REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kółka rolnicze zaskarżą decyzję TK ws. ubezpieczeń

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaskarży orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników - poinformował w piątek podczas zjazdu tej organizacji jej prezes Władysław Serafin.

"Trybunał orzekł wyrok niezgodny z Konstytucją, łamiąc Konstytucję. W najbliższych dniach zaskarżamy ten wyrok" - powiedział Serafin.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu TK uznał za niekonstytucyjne zapisy, w myśl których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich faktyczne dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał 15 miesięcy.

Szef kółek rolniczych powiedział, że w ciągu pół roku oczekuje na propozycję rządu w sprawie zmian w systemach podatkowych, emerytalnych i zdrowotnych, a Związek się do tego odniesie. Jednak jeżeli się tak nie stanie, to przygotuje własne rozwiązania - powiedział Serafin.

REKLAMA

Jak podkreślił, KZRKiOR chce dialogu z rządem i rozwiązywania problemów wsi i rolników "przy stole", a nie na ulicy. Dlatego organizacja zaproponowała uchwalenie ustawy o "komisji dialogu i partnerstwa obszarów wiejskich". Projekt ten poparło PSL i obecnie dokument jest w Sejmie.

Serafin mówił także o potrzebie mocniejszej reprezentacji związkowców w organach KE. "Rozstrzygają się losy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), głos Polski musi być słyszany" - podkreślił. Dodał, że jest to jednak trudne, gdyż organizacje rolnicze nie mają pieniędzy na zlecanie różnych ekspertyz i na prowadzenie biura związkowego w Brukseli. Zdaniem Serafina, rząd albo powinien dać możliwości zarabiania organizacjom rolniczym, co pozwoliłoby opłacać te koszty - albo finansować obecność związków na forum międzynarodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaproponował też reaktywowanie kółek rolniczych jako placówek, w których będą wspólnie użytkowane maszyny rolnicze. Na bazie obecnych Spółdzielni Kółek Rolniczych powinny powstać centra zaopatrzenia rolnictwa. Serafin uważa, że poprzez zbiorowe zakupy np. nawozów można obniżyć ich ceny i zmniejszyć koszty produkcji rolnej, bo to jest droga do poprawienia dochodów.

REKLAMA

W zjeździe miał uczestniczyć prezydent RP Bronisław Komorowski, ale - jak tłumaczył w liście skierowanym do prezesa Związku - zjazd zbiegł się w czasie z wyjazdem na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenta reprezentował minister w kancelarii prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.

"Będę zabiegał o utrzymanie Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej i o stworzenie w ramach tej polityki jak najkorzystniejszych warunków. Konieczne jest także utrzymanie wysokich nakładów na modernizację wsi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Musimy dbać o rozwój przedsiębiorczości na wsi i tworzenie nowych miejsc pracy. Potrzebne są inicjatywy, które będą podnosić poziom życia mieszkańców wsi i przyczynić się do wyrównywania szans rozwoju" - napisał w liście Komorowski.

Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak zabierając głos podczas zjazdu powiedział, że polskim rolnikom potrzebna jest prosta, przejrzysta polityka rolna. Dodał, że rolnicy powinni zaufać swojej zaradności i przedsiębiorczości, tym bardziej, że rolnictwo zyskuje nową funkcję - nie tylko ma wytwarzać żywność, ale także "zieloną" energię.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zauważył, że polskie rolnictwo dobrze wykorzystuje unijne pieniądze, do tej pory jest już "zakontraktowane" 80 proc. środków na lata 2007-2013. Jak zaznaczył, Polska nie chce kontynuacji dotychczasowej polityki rolnej, gdyż nie jest ona jednakowa dla wszystkich. "Oczekuję, że nowa WPR będzie bardziej sprawiedliwa i liczę na silne wsparcie ze strony kółek rolniczych w tej sprawie.

W warszawskiej Sali Kongresowej odbywa się przez dwa dni XIII Krajowy Zjazd Delegatów Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych. W pierwszym dniu obrad wybrano nowego prezesa. Został nim ponownie Władysław Serafin.

Czytaj także: TK: składki zdrowotne z budżetu za wszystkich rolników - niekonstytucyjne>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA