REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karpacki oddział Straży Granicznej - do likwidacji

REKLAMA

Koncepcję likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Nowym Sączu i przejęcia jego kompetencji przez komendę w Raciborzu przedstawił w czwartek komendant główny SG Leszek Elas. Decyzję w tej sprawie ma podjąć do końca sierpnia szef MSWiA Jerzy Miller.

Elas spotkał się w czwartek w Nowym Sączu z pracownikami komendy. Obecni byli też małopolscy parlamentarzyści.

REKLAMA

Powołany przez Elasa zespół, który przygotował koncepcję reorganizacji, zarekomendował, żeby na południowej granicy działały dwa oddziały SG: w Raciborzu i Kłodzku. "Te dwie placówki są najbliżej obszarów najbardziej znaczących i najbardziej istotnych dla Straży Granicznej" - powiedział Elas. W związku z tym - przekonywał - nowosądecka komenda została wytypowana do likwidacji.

REKLAMA

Elas zapewnił, że funkcjonariusze nowosądeckiej SG nie pozostaną bez pracy. "Miejsc pracy w placówkach na terenie południa jest dosyć, ponadto część funkcjonariuszy zadeklaruje przejście do policji" - powiedział Elas. Komendant główny SG liczy też, że znajdą się chętni do przeniesienia się na wschodnią granicę Polski.

Z taką koncepcją reorganizacji służby nie zgadzają się pracownicy komendy SG w Nowym Sączu. "Nie chcemy wyprowadzać się wraz z rodzinami na granicę wschodnią lub dojeżdżać do pracy w Krakowie czy Tarnowie" - podkreślał przewodniczący Zarządu Oddziałowego NZZ przy Komendzie SG w Nowym Sączu, Waldemar Zapałowski.

Do swojej koncepcji Elas nie przekonał też parlamentarzystów obecnych podczas jej ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nie przedstawiono żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją tego oddziału. Uważam, że jest to skandaliczna decyzja polityczna. Będziemy wnioskować, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbyła się komisja spraw wewnętrznych i administracji i będziemy domagać się złożenia wyjaśnień przez komendanta SG na ten temat" - powiedział poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk dodał, że złożył już zawiadomienie do NIK o zbadanie "możliwej niegospodarności" oraz zawiadomienie do BBN, aby oceniło ono, jak decyzja o reorganizacji SG wpłynie na bezpieczeństwo państwa.

"Jestem również gotowy zawiadomić prokuraturę wojskową o możliwej niegospodarności i o decyzjach, które będą służyły niekorzystnie dla naszego bezpieczeństwa i obronności naszego państwa" - dodał Mularczyk.

Senator PiS Stanisław Kogut zarzucił Elasowi, że zdecydował się na likwidację nowosądeckiej komendy oddziału SG, ponieważ w Raciborzu pracują członkowie rodziny zastępcy komendanta głównego. Elas zaprzeczył, aby miało to wpływ na decyzję o likwidacji nowosądeckiej komendy.

W nowosądeckiej komendzie SG pracuje ok. 280 funkcjonariuszy i ok. 180 pracowników cywilnych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA