REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Agnieszka Marek

REKLAMA

Nowe elementy w procesie opiniowania i ogłaszania studium uwarunkowań oraz planów miejscowych, szerszy katalog podmiotów opiniujących i możliwość uszczegółowienia planu – to zmiany jakie wprowadza obowiązująca od dziś ustawa.

25 czerwca uchwalona została ustawa wprowadzająca zmiany w trzech bardzo istotnych aktach prawnych:

REKLAMA

- ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

- ustawie o Państwowej Inspekcji sanitarnej

- ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Nowelizacja rozszerza katalog podmiotów opiniujących projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wystąpi teraz o opinie dotyczące rozwiązań przyjętych w projekcie studium także do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- prezesa UKE – w zakresie telekomunikacji,

- organu Państwowej Straży Pożarnej i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w zakresie m.in. lokalizacji zakładów lub zmian w istniejących zakładach o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia awarii,

- państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Te same podmioty - zgodnie z nowym przepisami - zaopiniują także projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Zmianie uległy również terminy i forma ogłaszania projektu studium oraz projektu planu. W myśl nowej ustawy wójt ogłasza o wyłożeniu projektu studium do publicznego wglądu z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, a wraz z wyłożeniem projektu publikuje go także na stronie internetowej gminy na okres minimum 21 dni, organizując w tym czasie dyskusję publiczną. Analogiczne regulacje wprowadzono względem projektu planu miejscowego -  z tym tylko że wraz z planem, do publicznego wglądu wyłożona zostanie również prognoza oddziaływania na środowisko.

Wraz z wejściem w życie ustawy zwiększy się katalog elementów opcjonalnych, które można będzie umieścić w miejscowym planie. Jeśli mianowicie zaistnieje taka potrzeba w planie będzie można określić również:

- granice terenów rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym,

- granice terenów zamkniętych i granice stref ochronnych terenów zamkniętych

- usytuowanie obiektów budowlanych względem dróg i innych terenów publicznie dostępnych

- zasady i warunki sytuowania tablic, urządzeń reklamowych i innych małych obiektów.

Do ważnych zmian trzeba również zaliczyć skrócenie okresu na jaki można zawiesić postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Będzie to maksymalnie 9, a nie 12 miesięcy. 

Ustawa zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 130 (poz. 871) weszła w życie 21 października 2010 r. 

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA