reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W 2009 roku z pomocy samorządowych ośrodków wsparcia skorzystało 117 tys. osób

W 2009 roku z pomocy samorządowych ośrodków wsparcia skorzystało 117 tys. osób

Ponad 117 tys. osób doświadczających przemocy skorzystało w 2009 r. z pomocy gminnych i powiatowych ośrodków wsparcia - wynika ze sprawozdania z realizacji krajowego programu przeciwdziałania przemocy.

Przedstawił je w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej wiceminister pracy Jarosław Duda. Z pomocy instytucji prowadzonych przez gminę (punkty konsultacyjne, ośrodki wsparcia oraz ośrodki interwencji kryzysowej) skorzystało 67,5 tys. osób, a z instytucji prowadzonych przez powiat - 49,8 tys.

Z ośrodków prowadzonych przez gminy najwięcej osób skorzystało w woj.: lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

Natomiast z ośrodków prowadzonych przez powiaty - w Świętokrzyskiem, Opolskiem i Kujawsko-Pomorskiem. Gminy i powiaty wypełniły łącznie 15,7 tys. Niebieskich Kart (jest to procedura po interwencji policji w domach i może stanowić dowód, gdy zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa).

Z danych prokuratury wynika, że w roku ubiegłym oskarżonych o przestępstwa popełnione wobec członka rodziny z użyciem przemocy lub groźby zostało 16,9 tys. osób. Za znęcanie się nad członkami rodziny w więzieniach przebywało ponad 5 tys. osób.

W celu przeciwdziałania przemocy prowadzonych jest szereg działań: kampanii społecznych, szkoleń dla pracowników pierwszego kontaktu, nauczycieli, a także działań korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie. W programach dla sprawców przemocy uczestniczyło w roku ubiegłym ponad 3,4 tys. osób; w tym blisko 3 tys. mężczyzn.

W wielu województwach powstają interdyscyplinarne zespoły ds. przeciwdziałania przemocy. Na szczeblu rządowym działa Międzyresortowy Zespół Monitorujący. W ubiegłym roku na realizację Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy wydano 16,5 mln zł.

Czytaj także: Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama