REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminne utrapienia ze świadczeniami pielęgnacyjnymi

REKLAMA

Brakuje jasnych przepisów określających grono osób uprawnionych do świadczeń pielęgnacyjnych. Wskutek nieprecyzyjnych uregulowań, decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń są coraz częściej uchylane przez sądy administracyjne, a samorządy mają związane ręce.

Gminy są obecnie w przysłowiowej kropce. W 2008 roku Trybunał Konstytucyjny opowiedział się przeciwko „zawężeniu w sposób niezgodny z konstytucją kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego”.

REKLAMA

W orzeczeniu tym Trybunał uznał, iż niezgodne z konstytucją jest pominięcie „możliwości nabycia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby rezygnujące z aktywności zawodowej ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, wobec którego obciążone są obowiązkiem alimentacyjnym”.

REKLAMA

Problem w tym, że kodeks rodzinny i opiekuńczy nie stanowi jednoznacznie czy pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek alimentacji – dlatego w nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych utrzymano w mocy przepis art. 17 ust 5 ustawy, zgodnie z którym, jeśli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim opiekunowi nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Obecnie decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń opiekunom będącym zarazem małżonkami osób wymagających opieki, bywają coraz częściej uchylane przez sądy. Gminy muszą jednak postępować zgodnie z przepisami, wydają więc decyzje negatywne ze świadomością, że mogą one zostać uchylone, a nawet pouczają strony o prawie do odwołania i prawdopodobieństwie uchylenia decyzji na korzyść opiekunów.

Według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, który doprecyzuje przepisy i rozszerzy katalog uprawnionych.  Resort pracy nie popiera jednak planowanych zmian, ponieważ doprowadzą one do podwojenia wydatków na wypłatę świadczeń pielęgnacyjnych. Wydatki na ten cel wzrosły już w bieżącym roku wraz ze zniesieniem kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopóki regulacje nie zostaną doprecyzowane, małżonkowie, którym nie przyznano świadczenia mogą odwołać się od decyzji negatywnej do samorządowego kolegium odwoławczego, na którego decyzję przysługuje następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA