REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie wspiera kobiety w wyborach samorządowych

REKLAMA

Kobiety startujące w jesiennych wyborach samorządowych w woj. śląskim, niezależnie od poglądów i opcji politycznej, będą mogły liczyć na wsparcie fachowców i wolontariuszy. Projekt, służący zwiększeniu udziału kobiet w polityce, ruszy wkrótce w Sosnowcu.

Projekt "Wybory Kobiet" realizuje sosnowieckie Stowarzyszenie Aktywne Kobiety. Weźmie w nim udział 30 pań, które zamierzają startować w tegorocznych wyborach. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 sierpnia.

REKLAMA

Współautorka projektu, Monika Sobańska, zapewnia, że inicjatywa jest otwarta na kandydatki ze wszystkich opcji politycznych, a także niezależne. "Zależy nam, aby jak największej liczbie kobiet udało się zdobyć mandaty w wyborach" - wyjaśniła Sobańska.

REKLAMA

Przed wyborami uczestniczki projektu przejdą szkolenia z wystąpień publicznych i kreowania wizerunku, planowania strategii kampanii wyborczej, funkcjonowania samorządu, roli kobiet w polityce. Będą też korzystać z regularnych, bezpłatnych (indywidualnych i grupowych) konsultacji eksperta ds. marketingu politycznego i komunikacji społecznej.

"W czasie kampanii kobiety otrzymają wsparcie Ponadpartyjnego Kobiecego Sztabu Wyborczego, w ramach którego wolontariusze będą pomagać kandydatkom np. w akcji plakatowej czy ulotowej" - wyjaśniła Sobańska.

Po wyborach wszystkie uczestniczki projektu zostaną zaproszone do udziału w Śląskim Klubie Kobiet w Polityce, gdzie prowadzone będą dalsze szkolenia dla liderek czy dyskusje panelowe. Klub będzie otwarty dla wszystkich kobiet z regionu, które zdobędą mandaty samorządowe. Ma służyć m.in. wymianie doświadczeń i wspierać radne w ich działaniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyborach realizatorzy projektu będą wymieniać doświadczenia z partnerami z innych krajów: Czech i Grecji, gdzie również odbywają się w tym roku wybory samorządowe oraz Finlandii, która należy do liderów w zakresie uczestnictwa kobiet w polityce.

Krajowa część projektu jest współfinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a współpraca międzynarodowa z funduszy unijnych.

REKLAMA

Ze statystyk wynika, że w woj. śląskim kobiety stanowią 54,1 proc. mieszkańców (ponad 2,5 mln), jednak zajmują tylko niecałe 19 proc. miejsc w organach władzy. Te dane legły u podstaw projektu, którego pomysłodawcy uznali, że ze względu na odmienność doświadczeń kobiet i mężczyzn jest konieczne, by kobiety miały taki sam wpływ na politykę jak mężczyźni i wnosiły tzw. kobiecą perspektywę tam, gdzie zapadają ważne decyzje.

W poprzednich wyborach samorządowych do rad gmin, w 2006 r., w woj. śląskim wzięło udział blisko 20,7 tys. osób, wśród nich niespełna 5,5 tys. kobiet (26 proc.). Radnymi zostały 534 panie, co stanowi niecałe 19 proc. ogółu miejsc w radach. W wyborach powiatowych prawie 27 proc. kandydatów stanowiły kobiety, a w radach powiatów znalazło się 19 proc. pań.

Spośród 59 kobiet ubiegających się w woj. śląskim o stanowiska wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, tylko cztery osiągnęły cel. Najbardziej znana jest prezydent blisko 200-tysięcznego Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Spośród 48 radnych sejmiku województwa śląskiego tylko pięć to kobiety, czyli ok. 10 proc. składu. Według realizatorów projektu, te statystyki pokazują, że udział kobiet w życiu politycznym na Śląsku jest wciąż bardzo niski.

W Finlandii, której przedstawiciele uczestniczą w międzynarodowej części projektu, 42 proc. parlamentu i władz lokalnych stanowią kobiety, które stoją też na czele 12 ministerstw i najwyższego urzędu w państwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA