REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

II tura wyborów prezydentów 5 grudnia w ponad 50 miastach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do II tury wyborów dojdzie w ponad 50 ze 107 miast, w których rządzą prezydenci. Dogrywka odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia m.in. w 8 miastach wojewódzkich.

Wśród miast wojewódzkich, w których odbędzie się ponowne głosowanie, są:

REKLAMA

- Łódź, gdzie zmierzą się: zwyciężczyni I tury, kandydatka PO Hanna Zdanowska z kandydatem SLD Dariuszem Jońskim.

- Bydgoszcz, tu spotkają się obecny wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski (PO) (wygrał I turę) z urzędującym prezydentem Konstantym Dombrowiczem (KWW Konstantego Dombrowicza).

- Poznań, rywalizować będą: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent tego miasta Ryszard Grobelny (niezależny) i kandydat PO Grzegorz Ganowicz.

- Lublin, gdzie zmierzą się: zwycięzcą I tury kandydat PiS poseł Lech Sprawka i kandydat PO, obecny wiceprezydent miasta Krzysztof Żuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Szczecin, tu w dogrywce wezmą udział: urzędujący prezydent Piotr Krzystek (niezależny) - zwycięzca I tury oraz kandydat PO Arkadiusz Litwiński.

- Kraków: ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) - który wygrał I turę oraz kandydat PO, obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

- Olsztyn, gdzie b. prezydent Czesław Małkowski (wygrał I turę) w II turze spotka się z urzędującym prezydentem, Piotrem Grzymowiczem.

- Opole, tu rywalizować będą: zwycięzca I tury, obecny prezydent Ryszard Zembaczyński i kandydat SLD, poseł Tomasz Garbowski.

Ponadto II tury wyborów prezydentów odbędą się także w kilkudziesięciu innych miastach w całym kraju:

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

- w Jeleniej Górze, gdzie rywalizować będą Marcin Zawiła (PO), który wygrał w I turze, oraz Marek Obrębalski (bezpartyjny).

- w Wałbrzychu, tu spotkają się kandydat niezależny Mirosław Lubiński (KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa) oraz kandydat PO Piotr Kruczkowski.

- w Świdnicy spotkają się obecny prezydent miasta Wojciech Murdzek (KWW Wspólnota Samorządowa) oraz Adam Markiewicz (SLD).

WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE

II tura odbędzie się we Włocławku, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Andrzej Pałucki (SLD) (zwycięzca I tury) z kandydatem PiS, posłem Łukaszem Zbonikowskim.

WOJ. LUBELSKIE

W Białej Podlaskiej do II tury przeszli obecny prezydent Andrzej Czapski (bezpartyjny), który wygrał w I turze oraz poseł Adam Abramowicz (PiS).

WOJ. LUBUSKIE

W tym województwie wybory w miastach rządzonych przez prezydentów rozstrzygnęły się w I turze.

WOJ. ŁÓDZKIE

II tury odbędą się tu w:

- Skierniewicach, gdzie Leszek Trębski (KWW Leszka Trębskiego "Forum") - który wygrał I turę - spotka się z Krzysztofem Jażdżykiem (KW Stowarzyszenia "Razem dla Skierniewic").

- Bełchatowie do II tury przeszli: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent Marek Chrzanowski (niezależny) oraz Tadeusz Rozpara (SLD).

- Radomsku, gdzie urzędująca prezydent Anna Milczanowska (kandydująca jako niezależna) spotka się z Krzysztofem Zygmą (niezależny).

- Sieradzu, tu obecny prezydent miasta Jacek Walczak z PO - zwycięzca I tury - zmierzy się w II turze z bezpartyjnym kandydatem Mirosławem Owczarkiem.

- Tomaszowie Mazowieckim, gdzie w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Rafał Zagozdon (niezależny), który uzyskał najlepszy wynik w I turze oraz Marcin Witko (PiS).

- Zduńskiej Woli: urzędujący prezydent Piotr Niedźwiecki (niezależny), który wygrał I turę, oraz Andrzej Brodzki (niezależny).

- Zgierzu, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Jerzy Sokół (niezależny) - zwycięzca I tury - oraz Iwona Wieczorek (PSL).

WOJ. MAŁOPOLSKIE

II tura odbędzie się w Oświęcimiu, gdzie spotkają się kandydaci PO - Janusz Chwierut (najlepszy wynik w I turze) oraz komitetu Oświęcimianie Oświęcimianom - Jacek Grosser.

WOJ. MAZOWIECKIE

II tury odbędą się tu w:

- Radomiu, gdzie urzędujący prezydent Andrzej Kosztowniak (PiS) - zwycięzca I tury - spotka się z kandydatem PO Piotrem Szprendałowiczem.

- Ciechanowie, tu zmierzą się Waldemar Wardziński (PO), który zdobył najwięcej głosów, oraz kandydatka niezależna Henryka Romanow.

- Płocku, gdzie ubiegający się o reelekcję Mirosław Milewski z PiS (zwycięzca I tury) spotka się w drugiej turze wyborów na prezydenta Płocka z kandydatem PO posłem Andrzejem Nowakowskim.

- Otwocku, tu spotkają się obecny prezydent, kandydat niezależny Zbigniew Szczepaniak (najwięcej głosów w I turze) oraz kandydat PO Krzysztof Mądry.

- Żyrardowie, gdzie zmierzą się obecny prezydent, kandydat niezależny Andrzej Wilk (zwycięzca I tury) oraz poseł PiS Dariusz Kaczanowski.

Czytaj także: PKW: oficjalne wyniki wyborów samorządowych>>

WOJ. OPOLSKIE

II tura odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie 5 grudnia zmierzą się: niezależny kandydat Tomasz Wantuła (zwycięzca I tury) oraz obecny prezydent Wiesław Fąfara (SLD).

WOJ. PODKARPACKIE

II tura odbędzie się w:

- Tarnobrzegu - zwycięzca I tury, Norbert Mastalerz (KWW Tarnobrzeska Lewica) zmierzy się z dotychczasowym prezydentem Janem Dziubińskim (PiS)

- Stalowej Woli - spotkają się tu kandydat niezależny Andrzej Szlęzak (wygrał I turę) oraz Wiesław Siembida (PiS).

- Mielcu, gdzie kandydat niezależny Janusz Chodorowski (KWW Nasz Mielec), który zwyciężył w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Popiołkiem (PiS).

WOJ. PODLASKIE

II tura odbędzie się w Łomży, gdzie Mieczysław Czerniawski (SLD) - który wygrał w I turze - zmierzy się z Lechem Kołakowskim (PiS).

WOJ. POMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Sopocie, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Karnowski (Samorządność Sopot), który wygrał w I turze, oraz Wojciech Fułek (Kocham Sopot).

- Słupsku, spotkają się tu obecny prezydent miasta Maciej Kobyliński (jest członkiem SLD, ale startował z własnego komitetu) oraz radna minionej kadencji Krystyna Danilecka-Wojewódzka (niezależna).

- Starogardzie Gdańskim (Pomorskie), tu rywalizować będą urzędujący prezydent Edmund Stachowicz (KWW Edmunda Stachowicza, członek SLD) i Patryk Gabriel (PO).

- Tczewie, tu spotkają się: Mirosław Pobłocki (Porozumienie na plus) - zwycięzca z 21 listopada - oraz Witold Sosnowski (Razem i odpowiedzialnie).

WOJ. ŚLĄSKIE

II tury odbędą się w:

- Bytomiu, gdzie urzędujący prezydent Piotr Koj z PO, który uzyskał najwięcej głosów w I turze, spotka się z bezpartyjnym, popieranym przez PiS prezesem klubu piłkarskiego Polonia Bytom Damianem Bartylą.

- Chorzowie, tu Marek Kopel (bezpartyjny) zmierzy się z kandydatem PO, dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, Andrzejem Kotalą.

- Częstochowie, gdzie rywalizować będą kandydaci: SLD - Krzysztof Matyjaszczyk (zwycięzca I tury) oraz PO - Izabela Leszczyna.

- Dąbrowie Górniczej, tu obecny prezydent Zbigniew Podraza (SLD), który wygrał w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Stachowiczem z PO.

- Gliwicach, tu spotkają się bezpartyjny prezydent Zygmunt Frankiewicz - wygrany w I turze - oraz Zbigniew Wygoda z PO.

- Jastrzębiu Zdroju, gdzie bezpartyjny prezydent tego miasta Marian Janecki, który wygrał I turę, w II będzie konkurował z kandydatką PO Aliną Chojecką.

- Mysłowicach, gdzie spotkają się zwycięzca pierwszej tury Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) oraz ubiegający się o reelekcję Grzegorz Osyra (Komitet Nowe Mysłowice).

- Rudzie Śląskiej, tu spotkają się dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO) (zwycięzca I tury) oraz bezpartyjna kandydatka Grażyna Dziedzic.

- Rybniku, tu powalczą obecny bezpartyjny prezydent Adam Fudali (zwycięzca I tury) i kandydat PO Marek Krząkała.

- Sosnowcu (Śląskie) - gdzie obecny prezydent Kazimierz Górski z SLD (zwycięzca I tury) rywalizować będzie z Jarosławem Piętą z PO.

- Świętochłowicach, gdzie spotkają się Dawid Kostempski z PO, który wygrał w I turze, z bezpartyjnym Rafałem Świerkiem.

- Wodzisławiu Śląskim, tu dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z PO zmierzy się bezpartyjną kandydatką Anną Białek (dane PKW na podstawie 83 proc. protokołów).

- Zawierciu, gdzie w II turze weźmie udział urzędujący prezydent Mirosław Mazur z PO, który zmierzy się z byłym prezydentem bezpartyjnym Ryszardem Machem.

- Będzinie, spotkają się tu Łukasz Komoniewski (SLD) (wygrał w I turze) oraz kandydat niezależny Radosław Baran.

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE

II tura odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie urzędujący prezydent Jarosław Wilczyński rywalizować będzie z byłym prezydentem miasta Jan Szostakiem.

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE

II tura odbędzie się w Elblągu, gdzie kandydat PO, Grzegorz Nowaczyk, który wygrał I turę wyborów, w II zmierzy się z obecnym prezydentem, Henrykiem Słoniną, popieranym przez komitet wyborczy Elbląski Dobry Samorząd.

WOJ. WIELKOPOLSKIE

II tura odbędzie się w:

- Koninie, gdzie spotkają się Wiesław Steinke (PO) (zwycięzca I tury) i Józef Nowicki (SLD).

- Ostrowie Wielkopolskim, tu Jarosław Urbaniak (PO) - zwycięzca I tury - zmierzy się z Włodzimierzem Jędrzejakiem (Komitet Wyborczy Włodzimierz Jędrzejak - Porozumienie Społeczne Lewica).

WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Koszalinie, gdzie rywalizować będą kandydat PO Piotr Jedliński (wygrał I turę) i niezależny reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj.

- Kołobrzegu, tu zmierzą się: zwycięzca I tury, obecny prezydent Janusz Gromek (PO) i były włodarz miasta Henryk Bieńkowski (niezależny).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA