REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza służba przygotowawcza dla cywili

REKLAMA

W kilku ośrodkach i centrach szkolenia polskiej armii ruszają w poniedziałek czteromiesięczne szkolenia dla osób niepełniących nigdy służby wojskowej, a zainteresowanych Narodowymi Siłami Rezerwowymi.

Nabór do NSR rozpoczął się w lipcu, ale w pierwszej kolejności przyjmowane były jedynie osoby z doświadczeniem wojskowym m.in. po służbie zasadniczej. Teraz szanse będą mieli wszyscy chętni.

REKLAMA

Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień; wnioski o skierowanie do niej złożyło dotychczas prawie 3 tys. osób. W rozpoczynającym się w poniedziałek szkoleniu uczestniczyć będzie ok. 2 tys. ochotników; kolejne dla następnej grupy ruszy pod koniec października.

REKLAMA

O służbę przygotowawczą mogą ubiegać się osoby zainteresowane wojskiem, niekarane za przestępstwo umyślne, posiadające obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat (nie ma górnego limitu wieku) i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych - wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

W czasie czteromiesięcznego szkolenia w ramach służby przygotowawczej jego uczestnik otrzymuje tytuł elewa, zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. Po upływie trzech tygodni elewi składają przysięgę wojskową. Po zakończeniu całego szkolenia zdają egzamin. W trakcie szkolenia specjalistycznego mogą złożyć wniosek o przyjęcie do służby w NSR.

Podczas szkolenia elew korzysta z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania, opieki medycznej i stomatologicznej. Otrzymuje miesięczne uposażenie w wysokości 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, tj. ok. 750 zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze szkolenia dla ponad 340 osób rozpoczynają się w poniedziałek m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Poznańskie centrum - jak poinformował jego rzecznik kpt. Jacek Thomas - będzie kształciło specjalistów dla wojsk lądowych, zmechanizowanych i pancernych oraz dla wszystkich rodzajów wojsk w zakresie logistyki.

REKLAMA

Szkolenie ruszyło także w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy - jak podał kmdr ppor. Piotr Adamczak z MW - są m.in. obsługa radiostacji i stacji radiolokacyjnych, urządzeń sygnalizacyjnych, komory amunicyjnej, silników spalinowych, urządzeń elektromechanicznych czy też urządzeń pokładowych.

Także centra szkolenia Sił Powietrznych przyjęły w poniedziałek pierwszych ochotników do służby przygotowawczej. Szkolenie prowadzone jest w Centrum Szkolenia Inżynieryjno - Lotniczego w Dęblinie oraz w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Wśród specjalności, w których będą się szkolić ochotnicy są m.in. operator elektromechanik, obsługa źródeł zasilania statków powietrznych, obsługa stacji radiolokacyjnych, obserwator meteorologiczny, obsługa sprzętu wysokościowego, a także strzelec.

Wojsko zachęcając do służby przygotowawczej wskazuje, że ochotnicy po otrzymaniu karty powołania objęci są ustawową ochroną stosunku pracy, a okres jej pełnienia wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia. Armia przypomina także, że żołnierzom służby przygotowawczej mającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie jej odbywania przysługuje zasiłek.

Liczba oferowanych obecnie stanowisk w NSR jest zróżnicowana na terenie kraju. Wśród poszukiwanych specjalności są m.in. kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, saperzy, kucharze, pielęgniarki, informatycy, psycholodzy i lekarze. Ochotnicy są przydzielani do istniejących jednostek wojskowych, nie tworzą odrębnych formacji.

Narodowe Siły Rezerwowe tworzą osoby, które ochotniczo zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa. Żołnierze NSR mają obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko - w wymiarze 30 dni w ciągu roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA