SN: Przeniesiony urzędnik może odmówić wykonywania pracy
REKLAMA
Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego dotyczyła urzędnika mianowanego – radcy ministra - zajmującego jednoosobowe stanowisko do spraw ochrony danych i zabezpieczeń systemów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie innego departamentu - urzędnik ów został tam przeniesiony na podstawie przepisów ustawy o służbie cywilnej.
REKLAMA
Po wykonaniu decyzji o przeniesieniu urzędnik złożył wniosek do dyrektora departamentu o określenie zakresu jego nowych obowiązków i potwierdzenie wykonywania dotychczasowych. Po otrzymaniu stosownego aktu urzędnik stwierdził brak przygotowania zawodowego do wykonywania nowych zadań służbowych a następnie odmówił ich wykonywania.
W następstwie odmowy - urzędnik został poinformowany, iż jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa – w przyczyn związanych z odmową wykonania decyzji o przeniesieniu.
Sprawa stała się ostatecznie przedmiotem rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego. Ten utrzymał w mocy orzeczenie sądu apelacyjnego, który zauważył iż w zaistniałej sytuacji nie doszło do wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa ponieważ urzędnik decyzję o przeniesieniu wykonał. Dopiero po zapoznaniu się z zakresem nowych obowiązków urzędnik uznał swój brak kompetencji – dlatego przysługuje mu odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie.
Sąd nie orzekł jednak o przywróceniu do pracy – w świetle braku kompetencji do wykonywania nowych obowiązków przywrócenie zostało uznane za niecelowe.
Sygn akt. II PK 43/10
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA