REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karpacki oddział Straży Granicznej - do likwidacji

REKLAMA

Koncepcję likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Nowym Sączu i przejęcia jego kompetencji przez komendę w Raciborzu przedstawił w czwartek komendant główny SG Leszek Elas. Decyzję w tej sprawie ma podjąć do końca sierpnia szef MSWiA Jerzy Miller.

Elas spotkał się w czwartek w Nowym Sączu z pracownikami komendy. Obecni byli też małopolscy parlamentarzyści.

REKLAMA

Powołany przez Elasa zespół, który przygotował koncepcję reorganizacji, zarekomendował, żeby na południowej granicy działały dwa oddziały SG: w Raciborzu i Kłodzku. "Te dwie placówki są najbliżej obszarów najbardziej znaczących i najbardziej istotnych dla Straży Granicznej" - powiedział Elas. W związku z tym - przekonywał - nowosądecka komenda została wytypowana do likwidacji.

REKLAMA

Elas zapewnił, że funkcjonariusze nowosądeckiej SG nie pozostaną bez pracy. "Miejsc pracy w placówkach na terenie południa jest dosyć, ponadto część funkcjonariuszy zadeklaruje przejście do policji" - powiedział Elas. Komendant główny SG liczy też, że znajdą się chętni do przeniesienia się na wschodnią granicę Polski.

Z taką koncepcją reorganizacji służby nie zgadzają się pracownicy komendy SG w Nowym Sączu. "Nie chcemy wyprowadzać się wraz z rodzinami na granicę wschodnią lub dojeżdżać do pracy w Krakowie czy Tarnowie" - podkreślał przewodniczący Zarządu Oddziałowego NZZ przy Komendzie SG w Nowym Sączu, Waldemar Zapałowski.

Do swojej koncepcji Elas nie przekonał też parlamentarzystów obecnych podczas jej ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nie przedstawiono żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją tego oddziału. Uważam, że jest to skandaliczna decyzja polityczna. Będziemy wnioskować, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbyła się komisja spraw wewnętrznych i administracji i będziemy domagać się złożenia wyjaśnień przez komendanta SG na ten temat" - powiedział poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk dodał, że złożył już zawiadomienie do NIK o zbadanie "możliwej niegospodarności" oraz zawiadomienie do BBN, aby oceniło ono, jak decyzja o reorganizacji SG wpłynie na bezpieczeństwo państwa.

"Jestem również gotowy zawiadomić prokuraturę wojskową o możliwej niegospodarności i o decyzjach, które będą służyły niekorzystnie dla naszego bezpieczeństwa i obronności naszego państwa" - dodał Mularczyk.

Senator PiS Stanisław Kogut zarzucił Elasowi, że zdecydował się na likwidację nowosądeckiej komendy oddziału SG, ponieważ w Raciborzu pracują członkowie rodziny zastępcy komendanta głównego. Elas zaprzeczył, aby miało to wpływ na decyzję o likwidacji nowosądeckiej komendy.

W nowosądeckiej komendzie SG pracuje ok. 280 funkcjonariuszy i ok. 180 pracowników cywilnych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA