Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego
REKLAMA
25 czerwca uchwalona została ustawa wprowadzająca zmiany w trzech bardzo istotnych aktach prawnych:
REKLAMA
- ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
- ustawie o Państwowej Inspekcji sanitarnej
- ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Nowelizacja rozszerza katalog podmiotów opiniujących projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wystąpi teraz o opinie dotyczące rozwiązań przyjętych w projekcie studium także do:
- prezesa UKE – w zakresie telekomunikacji,
- organu Państwowej Straży Pożarnej i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w zakresie m.in. lokalizacji zakładów lub zmian w istniejących zakładach o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia awarii,
- państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Te same podmioty - zgodnie z nowym przepisami - zaopiniują także projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
REKLAMA
Zmianie uległy również terminy i forma ogłaszania projektu studium oraz projektu planu. W myśl nowej ustawy wójt ogłasza o wyłożeniu projektu studium do publicznego wglądu z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, a wraz z wyłożeniem projektu publikuje go także na stronie internetowej gminy na okres minimum 21 dni, organizując w tym czasie dyskusję publiczną. Analogiczne regulacje wprowadzono względem projektu planu miejscowego - z tym tylko że wraz z planem, do publicznego wglądu wyłożona zostanie również prognoza oddziaływania na środowisko.
Wraz z wejściem w życie ustawy zwiększy się katalog elementów opcjonalnych, które można będzie umieścić w miejscowym planie. Jeśli mianowicie zaistnieje taka potrzeba w planie będzie można określić również:
- granice terenów rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym,
- granice terenów zamkniętych i granice stref ochronnych terenów zamkniętych
- usytuowanie obiektów budowlanych względem dróg i innych terenów publicznie dostępnych
- zasady i warunki sytuowania tablic, urządzeń reklamowych i innych małych obiektów.
Do ważnych zmian trzeba również zaliczyć skrócenie okresu na jaki można zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Będzie to maksymalnie 9, a nie 12 miesięcy.
Ustawa zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 130 (poz. 871) weszła w życie 21 października 2010 r.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA