REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy – nowe regulacje

Agnieszka Marek

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów regulujące zasady zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za mienie powierzone.

Zasadą jest, iż funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę w mieniu, które zostało mu powierzone o ile nie wykaże on że przyczyna szkody była od niego niezależna lub leżała po stronie jednostki organizacyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku kiedy mienie zostaje powierzone grupie funkcjonariuszy, mogą oni przyjąć wspólną odpowiedzialność majątkową za szkody wyrządzone w tym mieniu. Podstawą takiej odpowiedzialności jest umowa zawierana z kierownikiem jednostki organizacyjnej dysponującej mieniem. Dla ważności porozumienia konieczna jest zgoda wszystkich funkcjonariuszy, którzy decydują się odpowiadać wspólnie.  

Umowa powinna określać w jakich częściach funkcjonariusze odpowiadają za powierzone mienie, natomiast w braku takich ustaleń przyjmuje się, że odpowiadają oni w częściach równych. Podpisanie umowy nie oznacza jednak, że funkcjonariusz bezwarunkowo poniesie skutki majątkowe gdy mienie objęte wspólną pieczą zostanie uszkodzone, jeśli bowiem szkoda w całości albo części spowodowana została przez niektórych tylko funkcjonariuszy, wówczas odpowiedzialność poniosą jedynie sprawcy szkody.

REKLAMA

Powierzenie mienia funkcjonariuszom następuje według spisu składników majątkowych, sporządzonego podczas inwentaryzacji z udziałem funkcjonariuszy lub ich przedstawicieli. Jeśli warunek uczestnictwa wszystkich funkcjonariuszy nie może zostać spełniony czynności tych dokonuje komisja. Inwentaryzację przeprowadza się także w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sprawowaniu pieczy nad powierzonym mieniem lub podejrzenia wystąpienia szkody – wówczas jednak konieczny jest wniosek jednego z funkcjonariuszy. Jeśli mimo żądania inwentaryzacja nie rozpocznie się w terminie albo oskarżony o zaniedbania w pieczy nad mieniem nie zostanie od niej odsunięty, funkcjonariusz który wnioskował o inwentaryzację może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 2010 r w sprawie szczególnych zasad i trybu zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy (Dz. U. nr 107 poz. 680) stosuje się do funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Więziennego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Akt ten wejdzie w życie 2 lipca 2010 r. zastępując poprzednie rozporządzenie z 13 czerwca 2000 (Dz. U. nr 50 poz 584). W porównaniu z poprzednią regulacją nowe rozporządzenie rozszerza grono funkcjonariuszy mogących zawrzeć umowę o wspólnej odpowiedzialności za mienie i zawiera bardziej szczegółowe uregulowania zasad tejże odpowiedzialności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA