reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W czwartek nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

W czwartek nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

W czwartek na nadzyczajnym posiedzeniu, poświęconym powodzi zbiera się Sejm. MSWiA przekazało na zalane tereny prawie 9,5 mln zł. Sytuacja pogodowa na Dolnym Śląsku stabilizuje się.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna po spotkaniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ogłosił, że zwołał na czwartek na godz. 11 specjalne posiedzenie izby. Sejm zajmie się zmianami w tzw. specustawie powodziowej, uchwalonej po powodziach majowych i czerwcowych, dzięki którym z pomocy przewidzianej w ustawie będą mogli skorzystać także powodzianie z Dolnego Śląska. Schetyna i prezydent Bronisław Komorowski odwiedzą we wtorek dotknięte powodzią Bogatynię i Zgorzelec.

Zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 roku ma we wtorek zaakceptować rząd. Jeśli konieczna będzie ich nowelizacja, tak aby pomóc dotkniętym powodzią mieszkańcom Dolnego Śląska, rząd będzie gotowy z jej projektem na wtorkowe posiedzenie - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

"Przyglądamy się ustawie, która umożliwia pomoc strukturalną na odbudowę infrastruktury i najbardziej zniszczonych domów. Na pewno jutro rząd na posiedzeniu tą sprawą będzie się zajmował" - poinformował rzecznik rządu. Jak dodał, we wtorek "na pewno będzie komunikat, w jaki sposób ta pomoc będzie zapewniona". Graś zapewnił, że "podobnie jak to było w innych przypadkach, nikt bez pomocy nie zostanie".

Przy tworzeniu niedawno przyjętych ustaw nie przewidziano kolejnego kataklizmu, jaki nawiedził w ostatnich dniach południowo-zachodnie regiony naszego kraju. Skutkiem tego mieszkańcy Bogatyni i Zgorzelca mogą dostać jedynie doraźne zasiłki. Zdaniem niektórych prawników, ustawy o przeciwdziałaniu skutkom powodzi z maja i czerwca 2010 r. nie mogą być stosowane do osób, które zostały poszkodowane w powodzi z sierpnia.

Po południu poinformowano, że szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller przekazał 7 mln 445 tys. zł na zasiłki do 6 tys. zł dla powodzian, na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Kolejne 2 mln trafiły z MSWiA do gmin na zakup m.in. paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, rękawic czy worków.

Około 2,5 mln zł przelano na konto Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, która w efekcie powodzi została odcięta od świata. "W tej chwili staramy się już bardzo konkretnie ustalić, ile rodzin ucierpiało w powodzi i jak duże ponieśli straty" - mówił podczas konferencji prasowej w Bogatyni wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. Od godziny 14 można było składać wnioski o wypłatę zasiłków. Wpłynęło ich już ok. 400, samorząd obiecuje, że pierwsze pieniądze zostaną wypłacone już we wtorek.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama