reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd we wtorek m.in. o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd we wtorek m.in. o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem noweli ustawy dotyczącej świadczeń rodzinnych i alimentów oraz propozycjami zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Ministrowie będą też rozmawiać o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego.

Projekt założeń do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma dostosować polskie prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 r., odnoszącego się do zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz do alimentów.

Rada Ministrów zajmie się też projektem noweli ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który dopuszcza możliwość obniżenia poziomu zatrudnienia na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów poziom zatrudnienia określony w zezwoleniach wydanych do końca lipca 2008 r. nie może być obniżony, co w wielu sytuacjach może skutkować cofnięciem zezwolenia. To oznacza nie tylko utratę prawa do zwolnień podatkowych, ale konieczność zwrotu pobranej pomocy publicznej, co z kolei może grozić upadłością przedsiębiorstwa i w konsekwencji utratą pracy całej załogi. Projekt zmian zakłada, że zatrudnienie będzie mogło być obniżone o 20 proc. lub o 25 proc. w przypadku zezwoleń wydanych w latach 2010 i 2011.

Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Rozpatrzy także założenia do projektu ustawy o odpadach oraz do zmian w prawie geologicznym i górniczym. Rząd ma też przyjąć założenia do noweli ustawy o radiofonii i telewizji (w związku z wdrożeniem dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych).

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie autostrad płatnych.

Ministrowie zapoznają się również z dokumentem pt. "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r.", który jest próbą określenia podstawowych zasad polityki w tej dziedzinie.

Rada Ministrów wysłucha również informacji o stanie realizacji planu prywatyzacji na lata 2008 - 2011, który zakładał przekazanie w prywatne ręce 740 spółek Skarbu Państwa, działających w kilkunastu sektorach gospodarki. W lutym 2009 r. Rada Ministrów rozszerzyła plan do 802 spółek.

Szacuje się, że do 2011 r. łączna wartość przychodów z tytułu prywatyzacji wyniesie 30 mld zł. Otrzymane w ten sposób wpływy do budżetu państwa zostaną przekazane na wsparcie restrukturyzacji przedsiębiorców, kluczowe projekty społeczne, w tym stypendia dla młodych naukowców oraz zadośćuczynienie dla tych, którzy utracili swoją własność.

W ubiegłym roku przychody brutto z prywatyzacji osiągnęły wartość 6,97 mld zł. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł. Od początku roku do końca czerwca przychody z prywatyzacji wyniosły około 12 mld zł.

Ministrowie wysłuchają też cotygodniowej informacji o wykorzystaniu funduszy unijnej. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama