REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 21 listopada. Oznacza to, że formalnie ruszyła samorządowa kampania wyborcza.

Kalendarz wyborczy przed wyznaczonymi na 21 listopada wyborami samorządowymi przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

REKLAMA

Przypomniał, że formalnie kampania wyborcza rusza po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Donalda Tuska o dacie wyborów samorządowych, dopiero wtedy będzie można dokonywać czynności wyborczych takich jak np. zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Szef PKW podkreślił, że do 2 października będzie można zawiadamiać zarówno o utworzeniu komitetów, jak i o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych.

Do 22 października do północy będzie możliwe zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz kandydatów do rady Warszawy i rad dzielnic stolicy.

Z kolei kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie można zgłaszać do 27 października do północy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W przypadku zgłoszenia listy pocztą lub przez posłańca decydować będzie data wpływu do terytorialnej komisji wyborczej.

"Tymi właściwymi terytorialnymi komisjami wyborczymi są: gminna, miejska i dzielnicowa komisja wyborcza jeśli chodzi o przyjęcie zgłoszeń i rejestrację list kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy, rady miejskiej, rady miasta na prawach powiatu, rady miasta stołecznego Warszawy czy rady dzielnicy Warszawy" - powiedział na konferencji prasowej członek PKW Janusz Niemcewicz.

Dodał, że w powiatowej komisji wyborczej rejestruje listy kandydatów na radnych powiatu, a do wojewódzkiej komisji wyborczej listy kandydatów do sejmiku.

W przypadku wyborów do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców (w takich gminach wybory są większościowe), lista musi zawierać co najmniej jednego kandydata; górną granicą jest liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym.

W gminie powyżej 20 tys. mieszkańców (gdzie wybory są proporcjonalne) lista musi zawierać nie mniej niż 5 kandydatów i nie więcej niż wynosi podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu.

REKLAMA

Na liście w wyborach do rady powiatu nie może być mniej niż 3 kandydatów, a w przypadku list w wyborach do sejmiku województwa nie mniej niż 5 kandydatów. W obu przypadkach górną granicą jest podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym. Każda lista musi być poparta podpisami odpowiedniej liczby wyborców. Każdy komitet wyborczy może zgłosić w danym okręgu tylko jedną listę.

Jaworski poinformował, że do 2 października mają być podane do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonych siedzibach terytorialnych komisji wyborczych.

Do 4 października będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Z kolei do 7 października mają być już powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje wyborcze.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rady.

REKLAMA

Takie prawo przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie są Polakami, ale stale zamieszkują w Polsce. "Obywatel UE ma prawo wybierania radnych wyłącznie do rady gminy, oraz prawo wybierania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod warunkiem, że nie jest pozbawiony praw wyborczych w państwie członkowskim UE, którego jest obywatelem" - powiedziała zasiadająca w PKW Maria Grzelka.

Z kolei prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw przysługuje osobie niekaranej, która posiada czynne prawo wyborcze, stale zamieszkuje na terenie działania danej rady. O mandat radnego gminy może ubiegać się także obywatel Unii Europejskiej, m.in. jeśli stale zamieszkuje na terenie danej gminy i jest wpisany do rejestru wyborców.

Z kolei w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą brać udział osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 25 lat.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że według stanu na 30 czerwca do rejestru wyborców wpisanych jest 384 obywateli UE. Dodał, że ci, którzy jeszcze nie są wpisani do rejestru wyborców, a chcą wziąć udział w wyborach mają czas na dopisanie się najpóźniej do 30 dnia przed dniem wyborów.

W tegorocznych wyborach samorządowych Polacy wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

REKLAMA

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA