REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

II tura wyborów prezydentów 5 grudnia w ponad 50 miastach

REKLAMA

Do II tury wyborów dojdzie w ponad 50 ze 107 miast, w których rządzą prezydenci. Dogrywka odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia m.in. w 8 miastach wojewódzkich.

Wśród miast wojewódzkich, w których odbędzie się ponowne głosowanie, są:

REKLAMA

- Łódź, gdzie zmierzą się: zwyciężczyni I tury, kandydatka PO Hanna Zdanowska z kandydatem SLD Dariuszem Jońskim.

- Bydgoszcz, tu spotkają się obecny wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski (PO) (wygrał I turę) z urzędującym prezydentem Konstantym Dombrowiczem (KWW Konstantego Dombrowicza).

- Poznań, rywalizować będą: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent tego miasta Ryszard Grobelny (niezależny) i kandydat PO Grzegorz Ganowicz.

- Lublin, gdzie zmierzą się: zwycięzcą I tury kandydat PiS poseł Lech Sprawka i kandydat PO, obecny wiceprezydent miasta Krzysztof Żuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Szczecin, tu w dogrywce wezmą udział: urzędujący prezydent Piotr Krzystek (niezależny) - zwycięzca I tury oraz kandydat PO Arkadiusz Litwiński.

- Kraków: ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) - który wygrał I turę oraz kandydat PO, obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

- Olsztyn, gdzie b. prezydent Czesław Małkowski (wygrał I turę) w II turze spotka się z urzędującym prezydentem, Piotrem Grzymowiczem.

- Opole, tu rywalizować będą: zwycięzca I tury, obecny prezydent Ryszard Zembaczyński i kandydat SLD, poseł Tomasz Garbowski.

Ponadto II tury wyborów prezydentów odbędą się także w kilkudziesięciu innych miastach w całym kraju:

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

- w Jeleniej Górze, gdzie rywalizować będą Marcin Zawiła (PO), który wygrał w I turze, oraz Marek Obrębalski (bezpartyjny).

- w Wałbrzychu, tu spotkają się kandydat niezależny Mirosław Lubiński (KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa) oraz kandydat PO Piotr Kruczkowski.

- w Świdnicy spotkają się obecny prezydent miasta Wojciech Murdzek (KWW Wspólnota Samorządowa) oraz Adam Markiewicz (SLD).

WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE

II tura odbędzie się we Włocławku, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Andrzej Pałucki (SLD) (zwycięzca I tury) z kandydatem PiS, posłem Łukaszem Zbonikowskim.

WOJ. LUBELSKIE

W Białej Podlaskiej do II tury przeszli obecny prezydent Andrzej Czapski (bezpartyjny), który wygrał w I turze oraz poseł Adam Abramowicz (PiS).

WOJ. LUBUSKIE

W tym województwie wybory w miastach rządzonych przez prezydentów rozstrzygnęły się w I turze.

WOJ. ŁÓDZKIE

II tury odbędą się tu w:

- Skierniewicach, gdzie Leszek Trębski (KWW Leszka Trębskiego "Forum") - który wygrał I turę - spotka się z Krzysztofem Jażdżykiem (KW Stowarzyszenia "Razem dla Skierniewic").

- Bełchatowie do II tury przeszli: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent Marek Chrzanowski (niezależny) oraz Tadeusz Rozpara (SLD).

- Radomsku, gdzie urzędująca prezydent Anna Milczanowska (kandydująca jako niezależna) spotka się z Krzysztofem Zygmą (niezależny).

- Sieradzu, tu obecny prezydent miasta Jacek Walczak z PO - zwycięzca I tury - zmierzy się w II turze z bezpartyjnym kandydatem Mirosławem Owczarkiem.

- Tomaszowie Mazowieckim, gdzie w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Rafał Zagozdon (niezależny), który uzyskał najlepszy wynik w I turze oraz Marcin Witko (PiS).

- Zduńskiej Woli: urzędujący prezydent Piotr Niedźwiecki (niezależny), który wygrał I turę, oraz Andrzej Brodzki (niezależny).

- Zgierzu, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Jerzy Sokół (niezależny) - zwycięzca I tury - oraz Iwona Wieczorek (PSL).

WOJ. MAŁOPOLSKIE

II tura odbędzie się w Oświęcimiu, gdzie spotkają się kandydaci PO - Janusz Chwierut (najlepszy wynik w I turze) oraz komitetu Oświęcimianie Oświęcimianom - Jacek Grosser.

WOJ. MAZOWIECKIE

II tury odbędą się tu w:

- Radomiu, gdzie urzędujący prezydent Andrzej Kosztowniak (PiS) - zwycięzca I tury - spotka się z kandydatem PO Piotrem Szprendałowiczem.

- Ciechanowie, tu zmierzą się Waldemar Wardziński (PO), który zdobył najwięcej głosów, oraz kandydatka niezależna Henryka Romanow.

- Płocku, gdzie ubiegający się o reelekcję Mirosław Milewski z PiS (zwycięzca I tury) spotka się w drugiej turze wyborów na prezydenta Płocka z kandydatem PO posłem Andrzejem Nowakowskim.

- Otwocku, tu spotkają się obecny prezydent, kandydat niezależny Zbigniew Szczepaniak (najwięcej głosów w I turze) oraz kandydat PO Krzysztof Mądry.

- Żyrardowie, gdzie zmierzą się obecny prezydent, kandydat niezależny Andrzej Wilk (zwycięzca I tury) oraz poseł PiS Dariusz Kaczanowski.

Czytaj także: PKW: oficjalne wyniki wyborów samorządowych>>

WOJ. OPOLSKIE

II tura odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie 5 grudnia zmierzą się: niezależny kandydat Tomasz Wantuła (zwycięzca I tury) oraz obecny prezydent Wiesław Fąfara (SLD).

WOJ. PODKARPACKIE

II tura odbędzie się w:

- Tarnobrzegu - zwycięzca I tury, Norbert Mastalerz (KWW Tarnobrzeska Lewica) zmierzy się z dotychczasowym prezydentem Janem Dziubińskim (PiS)

- Stalowej Woli - spotkają się tu kandydat niezależny Andrzej Szlęzak (wygrał I turę) oraz Wiesław Siembida (PiS).

- Mielcu, gdzie kandydat niezależny Janusz Chodorowski (KWW Nasz Mielec), który zwyciężył w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Popiołkiem (PiS).

WOJ. PODLASKIE

II tura odbędzie się w Łomży, gdzie Mieczysław Czerniawski (SLD) - który wygrał w I turze - zmierzy się z Lechem Kołakowskim (PiS).

WOJ. POMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Sopocie, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Karnowski (Samorządność Sopot), który wygrał w I turze, oraz Wojciech Fułek (Kocham Sopot).

- Słupsku, spotkają się tu obecny prezydent miasta Maciej Kobyliński (jest członkiem SLD, ale startował z własnego komitetu) oraz radna minionej kadencji Krystyna Danilecka-Wojewódzka (niezależna).

- Starogardzie Gdańskim (Pomorskie), tu rywalizować będą urzędujący prezydent Edmund Stachowicz (KWW Edmunda Stachowicza, członek SLD) i Patryk Gabriel (PO).

- Tczewie, tu spotkają się: Mirosław Pobłocki (Porozumienie na plus) - zwycięzca z 21 listopada - oraz Witold Sosnowski (Razem i odpowiedzialnie).

WOJ. ŚLĄSKIE

II tury odbędą się w:

- Bytomiu, gdzie urzędujący prezydent Piotr Koj z PO, który uzyskał najwięcej głosów w I turze, spotka się z bezpartyjnym, popieranym przez PiS prezesem klubu piłkarskiego Polonia Bytom Damianem Bartylą.

- Chorzowie, tu Marek Kopel (bezpartyjny) zmierzy się z kandydatem PO, dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, Andrzejem Kotalą.

- Częstochowie, gdzie rywalizować będą kandydaci: SLD - Krzysztof Matyjaszczyk (zwycięzca I tury) oraz PO - Izabela Leszczyna.

- Dąbrowie Górniczej, tu obecny prezydent Zbigniew Podraza (SLD), który wygrał w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Stachowiczem z PO.

- Gliwicach, tu spotkają się bezpartyjny prezydent Zygmunt Frankiewicz - wygrany w I turze - oraz Zbigniew Wygoda z PO.

- Jastrzębiu Zdroju, gdzie bezpartyjny prezydent tego miasta Marian Janecki, który wygrał I turę, w II będzie konkurował z kandydatką PO Aliną Chojecką.

- Mysłowicach, gdzie spotkają się zwycięzca pierwszej tury Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) oraz ubiegający się o reelekcję Grzegorz Osyra (Komitet Nowe Mysłowice).

- Rudzie Śląskiej, tu spotkają się dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO) (zwycięzca I tury) oraz bezpartyjna kandydatka Grażyna Dziedzic.

- Rybniku, tu powalczą obecny bezpartyjny prezydent Adam Fudali (zwycięzca I tury) i kandydat PO Marek Krząkała.

- Sosnowcu (Śląskie) - gdzie obecny prezydent Kazimierz Górski z SLD (zwycięzca I tury) rywalizować będzie z Jarosławem Piętą z PO.

- Świętochłowicach, gdzie spotkają się Dawid Kostempski z PO, który wygrał w I turze, z bezpartyjnym Rafałem Świerkiem.

- Wodzisławiu Śląskim, tu dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z PO zmierzy się bezpartyjną kandydatką Anną Białek (dane PKW na podstawie 83 proc. protokołów).

- Zawierciu, gdzie w II turze weźmie udział urzędujący prezydent Mirosław Mazur z PO, który zmierzy się z byłym prezydentem bezpartyjnym Ryszardem Machem.

- Będzinie, spotkają się tu Łukasz Komoniewski (SLD) (wygrał w I turze) oraz kandydat niezależny Radosław Baran.

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE

II tura odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie urzędujący prezydent Jarosław Wilczyński rywalizować będzie z byłym prezydentem miasta Jan Szostakiem.

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE

II tura odbędzie się w Elblągu, gdzie kandydat PO, Grzegorz Nowaczyk, który wygrał I turę wyborów, w II zmierzy się z obecnym prezydentem, Henrykiem Słoniną, popieranym przez komitet wyborczy Elbląski Dobry Samorząd.

WOJ. WIELKOPOLSKIE

II tura odbędzie się w:

- Koninie, gdzie spotkają się Wiesław Steinke (PO) (zwycięzca I tury) i Józef Nowicki (SLD).

- Ostrowie Wielkopolskim, tu Jarosław Urbaniak (PO) - zwycięzca I tury - zmierzy się z Włodzimierzem Jędrzejakiem (Komitet Wyborczy Włodzimierz Jędrzejak - Porozumienie Społeczne Lewica).

WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Koszalinie, gdzie rywalizować będą kandydat PO Piotr Jedliński (wygrał I turę) i niezależny reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj.

- Kołobrzegu, tu zmierzą się: zwycięzca I tury, obecny prezydent Janusz Gromek (PO) i były włodarz miasta Henryk Bieńkowski (niezależny).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA