REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwukrotnie wzrosła liczba kandydatów na urzędników mianowanych

Agnieszka Marek

REKLAMA

3 lipca odbył się egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności uczestników postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej - prowadzonego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej (KSAP). Liczba chętnych wzrosła dwukrotnie – w porównaniu do ubiegłego roku.

Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej prowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Osoby, które pomyślnie przejdą postępowanie i uzyskają miejsce uprawniające do mianowania, Szef  Służby Cywilnej mianuje na urzędników służby cywilnej. Limit mianowań na ten rok wynosi 1000.

REKLAMA

REKLAMA

W bieżącym roku KSAP przyjmowała zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego od 1 stycznia do 31 maja. Ostatecznie do postępowania zostały zakwalifikowane aż 2494 osoby. Dla porównania w 2009 do egzaminu przystąpiło 1059 osób, spośród których 530 uzyskało pozytywny wynik.

Skąd tak gwałtowny wzrost chętnych do uzyskania statusu mianowanego urzędnika służby cywilnej? KSAP wyjaśnia, iż jest to m.in. wynik dodania języka rosyjskiego do listy wybieranych języków obcych, których znajomość badana jest podczas egzaminu. Być może wynika to również z faktu, iż w obliczu chwiejnego rynku pracy w sektorze prywatnym coraz większa liczba pracowników służby cywilnej podejmuje decyzję o ściślejszym związaniu swej przyszłości zawodowej ze sferą budżetową.

Mianowanie jest niewątpliwym krokiem w tym właśnie kierunku albowiem stabilizuje ono zatrudnienie - z chwilą zmiany podstawy stosunku pracy z umowy o pracę na mianowanie – urzędnik uzyskuje m.in. silniejszą ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy. Dodatkowe korzyści to chociażby nabycie uprawnienia do dodatku służby cywilnej oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Wraz z nowymi uprawnieniami urzędnik mianowany zostaje jednak także objęty nowymi obowiązkami oraz ograniczeniami – dla przykładu musi składać coroczne oświadczenia majątkowe i nie może być członkiem partii politycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA