnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Nowy wydział nie będzie zajmował się wyłącznie relacjami z UE, ale również z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, istotnymi z punktu widzenia interesów energetycznych Polski.
REKLAMA
REKLAMA
Specjaliści od energetyki w MSZ będą brać udział w pracach nad nowymi aktami prawnym UE, takimi jak projekt rozporządzenia gazowego zawierającego tzw. mechanizmy solidarności wobec kryzysów gazowych, a także nad nowymi strategiami, takimi jak Strategia Energetyczna dla Europy na lata 2011-2020. Ponadto będą z innymi resortami wypracowywać stanowiska Polski wobec inicjatyw podejmowanych w Unii Europejskiej.
"Inicjatywy te są także bezpośrednio powiązane ze wspieraniem rozwoju wewnętrznych źródeł energii w UE, do których oprócz energetyki odnawialnej i energii atomowej należy zaliczyć niekonwencjonalne źródła gazu, np. gazu łupkowego, które mogą w istotny sposób wpłynąć na obraz rynku gazowego w Polsce w najbliższych latach" - powiedział Polak.
W związku z prezydencją Polski w UE w II połowie 2011 roku i jej energetycznym priorytetem, wydział będzie także uczestniczył w wypracowywaniu nowych instrumentów wzmacniających bezpieczeństwo dostaw surowców do UE. Chodzi m.in. o południowy korytarz energetyczny, który ma doprowadzić kaspijski gaz i ropę do Europy oraz o politykę wschodnią.
"Wydział ds. polityki energetycznej będzie w imieniu resortu spraw zagranicznych wspierał administrację państwową w realizacji tych zadań" - podkreślił Polak.
REKLAMA
REKLAMA