REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza służba przygotowawcza dla cywili

REKLAMA

W kilku ośrodkach i centrach szkolenia polskiej armii ruszają w poniedziałek czteromiesięczne szkolenia dla osób niepełniących nigdy służby wojskowej, a zainteresowanych Narodowymi Siłami Rezerwowymi.

Nabór do NSR rozpoczął się w lipcu, ale w pierwszej kolejności przyjmowane były jedynie osoby z doświadczeniem wojskowym m.in. po służbie zasadniczej. Teraz szanse będą mieli wszyscy chętni.

REKLAMA

Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień; wnioski o skierowanie do niej złożyło dotychczas prawie 3 tys. osób. W rozpoczynającym się w poniedziałek szkoleniu uczestniczyć będzie ok. 2 tys. ochotników; kolejne dla następnej grupy ruszy pod koniec października.

REKLAMA

O służbę przygotowawczą mogą ubiegać się osoby zainteresowane wojskiem, niekarane za przestępstwo umyślne, posiadające obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat (nie ma górnego limitu wieku) i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych - wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

W czasie czteromiesięcznego szkolenia w ramach służby przygotowawczej jego uczestnik otrzymuje tytuł elewa, zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. Po upływie trzech tygodni elewi składają przysięgę wojskową. Po zakończeniu całego szkolenia zdają egzamin. W trakcie szkolenia specjalistycznego mogą złożyć wniosek o przyjęcie do służby w NSR.

Podczas szkolenia elew korzysta z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania, opieki medycznej i stomatologicznej. Otrzymuje miesięczne uposażenie w wysokości 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, tj. ok. 750 zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze szkolenia dla ponad 340 osób rozpoczynają się w poniedziałek m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Poznańskie centrum - jak poinformował jego rzecznik kpt. Jacek Thomas - będzie kształciło specjalistów dla wojsk lądowych, zmechanizowanych i pancernych oraz dla wszystkich rodzajów wojsk w zakresie logistyki.

REKLAMA

Szkolenie ruszyło także w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy - jak podał kmdr ppor. Piotr Adamczak z MW - są m.in. obsługa radiostacji i stacji radiolokacyjnych, urządzeń sygnalizacyjnych, komory amunicyjnej, silników spalinowych, urządzeń elektromechanicznych czy też urządzeń pokładowych.

Także centra szkolenia Sił Powietrznych przyjęły w poniedziałek pierwszych ochotników do służby przygotowawczej. Szkolenie prowadzone jest w Centrum Szkolenia Inżynieryjno - Lotniczego w Dęblinie oraz w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy są m.in. operator elektromechanik, obsługa źródeł zasilania statków powietrznych, obsługa stacji radiolokacyjnych, obserwator meteorologiczny, obsługa sprzętu wysokościowego, a także strzelec.

Wojsko zachęcając do służby przygotowawczej wskazuje, że ochotnicy po otrzymaniu karty powołania objęci są ustawową ochroną stosunku pracy, a okres jej pełnienia wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia. Armia przypomina także, że żołnierzom służby przygotowawczej mającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie jej odbywania przysługuje zasiłek.

Liczba oferowanych obecnie stanowisk w NSR jest zróżnicowana na terenie kraju. Wśród poszukiwanych specjalności są m.in. kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, saperzy, kucharze, pielęgniarki, informatycy, psycholodzy i lekarze. Ochotnicy są przydzielani do istniejących jednostek wojskowych, nie tworzą odrębnych formacji.

Narodowe Siły Rezerwowe tworzą osoby, które ochotniczo zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa. Żołnierze NSR mają obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko - w wymiarze 30 dni w ciągu roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA