reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 21 listopada. Oznacza to, że formalnie ruszyła samorządowa kampania wyborcza.

Kalendarz wyborczy przed wyznaczonymi na 21 listopada wyborami samorządowymi przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

Przypomniał, że formalnie kampania wyborcza rusza po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Donalda Tuska o dacie wyborów samorządowych, dopiero wtedy będzie można dokonywać czynności wyborczych takich jak np. zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Szef PKW podkreślił, że do 2 października będzie można zawiadamiać zarówno o utworzeniu komitetów, jak i o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych.

Do 22 października do północy będzie możliwe zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz kandydatów do rady Warszawy i rad dzielnic stolicy.

Z kolei kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie można zgłaszać do 27 października do północy.

Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W przypadku zgłoszenia listy pocztą lub przez posłańca decydować będzie data wpływu do terytorialnej komisji wyborczej.

"Tymi właściwymi terytorialnymi komisjami wyborczymi są: gminna, miejska i dzielnicowa komisja wyborcza jeśli chodzi o przyjęcie zgłoszeń i rejestrację list kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy, rady miejskiej, rady miasta na prawach powiatu, rady miasta stołecznego Warszawy czy rady dzielnicy Warszawy" - powiedział na konferencji prasowej członek PKW Janusz Niemcewicz.

Dodał, że w powiatowej komisji wyborczej rejestruje listy kandydatów na radnych powiatu, a do wojewódzkiej komisji wyborczej listy kandydatów do sejmiku.

W przypadku wyborów do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców (w takich gminach wybory są większościowe), lista musi zawierać co najmniej jednego kandydata; górną granicą jest liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym.

W gminie powyżej 20 tys. mieszkańców (gdzie wybory są proporcjonalne) lista musi zawierać nie mniej niż 5 kandydatów i nie więcej niż wynosi podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu.

Na liście w wyborach do rady powiatu nie może być mniej niż 3 kandydatów, a w przypadku list w wyborach do sejmiku województwa nie mniej niż 5 kandydatów. W obu przypadkach górną granicą jest podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym. Każda lista musi być poparta podpisami odpowiedniej liczby wyborców. Każdy komitet wyborczy może zgłosić w danym okręgu tylko jedną listę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama