REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

REKLAMA

Wykaz certyfikatów uprawniających do wykonywania kontroli projektów i systemów teleinformatycznych, sprawna komunikacja służb ratowniczych obsługujących numery alarmowe - to jedne z wielu obszarów zmian w przepisach, uzgodnione przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

REKLAMA

Na dzisiejszym (28 lipca br.) posiedzeniu Komisja Wspólna przyjęła także projekt rozporządzenia regulującego kwestie opieki nad rodziną przez osoby objęte zasadniczą służbą wojskową. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 35 propozycji zmian w prawie oraz sprawy dodatkowe, w tym 3 projekty rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przyjęte przez Komisję Wspólną akty prawne, opracowane w resorcie MSWiA - poniżej.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu certyfikatów uprawniających do prowadzenia kontroli projektów informatycznych i systemów teleinformatycznych - skierowany jest do osób ubiegających się o uzyskanie statusu kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych. Przepisy będą określać warunki (wykaz certyfikatów) jakie będą wymagane od kandydata na kontrolera. Od osób ubiegających się o status kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych będzie wymagana m.in. odpowiednia wiedza w zakresie audytu systemów teleinformatycznych. Certyfikaty są skierowane do osób zarządzających i oceniających systemy bezpieczeństwa informacji.

Zaaprobowany przez Komisję Wspólną projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego oraz punktów centralnych służb reguluje organizację i funkcjonowanie tzw. "centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego" oraz punktów centralnych służb ratowniczych i porządku publicznego, obsługujących numery alarmowe: 112, 997, 998 i 999. Przepisy ujęte w projekcie rozporządzenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli dzięki usprawnieniu komunikacji pomiędzy służbami ratownictwa oraz porządku publicznego, przyjmującymi i obsługującymi zgłoszenia na numery alarmowe.

"Centralny punkt systemu centrów powiadamiania ratunkowego" umożliwi lepszy przepływ informacji oraz danych do centrów powiadamiania ratunkowego oraz jednostek służb, obsługujących zgłoszenia kierowane na numery alarmowe.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie orzekania o konieczności sprawowania przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny określa sposób postępowania w sprawach orzekania o konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji) przez osobę podlegającą obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej. W rozporządzeniu określono także szczegółowo dokumenty, jakie są wymagane do złożenia wniosku o uznanie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (np. oświadczenie o braku innych pełnoletnich osób, które mogłyby sprawować opiekę, oświadczenie woli wyrażające zgodę na chęć zajęcia się osobą wymagającą stałej opieki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas lipcowego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła również propozycje ustaw i innych aktów prawnych przygotowywanych przez rząd, w tym m.in.:

- propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej: np. Projekt rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: drukarz, introligator, mechanik maszyn i urządzeń drogowych, technik administracji, technik drogownictwa, technik ekonomista, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik pojazdów samochodowych, technik poligraf i technik turystyki wiejskiej;

- propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: np. Projekt rozporządzenia w sprawie dotacji przyznawanym niepublicznym szkołom artystycznym;

- propozycje Ministerstwa Środowiska: np. Projekt rozporządzenia w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

Autopromocja

- propozycje Ministerstwa Infrastruktury: np. Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim od strony lądu;

- propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: np. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

REKLAMA

Spotkaniu Komisji Wspólnej ze strony rządowej przewodniczył Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji wraz z wiceministrem Tomaszem Siemoniakiem, sekretarzem stanu w MSWiA. Obrady poprowadził także współprzewodniczący ze strony samorządowej - Piotr Uszok, prezydent Katowic i sekretarz Zarządu Unii Metropolii Polskich.

W trakcie posiedzenia minister Jerzy Miller wręczył nominację na stanowisko współprzewodniczącej Zespołu do spraw Systemu Finansów Publicznych, wchodzącego w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nominację na to stanowisko otrzymała Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępując dotychczasową wiceminister Elżbietę Suchocką-Roguską.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano jak co miesiąc, na ostatnią środę sierpnia - 25.08.2010 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA