REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminne utrapienia ze świadczeniami pielęgnacyjnymi

REKLAMA

Brakuje jasnych przepisów określających grono osób uprawnionych do świadczeń pielęgnacyjnych. Wskutek nieprecyzyjnych uregulowań, decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń są coraz częściej uchylane przez sądy administracyjne, a samorządy mają związane ręce.

Gminy są obecnie w przysłowiowej kropce. W 2008 roku Trybunał Konstytucyjny opowiedział się przeciwko „zawężeniu w sposób niezgodny z konstytucją kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego”.

REKLAMA

W orzeczeniu tym Trybunał uznał, iż niezgodne z konstytucją jest pominięcie „możliwości nabycia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby rezygnujące z aktywności zawodowej ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, wobec którego obciążone są obowiązkiem alimentacyjnym”.

REKLAMA

Problem w tym, że kodeks rodzinny i opiekuńczy nie stanowi jednoznacznie czy pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek alimentacji – dlatego w nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych utrzymano w mocy przepis art. 17 ust 5 ustawy, zgodnie z którym, jeśli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim opiekunowi nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Obecnie decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń opiekunom będącym zarazem małżonkami osób wymagających opieki, bywają coraz częściej uchylane przez sądy. Gminy muszą jednak postępować zgodnie z przepisami, wydają więc decyzje negatywne ze świadomością, że mogą one zostać uchylone, a nawet pouczają strony o prawie do odwołania i prawdopodobieństwie uchylenia decyzji na korzyść opiekunów.

Według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, który doprecyzuje przepisy i rozszerzy katalog uprawnionych.  Resort pracy nie popiera jednak planowanych zmian, ponieważ doprowadzą one do podwojenia wydatków na wypłatę świadczeń pielęgnacyjnych. Wydatki na ten cel wzrosły już w bieżącym roku wraz ze zniesieniem kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopóki regulacje nie zostaną doprecyzowane, małżonkowie, którym nie przyznano świadczenia mogą odwołać się od decyzji negatywnej do samorządowego kolegium odwoławczego, na którego decyzję przysługuje następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA