Resort zdrowia przygotował ustawę o działalności leczniczej
REKLAMA
Projekt nie będzie kopią zawetowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy, zakładającej obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki.
REKLAMA
Ministerstwo Zdrowia informuje także, że wkrótce ma rozpocząć się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Ma ona także być zgłoszona w pakiecie ustaw zdrowotnych.
Jak dowiedziała się PAP w resorcie zdrowia, w skład pakietu wejdą m.in.:
- nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne,
- ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym,
- ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej
- nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.
Szef doradców premiera Michał Boni informował w sierpniu, że do początku października do Sejmu trafi 10-12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia.
Wcześniej złożenie pakietu ustaw zdrowotnych zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Oprócz projektów dotyczących rynku farmaceutycznego, wprowadzających m.in. tzw. sztywne marże na leki refundowane, w pakiecie mają się znaleźć rozwiązania dot. lecznictwa szpitalnego i dostępu do świadczeń medycznych.
Pierwszy pakiet PO przedstawiła w 2008 r., jednak prezydent Lech Kaczyński zawetował kluczowe z ustaw: o zoz-ach, która wprowadzała obligatoryjne przekształcenia szpitali w spółki, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Podpisał natomiast trzy inne: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.
REKLAMA
REKLAMA