| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > SN: Przeniesiony urzędnik może odmówić wykonywania pracy

SN: Przeniesiony urzędnik może odmówić wykonywania pracy

Urzędnik, który wykonał decyzję o przeniesieniu do innego wydziału może następnie odmówić wykonywania nowych zadań jeśli uzna że nie ma odpowiednich kwalifikacji – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego dotyczyła urzędnika mianowanego – radcy ministra - zajmującego jednoosobowe stanowisko do spraw ochrony danych i zabezpieczeń systemów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie innego departamentu - urzędnik ów został tam przeniesiony na podstawie przepisów ustawy o służbie cywilnej.

Po wykonaniu decyzji o przeniesieniu urzędnik złożył wniosek do dyrektora departamentu o określenie zakresu jego nowych obowiązków i potwierdzenie wykonywania dotychczasowych. Po otrzymaniu stosownego aktu urzędnik stwierdził brak przygotowania zawodowego do wykonywania nowych zadań służbowych a następnie odmówił ich wykonywania.

W następstwie odmowy - urzędnik został poinformowany, iż jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa – w przyczyn związanych z odmową wykonania decyzji o przeniesieniu.

Sprawa stała się ostatecznie przedmiotem rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego. Ten utrzymał w mocy orzeczenie sądu apelacyjnego, który zauważył iż w zaistniałej sytuacji nie doszło do wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa ponieważ urzędnik decyzję o przeniesieniu wykonał. Dopiero po zapoznaniu się z zakresem nowych obowiązków urzędnik uznał swój brak kompetencji – dlatego przysługuje mu odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie.

Sąd nie orzekł jednak o przywróceniu do pracy – w świetle braku kompetencji do wykonywania nowych obowiązków przywrócenie zostało uznane za niecelowe.

Sygn akt. II PK 43/10

Agnieszka Marek 

samorzad.infor.pl

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »