ZNP: przedszkola finansowane z subwencji oświatowej
REKLAMA
"Wyrażam nadzieję, że w trosce o przyszłość naszego kraju będzie pan stał na straży równego dostępu do edukacji, poprawy jakości i warunków kształcenia oraz upowszechniania edukacji przedszkolnej" - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do prezydenta udostępnionym w poniedziałek.
REKLAMA
REKLAMA
Broniarz przypomniał słowa o edukacji, które padły podczas orędzia wygłoszonego przez Komorowskiego po zaprzysiężeniu na prezydenta: "Praca, mieszkania, żłobki i przedszkola nie mogą być przecież dobrem, o które trzeba z trudem walczyć". Prezes ZNP zaznaczył, że "mają one szczególne znaczenie dla środowiska edukacyjnego i rodziców". "Rodzą bowiem nadzieję, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza o upowszechnieniu edukacji przedszkolnej "Przedszkole dla każdego dziecka" zyska pana poparcie" - zaznaczył Broniarz.
Poinformował on, że pod obywatelskim projektem, zainicjowanym przez związek, podpisało się ponad 150 tys. osób. "Poparło go kilkanaście organizacji pozarządowych, rodziców, a nawet gmin, upatrujących w nim jedynej szansy na rozwiązanie problemu niewystarczającej liczby publicznych przedszkoli w Polsce. Liczymy, że ta obywatelska inicjatywa będzie panu bliska" - napisał Broniarz w liście do Komorowskiego.
ZNP ma złożyć w środę po południu na ręce marszałka Grzegorza Schetyny obywatelski projekt nowelizacji ustaw: o systemie oświaty i o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wraz z podpisami osób popierających go.
W projekcie zapisano m.in. finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej oraz prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci dwuletnich. Obecnie do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które w roku rozpoczęcia przedszkola kończy trzy lata.
Prowadzenie i finansowanie przedszkoli jest od 1994 r. zadaniem własnym gmin, finansowanym z ich dochodów. Według ZNP, to właśnie brak środków w samorządach powoduje, że liczba przedszkoli i miejsc dla dzieci jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Z szacunków związku wynika, że finansowanie przedszkoli z budżetu państwa w skali roku wyniesie około 1,6 mld zł.
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2011 r.
REKLAMA
Projekt popierają: Fundacja Feminoteka, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Partia Zieloni 2004, Fundacja MaMa, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego. Organizacje te razem ze związkowcami zbierały podpisy pod projektem.
Jest to już drugi projekt obywatelski ZNP w sprawie objęcia przedszkoli subwencją oświatową. Pod poprzednim, w 2008 r., zebrano ponad 200 tys. podpisów. Nie zyskał on jednak poparcia w Sejmie, nie poparł go także rząd; projekt ZNP był rozpatrywany razem z rządowym projektem obniżenia wieku obowiązku szkolnego.
Z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 wychowaniem przedszkolnym objętych było 59,7 proc. dzieci (w tym 45,7 proc. trzylatków, 59,4 proc. - czterolatków i 74,8 proc. - pięciolatków), z czego na wsi - 31,6 proc. Wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
REKLAMA
REKLAMA