Senatorowie poparli też trzy inne poprawki do nowelizacji, które mają charakter porządkowy.
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Analogiczne rozwiązania będą obowiązywać także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. W tym czasie ma być realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, pięć godzin dziennie to wystarczający wymiar czasu, by zrealizować jej całość.
reklama
reklama
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2010 r. Zgodnie z proponowaną przez Senat poprawką samorządy będą miały czas na podjęcie nowych uchwał dotyczących opłat za przedszkola do 31 sierpnia 2011 r.
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie sejmowej komisji edukacji, gdyż w ostatnim czasie gminy różnie interpretowały dotychczasowe przepisy dotyczące zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty. W efekcie do sądów trafiło dużo wniosków rodziców w sprawie uchwał gmin o opłatach za przedszkola. Sądy uchylały te uchwały.
W związku z poprawkami Senatu nowelizacja ustawy o systemie oświaty wróci z powrotem do Sejmu.