REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej ojczyzny, ale kiedy się spieramy, spierajmy się mądrze - wezwał 11 listopada prezydent Bronisław Komorowski. Z okazji Święta Niepodległości w wielu miastach kraju zorganizowano rocznicowe obchody i imprezy.

REKLAMA

W Warszawie po uroczystej zmianie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent apelował, by wielobarwność poglądów i wyobrażeń o państwie nie zamieniła się w piekło wojny polsko-polskiej. "Nie wrzucajmy wielkiego sukcesu naszego pokolenia - pokolenia ludzi Solidarności - w ogień domowych kłótni i swarów" - mówił prezydent. "Nie pozwólmy, by ojczyzna wolna, bezpieczna i coraz zamożniejsza, spowszedniała nam do tego stopnia, że przestaniemy umieć się cieszyć tym, o czym śniły poprzednie polskie pokolenia" - podkreślił Komorowski.

REKLAMA

W Warszawie była w czwartek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Prezydent podkreśliła, że Polska i Litwa "razem są silniejsze". "Polska Solidarność wzruszyła fundamenty sowieckiego imperium i w znaczący sposób przyczyniła się odrodzenia niepodległości Litwy w 1990 roku" - podkreśliła. "Wystarczyło zaledwie kilka lat, byśmy zauważyli, jak wiele możemy osiągnąć, okazując pomoc sobie i wspólnie pracując" - dodała.

W Wilnie na Litwie w polskie Święto Niepodległości tysiące osób przybyło na cmentarz na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.

W większości polskich miast odprawiono msze św. za ojczyznę.

W gdańskiej paradzie niepodległości wzięło udział ok. 20 tys. osób - m.in. Danuta Wałęsa i Jean Michel Jarre, który wieczorem w hali Ergo Arena na granicy Sopotu i Gdańska zagrał koncert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz Święta Niepodległości Poznań jak co roku czcił imieniny patrona głównej ulicy miasta - świętego Marcina. Ulicami miasta przeszła też Parada Wolności.

W Łodzi Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizował "Tydzień Patriotyczny". Harcerze hasłem "Bądź Patriotą - wywieś flagę!" zachęcali mieszkańców do wywieszenia symboli narodowych na domach i w oknach.

W Olsztynie uratowany przez leśników drapieżny bielik, po dwuletnim pobycie w ptasim szpitalu, został wypuszczony na wolność. Leśnicy uczcili w ten sposób Święto Niepodległości.

W Szczyrku efekty obchodów Święta Niepodległości będą widoczne dopiero na wiosnę - zasadzono tam przy kościele ewangelickim pół tysiąca biało-czerwonych tulipanów. To dar luteran z zaprzyjaźnionego ze Szczyrkiem niemieckiego miasta Zetel.

W Krakowie rocznicę uczczono m.in. mszą św. w katedrze na Wawelu i pochodem patriotycznym do Grobu Nieznanego Żołnierza.

W Suwałkach lewicowe władze miasta oraz środowiska solidarnościowe i działacze PiS wspólnie obchodzili Święto Niepodległości. Przez prawie 20 lat suwalska prawica organizowała oddzielne obchody. W tym roku zwaśnione strony razem spotkały się pod pomnikiem POW.

Podczas zakopiańskich uroczystości w cokole repliki krzyża z Giewontu na Krzeptówkach została złożona urna z ziemią pochodzącą z miejsca katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Ulicami centrum Warszawy w defiladzie z okazji Święta Niepodległości przeszła piechota polska w mundurach z 1920 r., kawaleria z lancami, trębacze na koniach, a także jednostki zmechanizowane.

REKLAMA

Po południu w Warszawie odbyła się manifestacja narodowców i kontrmanifestacje ich przeciwników. Między uczestnikami tych zgromadzeń doszło do drobnych starć, m.in. w pobliżu Placu Zamkowego i w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu. Stało się tak, choć narodowcy zmienili trasę swego pochodu i w efekcie nie doszło do jego "kolizji" z żadną z oficjalnych demonstracji zorganizowanych przez Porozumienie 11 Listopada, grupujące ponad 40 ugrupowań antyfaszystowskich. Według wstępnych danych policji, podczas manifestacji zatrzymano 33 osoby. Jeden policjant został ranny.

Czwartkowe święto zakłócił incydent - pijany mężczyzna zdewastował w nocy z środy na czwartek pomnik na warszawskim Pawiaku. Został zatrzymany przez policję. Przed południem w czwartek prezydent Komorowski złożył na Pawiaku wiązankę kwiatów.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA