reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dzienniki urzędowe mają być wyłącznie w formie elektronicznej

Dzienniki urzędowe mają być wyłącznie w formie elektronicznej

Dziennik Ustaw i Monitor Polski - m.in. te akty dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej; wyjątkiem od tej reguły mają być dzienniki urzędowe wydawane m.in. przez szefów: MSZ, MON i MSWiA, w których znajdą się akty zawierające informacje niejawne.

Takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, który - jak poinformowało CIR - został we wtorek przyjęty przez rząd.

Zgodnie z przygotowanym przez Rządowe Centrum Legislacji projektem, wyłącznie w postaci elektronicznej wydawane mają być - oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego (w którym publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych np. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu) - także dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe oraz zbiory dzienników urzędowych.

Wyjątkiem od tej reguły będzie Monitor Polski "B" (w którym publikowane są m.in. sprawozdania finansowe określone w ustawie o rachunkowości i ogłoszenia przedsiębiorców) oraz wyodrębnione edycje dzienników wydawanych przez szefów: MON, MSWiA, MSZ, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z aktami zawierającymi informacje niejawne.

Wydawca Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego - którym jest obecnie kancelaria premiera - będzie przechowywał egzemplarze tych dzienników w formie wydruków poświadczonych za zgodność z oryginałem; po jednym egzemplarzu tych wydruków otrzymają prezydent oraz Biblioteka Narodowa "w celu wieczystego przechowywania".

"Pozwoli to zapewnić kontrolę autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w postaci elektronicznej. Organ wydający zostanie zobowiązany do prowadzenia odrębnej strony internetowej dla każdego dziennika. Dzięki temu będą one wyraźnie wyodrębnione od innych informacji opublikowanych na stronach tych organów" - poinformowało CIR.

Wprowadzenie elektronicznej postaci dzienników urzędowych ma - w intencji autorów projektu - m.in. skrócić czas potrzebny na ogłoszenie aktu prawnego.

"Akty te będą ogłaszane na bieżąco. Oznacza to odejście od dotychczasowej praktyki, która zakładała konieczność grupowania publikowanych w dziennikach urzędowych aktów w kolejne numery. Do ogłoszenia mają być kierowane akty prawne w postaci dokumentu elektronicznego, który będzie opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu organu wydającego dziennik. Nie będzie więc konieczne dostarczenie podpisanego oryginału i trzech jego kopii" - poinformowało CIR.

Zgodnie z projektem nowelizacji, gdyby z powodu "nadzwyczajnych okoliczności" nie było możliwe ogłoszenie aktu prawnego w formie elektronicznej, będzie on ogłaszany w postaci papierowej, a później udostępniany również w postaci elektronicznej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama