REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kudrycka: zbliżyć przedsiębiorców do środowiska akademickiego

REKLAMA

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka powiedziała w środę w Rzeszowie, że przygotowywane są zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, które przybliżą przemysł i biznes środowisku akademickiemu.

Dodała, że zmiany, jakie zostaną wprowadzone, są pokłosiem badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie ministerstwa. Wynika z nich, że pracodawcy nie zwracają uwagi na oceny na dyplomie, ale liczą się dla nich umiejętności absolwenta, jego doświadczenie zawodowe i elastyczność - czyli dostosowanie się do nowych zadań.

REKLAMA

REKLAMA

"W naszych przygotowywanych rozwiązaniach legislacyjnych zobowiązujemy uczelnie, aby rozszerzały zakres staży i praktyk realizowanych u przedsiębiorców. Już wprowadziliśmy zasadę, która umożliwia realizowanie stypendiów, nie tylko przez samorząd, ale również przez przedsiębiorców. To oznacza, że nie będą te stypendia opodatkowane. Najistotniejsze, jest to, że staramy się zbliżyć przemysł i biznes, aby zaprzyjaźniły się ze środowiskiem akademickim, żeby nie było braku zaufania, na który natykamy się jeszcze w niektórych środowiskach" - podkreśliła Kudrycka.

Kolejną zmianą, jaką szykuję MNiSW, jest propozycja, aby przedsiębiorcy mieli wpływ na programy kształcenia studentów. Tak, aby programy studiów - jak zaznaczyła Kudrycka - uwzględniały te umiejętności, które są potem potrzebne i wymagane przez pracodawców.

"Proponujemy także, żeby przedstawiciele praktyków (pracodawców - PAP) mogli prowadzić zajęcia i mogli być wpisywani do minimum kadrowego, czyli jednego doktora będzie mogło zastąpić dwóch profesjonalnych inżynierów magistrów" - dodała minister.

W jej opinii, wszystkie zmiany przybliżą naukę przedsiębiorcom i będą oni mogli wpływać nie tylko na kształcenie, ale także sami nauczać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Te wszystkie założenie przyjął już rząd, obecnie przygotowywana jest w ministerstwie nowelizacja ustawy i mam nadzieję, że niedługo trafi ona do Sejmu" - powiedziała Kudrycka.

Zaznaczyła, że zmianom regulacyjnym towarzyszy wyposażanie uczelni w infrastrukturę naukowo-badawczą. Kudrycka powiedziała, że tylko do uczelni na Podkarpaciu wpływa na ten cel 930 mln zł. Natomiast na projekty, które mają za zadanie poprawić jakość dydaktyki, przekazanych jest ok. 40 mln zł na trzy uczelnie z regionu: Uniwersytet Rzeszowski, Politechnikę i Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA