reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rachmistrze spisowi wyruszyli w teren

Rachmistrze spisowi wyruszyli w teren

Rachmistrze spisowi pracujący przy zbieraniu danych z gospodarstw rolnych w środę rozpoczęli pracę w terenie. Informacje od rolników zbierają także ankieterzy telefoniczni - poinformował rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Przez pierwsze siedem dni spisu rolnego przekazywanie informacji o gospodarstwie odbywało się wyłącznie przez internet. Był to tzw. "samopis", który polegał na sprawdzeniu przez rolnika danych pochodzących z różnych baz administracyjnych, które znalazły się w formularzu spisowym, uzupełnieniu tych danych i wysłaniu ankiety do GUS drogą elektroniczną.

Od środy pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi; odwiedzą oni tych rolników, którzy na przykład zadeklarowali podczas obchodu przedpisowego, że nie będą korzystali z internetu. Podczas wizyty w gospodarstwie rachmistrze uzupełnią brakujące dane wpisując je do spersonalizowanego formularza za pomocą terminala mobilnego, tzw. hend-heldu.

Jednocześnie spis rolny odbywa się w formie wywiadów telefonicznych. Polega on na tym, że ankieter statystyczny, który jest pracownikiem urzędu statystycznego, uzyskuje dane przez telefon i wpisuje je do programu komputerowego.

Jak podkreśla GUS, we wszystkich tych metodach zbierania informacji nie stosuje się druków papierowych, formularze są elektroniczne.

Rzecznik poinformował, że rachmistrz spisowy musi nosić na widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem i pieczątką urzędu statystycznego, oraz podpisem dyrektora urzędu, który wydał ten dokument. Rachmistrz jest przeszkolony w zakresie przeprowadzania spisu i ma bezwzględny obowiązek przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Praca ankieterów i rachmistrzów spisowych potrwa do końca października, ale jeszcze do 17 października rolnicy mogą poddać się spisowi samodzielnie przez internet.

Powszechny spis rolny obejmie 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz reprezentatywną próbę ok. 150 tys. gospodarstw poniżej 1 ha, a także na zlecenie KE - badania metod produkcji rolnej na próbie 200 tys. gospodarstw.

Spis jest przeprowadzany w naszym kraju pierwszy raz po wstąpieniu do Unii. Ma dostarczyć informacji dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

awy/ bos/ gma/

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama