reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rusza służba przygotowawcza dla cywili

Rusza służba przygotowawcza dla cywili

W kilku ośrodkach i centrach szkolenia polskiej armii ruszają w poniedziałek czteromiesięczne szkolenia dla osób niepełniących nigdy służby wojskowej, a zainteresowanych Narodowymi Siłami Rezerwowymi.

Nabór do NSR rozpoczął się w lipcu, ale w pierwszej kolejności przyjmowane były jedynie osoby z doświadczeniem wojskowym m.in. po służbie zasadniczej. Teraz szanse będą mieli wszyscy chętni.

Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień; wnioski o skierowanie do niej złożyło dotychczas prawie 3 tys. osób. W rozpoczynającym się w poniedziałek szkoleniu uczestniczyć będzie ok. 2 tys. ochotników; kolejne dla następnej grupy ruszy pod koniec października.

O służbę przygotowawczą mogą ubiegać się osoby zainteresowane wojskiem, niekarane za przestępstwo umyślne, posiadające obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat (nie ma górnego limitu wieku) i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych - wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

W czasie czteromiesięcznego szkolenia w ramach służby przygotowawczej jego uczestnik otrzymuje tytuł elewa, zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. Po upływie trzech tygodni elewi składają przysięgę wojskową. Po zakończeniu całego szkolenia zdają egzamin. W trakcie szkolenia specjalistycznego mogą złożyć wniosek o przyjęcie do służby w NSR.

Podczas szkolenia elew korzysta z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania, opieki medycznej i stomatologicznej. Otrzymuje miesięczne uposażenie w wysokości 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, tj. ok. 750 zł brutto.

Pierwsze szkolenia dla ponad 340 osób rozpoczynają się w poniedziałek m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Poznańskie centrum - jak poinformował jego rzecznik kpt. Jacek Thomas - będzie kształciło specjalistów dla wojsk lądowych, zmechanizowanych i pancernych oraz dla wszystkich rodzajów wojsk w zakresie logistyki.

Szkolenie ruszyło także w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy - jak podał kmdr ppor. Piotr Adamczak z MW - są m.in. obsługa radiostacji i stacji radiolokacyjnych, urządzeń sygnalizacyjnych, komory amunicyjnej, silników spalinowych, urządzeń elektromechanicznych czy też urządzeń pokładowych.

Także centra szkolenia Sił Powietrznych przyjęły w poniedziałek pierwszych ochotników do służby przygotowawczej. Szkolenie prowadzone jest w Centrum Szkolenia Inżynieryjno - Lotniczego w Dęblinie oraz w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy są m.in. operator elektromechanik, obsługa źródeł zasilania statków powietrznych, obsługa stacji radiolokacyjnych, obserwator meteorologiczny, obsługa sprzętu wysokościowego, a także strzelec.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama