reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd we wtorek m.in. o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd we wtorek m.in. o specjalnych strefach ekonomicznych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem noweli ustawy dotyczącej świadczeń rodzinnych i alimentów oraz propozycjami zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Ministrowie będą też rozmawiać o wspieraniu budownictwa mieszkaniowego.

Projekt założeń do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma dostosować polskie prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 r., odnoszącego się do zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz do alimentów.

Rada Ministrów zajmie się też projektem noweli ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który dopuszcza możliwość obniżenia poziomu zatrudnienia na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów poziom zatrudnienia określony w zezwoleniach wydanych do końca lipca 2008 r. nie może być obniżony, co w wielu sytuacjach może skutkować cofnięciem zezwolenia. To oznacza nie tylko utratę prawa do zwolnień podatkowych, ale konieczność zwrotu pobranej pomocy publicznej, co z kolei może grozić upadłością przedsiębiorstwa i w konsekwencji utratą pracy całej załogi. Projekt zmian zakłada, że zatrudnienie będzie mogło być obniżone o 20 proc. lub o 25 proc. w przypadku zezwoleń wydanych w latach 2010 i 2011.

Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Rozpatrzy także założenia do projektu ustawy o odpadach oraz do zmian w prawie geologicznym i górniczym. Rząd ma też przyjąć założenia do noweli ustawy o radiofonii i telewizji (w związku z wdrożeniem dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych).

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie autostrad płatnych.

Ministrowie zapoznają się również z dokumentem pt. "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r.", który jest próbą określenia podstawowych zasad polityki w tej dziedzinie.

Rada Ministrów wysłucha również informacji o stanie realizacji planu prywatyzacji na lata 2008 - 2011, który zakładał przekazanie w prywatne ręce 740 spółek Skarbu Państwa, działających w kilkunastu sektorach gospodarki. W lutym 2009 r. Rada Ministrów rozszerzyła plan do 802 spółek.

Szacuje się, że do 2011 r. łączna wartość przychodów z tytułu prywatyzacji wyniesie 30 mld zł. Otrzymane w ten sposób wpływy do budżetu państwa zostaną przekazane na wsparcie restrukturyzacji przedsiębiorców, kluczowe projekty społeczne, w tym stypendia dla młodych naukowców oraz zadośćuczynienie dla tych, którzy utracili swoją własność.

W ubiegłym roku przychody brutto z prywatyzacji osiągnęły wartość 6,97 mld zł. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł. Od początku roku do końca czerwca przychody z prywatyzacji wyniosły około 12 mld zł.

Ministrowie wysłuchają też cotygodniowej informacji o wykorzystaniu funduszy unijnej. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama