REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - zagrożenia

Subskrybuj nas na Youtube
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - zagrożenia /Fot. Fotolia
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - zagrożenia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła swoją opinię do projektu ustawy wprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. HFPC wskazuje na zagrożenia dla powszechnego, tajnego i osobistego głosowania, ograniczenie roli Państwowej Komisji Wyborczej oraz liczne nieścisłości i luki skutkujące m.in. brakiem możliwości określenia precyzyjnych reguł głosowania.

W przesłanej Senatowi Rzeczpospolitej Polskiej opinii prawnej HFPC zwraca m.in. uwagę na przyjęcie ustawy w trakcie trwających wyborów, czego nie da się pogodzić z podstawowymi zasadami tworzenia prawa wyborczego. Dodatkowo Fundacja podkreśla, że ustawa marginalizuje rolę PKW, a także samego ustawodawcy, przenosząc na Ministra Aktywów Państwowych kompetencje do określenia kluczowych aspektów prawa wyborczego.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Fundacji, pośpieszny sposób procedowania ustawy przyczyni się do wielu wątpliwości interpretacyjnych w procesie jej stosowania. Na chwilę obecną ustawa nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, co zrobić z kopertami wyborczymi, które nie zostały dostarczone do obwodowych komisji wyborczych do godziny 20.00 w dniu głosowania.

„Ustawa zawiera w tym zakresie dwa sprzeczne przepisy. Z jednego wynika, że karty te powinny trafić do delegatury Krajowego Biura Wyborczego, z drugiego zaś, że do określonej godziny powinny być przekazywane gminnym obwodowym komisjom wyborczym” – wskazuje Marcin Wolny, prawnik HFPC.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Samorząd i administracja. Pakiet e-booków

Co więcej, przyjęty przez ustawodawcę sposób doręczania pakietów wyborczych, nie przesądza, że dotrą one do uprawnionych adresatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nikt nie gwarantuje, że przerzucony przez płot, czy wetknięty w drzwi pakiet wyborczy, zostanie podjęty przez uprawnionego wyborcę. Załączone do niego oświadczenie będzie można zaś wypełnić danymi widniejącymi w jawnych publicznych rejestrach. To bezpośrednie zagrożenie dla uczciwości tych wyborów” – ostrzega Marcin Wolny.

REKLAMA

Podobne wątpliwości wiążą się z procesem dopisywania wyborcy do spisu wyborców. Krótki, bo zaledwie jednodniowy czas, na dopisanie się do spisu wyborców, spowoduje pozbawienie możliwości głosowania setek tysięcy osób, które nie przebywają w miejscu zameldowania i nie będą w stanie odebrać pakietów wyborczych.

„Jeszcze gorsza sytuacja będzie dotyczyła obywateli polskich przebywających za granicą. Ustawa faktycznie pozbawi ich możliwości wzięcia udziału w głosowaniu” – wskazuje prawnik HFPC.

W przesłanej opinii HFPC zwraca również uwagę na sposób kształtowania liczebności gminnych obwodowych komisji wyborczych. Przyjęty przez ustawodawcę standard w tym zakresie powoduje, że za organizację wyborów w kilkusettysięcznych miastach odpowiadać będą 45-osobowe komisje wyborcze.

„Obawiamy się, że nie będą one w stanie, z zachowaniem wszystkich prawnych wymogów, fizycznie wrzucić kopert z kartami do głosowania do urny wyborczej” – dodaje Marcin Wolny.

Fundacja wyraziła także wątpliwość, czy sam proces głosowania korespondencyjnego będzie gwarantował bezpieczeństwo zdrowotne osobom dystrybuującymi pakiety wyborcze, wyborcom oraz członkom obwodowych komisji wyborczych.

„Stałoby się bardzo źle, gdybyśmy jednym nierozsądnym działaniem, zmarnowali społeczny wysiłek włożony do tej pory w ograniczenie skutków epidemii” – wskazuje Marcin Wolny.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA