REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd i związki zawodowe ws. podwyżek dla nauczycieli

REKLAMA

Przedstawiciele rządu i nauczycielskich związków zawodowych podpisali w czwartek komunikat dotyczący wynagrodzeń nauczycieli w 2011 roku. Strona rządowa podtrzymała w nim propozycje siedmioprocentowej podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2011 r.

REKLAMA

Komunikat podpisali w Ministerstwie Edukacji Narodowej przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów Michał Boni, wiceminister edukacji Lilla Jaroń, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa i Tadeusz Pisarek z Forum Związków Zawodowych.

REKLAMA

"Podpisaliśmy komunikat, w którym podtrzymaliśmy naszą propozycję wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 7 proc. Podjęliśmy również zobowiązanie, że będziemy dalej pracowali wspólnie nad analizą różnego typu dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jeśli w wyniku tej analizy okaże się, że dzięki przesunięciu środków z różnego rodzaju dodatków możliwe będzie podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego, to mogłoby się to odbyć już w 2011 r., ale przy takich samych warunkach budżetowych jak obecnie przedstawione, czyli bez dodatkowego obciążania budżetu państwa i budżetów samorządów" - powiedział Boni po spotkaniu ze związkowcami.

Poinformował, że przyszłoroczna siedmioprocentowa podwyżka oznacza dodatkowy koszt dla budżetu państwa w wysokości ponad 2 mld 200 mln zł.

W komunikacie strony zadeklarowały "wolę współpracy nad perspektywą poprawy warunków wynagradzania nauczycieli po 2011 roku". Uznały także, że przeprowadzą analizę mechanizmów przydziału godzin ponadwymiarowych oraz analizę dotyczącą wprowadzenie dodatkowej pierwszej, a następnie drugiej godziny pracy nauczycieli z uczniami, czyli tzw. godzin karcianych (od nazwy ustawy Karta Nauczyciela, której nowelizacja wprowadziła je).

REKLAMA

Jak powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, ZNP daje przyzwolenie na siedmioprocentową podwyżkę w zamian za podjęcie przez rząd prac nad zmianą struktury tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli, tak by zwiększyć w nim udział wynagrodzenia zasadniczego. "To postulat, który związek zgłasza od lat" - przypomniał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście - po zsumowaniu wszystkich dodatków i wynagrodzenia zasadniczego wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela. Związki zawodowe podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenie jest odległa od tego, co naprawdę otrzymują nauczyciele. Z reguły oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują oni najczęściej tylko jeden, dwa lub trzy dodatki. Dlatego to wysokość wynagrodzenia zasadniczego ma decydujące znaczenie dla wysokości wynagrodzeń otrzymywanych przez poszczególnych nauczycieli.

Broniarz podkreślił także, że liczy na to, iż rząd dalej będzie systematycznie podnosił płace nauczycieli, tak by pod koniec jego kadencji wzrost płac nauczycieli osiągnął zadeklarowany przez premiera Donalda Tuska pułap 50 proc., licząc od 2008 roku.

Również Proksa i Pisarek, mówiąc o komunikacie, zaznaczyli, że zawiera on bardzo ważne z punktu widzenia nauczycieli zapisy dotyczące prac nad strukturą ich wynagrodzeń i możliwym przesunięciu środków w obrębie średniego wynagrodzenia oraz analizy "godzin karcianych".

"To jest tylko komunikat wskazujący tematy, nad którymi wszystkie strony chcą pracować. My, oświatowa Solidarność, nadal podtrzymujemy swoje stanowisko dotyczące podwyżek dla nauczycieli i opowiadamy się za dwoma w roku - w styczniu i we wrześniu. Nie chcemy jednak zaostrzać sytuacji, stąd nasz podpis pod komunikatem" - powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA