REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Rzeczpospolita" - Ranking Samorządów 2010

REKLAMA

Polskie samorządy dbające o rozwój oraz poprawę jakości życia społeczeństwa zostały już po raz 12. nagrodzone przez kapitułę Rankingu Samorządów organizowanego przez "Rzeczpospolitą". Laureatom wręczono we wtorek dyplomy.

W kategorii miasta na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca zajęły: Poznań, Sopot i Wrocław; w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich: Kórnik (woj. wielkopolskie), Lubliniec (woj. śląskie) i Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie), a gmin wiejskich: Zabierzów (woj. małopolskie), Kobylanka (woj. zachodniopomorskie) i Wielka Wieś (woj. małopolskie).

REKLAMA

REKLAMA

Przy ocenie kapituła rankingu brała pod uwagę m.in. wyniki finansowe samorządów, umiejętność pozyskiwania i efektywnego wydatkowania funduszy unijnych, sprawność zarządzania, a także jakość życia mieszkańców. Po raz trzeci kapituła wyróżniła też najbardziej innowacyjne samorządy tzn. takie, które w pracy wykorzystują nowoczesne techniki. Prace samorządów analizowano m.in. na podstawie danych finansowych z lat 2006-2009, pochodzących z resortu finansów.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że samorządy radzą sobie o wiele lepiej z kryzysem ekonomicznym niż jest to w innych krajach europejskich. "Minęło 20 lat od czasu, kiedy zaczęliśmy budować samorządy. Dzisiaj często jesteśmy dumni z miejsca, w którym znalazła się Polska. Niezależnie od problemów, które mamy i trudności, które zawsze będą, Polska przeszła tę drogę i jest dzisiaj wysoko notowana pod względem gospodarczym, rozwojowym dzięki 20 latom pracy polskich gmin. To widać z Unii Europejskiej" - powiedział.

Buzek podkreślił, że Polska bardzo dobrze wykorzystuje fundusze strukturalne, mimo to jednak musi dołożyć wszelkich starań, by pozyskać je na podobnym poziomie w kolejnych latach.

"Następny rozdział funduszy będzie na lata 2014-2020, już teraz przygotowujmy się do tego" - podkreślił. Dodał, że Polska musi mieć dobrą infrastrukturę, m.in. internetową, energetyczną, kolejową, lotniczą i drogową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska również podkreśliła, że Polska świetnie wykorzystuje unijne fundusze strukturalne. "Polska jest przykładem kraju, gdzie te fundusze rzeczywiście działają, gdzie polityka spójności zdaje egzamin" - powiedziała.

W osobnej kategorii "Europejski samorząd" wśród miast na prawach powiatów nagrodzone zostały: Piotrków Trybunalski, Białystok i Bielsko-Biała; gmin miejskich i miejsko-wiejskich: Uniejów (woj. łódzkie), Hel (woj. pomorskie) i Wisła (woj. śląskie); gmin wiejskich: Podedwórze (woj. lubelskie), Ślemień (woj. śląskie) i Rewal (woj. zachodniopomorskie).

Konkurs rozstrzygany był w dwóch etapach. W pierwszym oceniania była sytuacja finansowa i inwestycje gmin na podstawie danych z Ministerstwa Finansów. Do 564 samorządów wysłano ankiety, dotyczące m.in. zarządzania gminą, przyrostu inwestycji, dynamiki rozwoju. Samorząd w pierwszym etapie mógł zyskać 60 punktów, w drugim 40.

Inicjatywa "Ranking Samorządów" rozpoczęła się przed 12 laty od publikacji złotej setki samorządów, we współpracy "Rzeczpospolitej" z Centrum Badań Regionalnych. Od 2004 roku ranking jest organizowany przez gazetę samodzielnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA