REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

REKLAMA

Wykaz certyfikatów uprawniających do wykonywania kontroli projektów i systemów teleinformatycznych, sprawna komunikacja służb ratowniczych obsługujących numery alarmowe - to jedne z wielu obszarów zmian w przepisach, uzgodnione przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

REKLAMA

Na dzisiejszym (28 lipca br.) posiedzeniu Komisja Wspólna przyjęła także projekt rozporządzenia regulującego kwestie opieki nad rodziną przez osoby objęte zasadniczą służbą wojskową. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 35 propozycji zmian w prawie oraz sprawy dodatkowe, w tym 3 projekty rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przyjęte przez Komisję Wspólną akty prawne, opracowane w resorcie MSWiA - poniżej.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu certyfikatów uprawniających do prowadzenia kontroli projektów informatycznych i systemów teleinformatycznych - skierowany jest do osób ubiegających się o uzyskanie statusu kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych. Przepisy będą określać warunki (wykaz certyfikatów) jakie będą wymagane od kandydata na kontrolera. Od osób ubiegających się o status kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych będzie wymagana m.in. odpowiednia wiedza w zakresie audytu systemów teleinformatycznych. Certyfikaty są skierowane do osób zarządzających i oceniających systemy bezpieczeństwa informacji.

Zaaprobowany przez Komisję Wspólną projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego oraz punktów centralnych służb reguluje organizację i funkcjonowanie tzw. "centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego" oraz punktów centralnych służb ratowniczych i porządku publicznego, obsługujących numery alarmowe: 112, 997, 998 i 999. Przepisy ujęte w projekcie rozporządzenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli dzięki usprawnieniu komunikacji pomiędzy służbami ratownictwa oraz porządku publicznego, przyjmującymi i obsługującymi zgłoszenia na numery alarmowe.

"Centralny punkt systemu centrów powiadamiania ratunkowego" umożliwi lepszy przepływ informacji oraz danych do centrów powiadamiania ratunkowego oraz jednostek służb, obsługujących zgłoszenia kierowane na numery alarmowe.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie orzekania o konieczności sprawowania przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny określa sposób postępowania w sprawach orzekania o konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji) przez osobę podlegającą obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej. W rozporządzeniu określono także szczegółowo dokumenty, jakie są wymagane do złożenia wniosku o uznanie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (np. oświadczenie o braku innych pełnoletnich osób, które mogłyby sprawować opiekę, oświadczenie woli wyrażające zgodę na chęć zajęcia się osobą wymagającą stałej opieki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas lipcowego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła również propozycje ustaw i innych aktów prawnych przygotowywanych przez rząd, w tym m.in.:

- propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej: np. Projekt rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: drukarz, introligator, mechanik maszyn i urządzeń drogowych, technik administracji, technik drogownictwa, technik ekonomista, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik pojazdów samochodowych, technik poligraf i technik turystyki wiejskiej;

- propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: np. Projekt rozporządzenia w sprawie dotacji przyznawanym niepublicznym szkołom artystycznym;

- propozycje Ministerstwa Środowiska: np. Projekt rozporządzenia w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

- propozycje Ministerstwa Infrastruktury: np. Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim od strony lądu;

- propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: np. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

REKLAMA

Spotkaniu Komisji Wspólnej ze strony rządowej przewodniczył Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji wraz z wiceministrem Tomaszem Siemoniakiem, sekretarzem stanu w MSWiA. Obrady poprowadził także współprzewodniczący ze strony samorządowej - Piotr Uszok, prezydent Katowic i sekretarz Zarządu Unii Metropolii Polskich.

W trakcie posiedzenia minister Jerzy Miller wręczył nominację na stanowisko współprzewodniczącej Zespołu do spraw Systemu Finansów Publicznych, wchodzącego w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nominację na to stanowisko otrzymała Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępując dotychczasową wiceminister Elżbietę Suchocką-Roguską.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano jak co miesiąc, na ostatnią środę sierpnia - 25.08.2010 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

REKLAMA

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

REKLAMA

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA