REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowgielewicz o prezydencji belgijskiej i przygotowaniach do polskiej

REKLAMA

Polsce najbardziej zależy na tym, żeby rozpoczynającej się właśnie prezydencji Belgii udało się doprowadzić do uzgodnienia takich zasad zarządzania gospodarczego, które nie zagrożą jedności Unii Europejskiej - powiedział w czwartek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

1 lipca Belgia przejęła od Hiszpanii półroczne, rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

REKLAMA

W rozmowie z portalem europarlament.pap.pl - obok zarządzania gospodarczego - Dowgielewicz wymienił jeszcze dwa cele, na których realizację liczy w tym półroczu: wspieranie Partnerstwa Wschodniego i wdrażanie Traktatu Lizbońskiego.

REKLAMA

"Po pierwsze liczę na to, że Belgowie doprowadzą do szczęśliwego finału dyskusję o zarządzaniu gospodarczym w Unii Europejskiej na Radzie Europejskiej w październiku i do rozwiązań, które będą wzmacniały jedność Unii" - podkreślił minister.

"Po drugie - dodał - mam nadzieję na to, że będą aktywni w polityce sąsiedztwa i bardzo ich przekonujemy do tego, żeby dbali o Partnerstwo Wschodnie". Zwrócił uwagę, że na wschodzie jest bardzo wiele wyzwań, ale chodzi przede wszystkim o wsparcie dla demokratycznego rządu Mołdawii w ich ambitnych reformach i drodze do UE oraz Ukrainy "w tym, aby nadal była zainteresowana perspektywą europejską".

Po trzecie minister ma nadzieję, że prezydencja belgijska sfinalizuje przynajmniej niektóre prace wdrażające Traktat z Lizbony: doprowadzi do kompromisu i ostatecznego utworzenia Służby Działań Zewnętrznych (korpus dyplomatyczny UE), a także do wdrożenia inicjatywy obywatelskiej (chodzi o możliwość zgłaszania przez obywateli UE projektów aktów prawnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dowgielewicz dodał, że Polska będzie ponadto "intensywnie obserwować" współpracę belgijskiej prezydencji z Parlamentem Europejskim, "który pokazuje od początku tego roku, że ma mocne łokcie i stara się pokazać swoja aktywna rolę". "To będzie dla nas ciekawa lekcja - jak Belgowie sobie z tym poradzą" - przewiduje minister ds. europejskich.

Pytany o najtrudniejsze zadania stojące przed prezydencją w tym półroczu, Dowgielewicz powiedział, że będą to dyskusje dotyczące przyszłorocznego budżetu Unii. "Nadal jest duża presja ze strony płatników netto, żeby ten budżet obniżać" - zauważył. Dodał, że Polsce udało się w ostatnich dwóch tygodniach doprowadzić do tego, że planowane cięcia w polityce spójności w wysokości 3,5 mld euro "zostały zniwelowane". Zwrócił ponadto uwagę, że jest to pierwszy roczny budżet przygotowywany zgodnie z nową procedurą i również dlatego będzie testem dla Belgów.

Na pytanie o stan przygotowań do polskiego przewodnictwa w Unii, które rozpocznie się dokładnie za rok, Dowgielewicz - który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. polskiej prezydencji w UE - powiedział, że "z optymizmem patrzy w przyszłość", bo Polska jest do tego coraz lepiej przygotowana.

"Cieszę się z tego, co już udało się zrobić" - powiedział wskazując na tysiące urzędników, którzy już zostali wyszkoleni i tysiące tych, którzy szkolą obecnie. "Wkrótce rozpoczynamy tzw. szkolenia miękkie, czyli z prowadzenia spotkań, z zarządzania procesem negocjacyjnym" - dodał, zapowiadając na koniec sierpnia początek szkoleń dla wszystkich polskich ambasadorów. Przyznał też, że przed objęciem przewodnictwa w UE konieczne będzie także szkolenie ministrów i urzędników rządowych.

Dowgielewicz podkreślił, że co prawda w sprawach zagranicznych rola prezydencji rotacyjnej zmalała, ale pozostała jej kluczowa rola w pracach unijnych ministrów poszczególnych resortów (Rady sektorowe). "Szczególnie widzę bardzo poważne tematy, które będą wymagały wręcz heroicznych wysiłków w obszarach, którymi zajmuje się ministerstwo finansów, ministerstwo gospodarki i ministerstwo rolnictwa" - powiedział.

Podkreślił, że ministerstwo rolnictwa będzie musiało zająć się sprawami związanymi z dwiema bardzo trudnymi i ważnymi reformami: Wspólnej Polityki Rolnej oraz Rybołówstwa. "Natomiast ministerstwo gospodarki zarządza dwoma i pół - można powiedzieć - Radami sektorowymi: Radą ds. energii, Radą ds. konkurencyjności i jeszcze sprawami handlu - to jest gigantyczne zadanie" - ocenił minister. Zauważył ponadto, że ministerstwo finansów będzie musiało w czasie polskiej prezydencji zająć się nie tylko budżetem na 2012 rok, ale przede wszystkim jeszcze dyskusją o zarządzaniu gospodarczym i nadzorze finansowym w UE.

Dowgielewicz chce, żeby Rada Ministrów jeszcze przed wakacjami zajęła się dokumentem opisującym stan przygotowań do realizacji priorytetów polskiej prezydencji we wszystkich obszarach, nie tylko w priorytetowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA