Metryka dla każdej sprawy administracyjnej i podatkowej
REKLAMA
Zgodnie z proponowanym art. 72 a KPA, w treści metryki założonej do sprawy na bieżąco uwidaczniane będą:
REKLAMA
- wszystkie osoby uczestniczące w podejmowaniu czynności w toczącym się postępowaniu,
- wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odesłaniem do dokumentów odzwierciedlających te czynności.
Metryki prowadzone będą w sposób jednolity według wzoru ustalonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - dla spraw administracyjnych, zaś dla spraw podatkowych – według wzoru ustalonego przez Ministra Finansów.
Nowe uzasadnienia decyzji
Zmiana dotknie także uzasadnienia decyzji administracyjnych oraz decyzji wydanych w postępowaniu podatkowym. Według projektu ustawy uzasadnienie faktyczne decyzji powinno zawierać:
- przytoczenie przepisów prawa,
- wskazanie czy istnieje więcej niż jeden alternatywny rezultat wykładni przepisów,
- wskazanie powodów, dla których organ przyjął w danej sprawie, określony rezultat wykładni przepisów.
Skutki nowelizacji
Nowe przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do przyszłych postępowań ale także do spraw już toczących się w momencie wejścia w życie proponowanych zmian. W efekcie, urzędy otrzymają 14 dni na zaopatrzenie każdej sprawy w stosowną metrykę. Nie będzie natomiast obowiązku uwzględniania w metryce czynności podjętych przed wejściem w życie zmian. Projekt mówi wyraźnie, iż w metrykach zakładanych dla spraw w toku - konieczne będzie uwidocznienie działań podjętych po wejściu w życie nowych przepisów.
Projekt ustawy – zwany ustawą o transparentności – został stworzony z myślą o zwiększeniu przejrzystości udziału urzędników w procesie wydawania rozstrzygnięć oraz transparentności wydawania takiego a nie innego rozstrzygnięcia w sprawie – czytamy w uzasadnieniu. Nowe rozwiązania – w zamierzeniu projektodawców – zwiększą poczucie odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje oraz ograniczą zjawisko korupcji.
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa jest obecnie przedmiotem prac Sejmu.
Czytaj także: Błędy w decyzji administracyjnej>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA