reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Wykaz certyfikatów uprawniających do wykonywania kontroli projektów i systemów teleinformatycznych, sprawna komunikacja służb ratowniczych obsługujących numery alarmowe - to jedne z wielu obszarów zmian w przepisach, uzgodnione przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Na dzisiejszym (28 lipca br.) posiedzeniu Komisja Wspólna przyjęła także projekt rozporządzenia regulującego kwestie opieki nad rodziną przez osoby objęte zasadniczą służbą wojskową. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 35 propozycji zmian w prawie oraz sprawy dodatkowe, w tym 3 projekty rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przyjęte przez Komisję Wspólną akty prawne, opracowane w resorcie MSWiA - poniżej.

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu certyfikatów uprawniających do prowadzenia kontroli projektów informatycznych i systemów teleinformatycznych - skierowany jest do osób ubiegających się o uzyskanie statusu kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych. Przepisy będą określać warunki (wykaz certyfikatów) jakie będą wymagane od kandydata na kontrolera. Od osób ubiegających się o status kontrolera projektów i systemów teleinformatycznych będzie wymagana m.in. odpowiednia wiedza w zakresie audytu systemów teleinformatycznych. Certyfikaty są skierowane do osób zarządzających i oceniających systemy bezpieczeństwa informacji.

Zaaprobowany przez Komisję Wspólną projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego oraz punktów centralnych służb reguluje organizację i funkcjonowanie tzw. "centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego" oraz punktów centralnych służb ratowniczych i porządku publicznego, obsługujących numery alarmowe: 112, 997, 998 i 999. Przepisy ujęte w projekcie rozporządzenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli dzięki usprawnieniu komunikacji pomiędzy służbami ratownictwa oraz porządku publicznego, przyjmującymi i obsługującymi zgłoszenia na numery alarmowe.

"Centralny punkt systemu centrów powiadamiania ratunkowego" umożliwi lepszy przepływ informacji oraz danych do centrów powiadamiania ratunkowego oraz jednostek służb, obsługujących zgłoszenia kierowane na numery alarmowe.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie orzekania o konieczności sprawowania przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny określa sposób postępowania w sprawach orzekania o konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji) przez osobę podlegającą obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej. W rozporządzeniu określono także szczegółowo dokumenty, jakie są wymagane do złożenia wniosku o uznanie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (np. oświadczenie o braku innych pełnoletnich osób, które mogłyby sprawować opiekę, oświadczenie woli wyrażające zgodę na chęć zajęcia się osobą wymagającą stałej opieki).

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama