reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W 2009 roku z pomocy samorządowych ośrodków wsparcia skorzystało 117 tys. osób

W 2009 roku z pomocy samorządowych ośrodków wsparcia skorzystało 117 tys. osób

Ponad 117 tys. osób doświadczających przemocy skorzystało w 2009 r. z pomocy gminnych i powiatowych ośrodków wsparcia - wynika ze sprawozdania z realizacji krajowego programu przeciwdziałania przemocy.

Przedstawił je w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej wiceminister pracy Jarosław Duda. Z pomocy instytucji prowadzonych przez gminę (punkty konsultacyjne, ośrodki wsparcia oraz ośrodki interwencji kryzysowej) skorzystało 67,5 tys. osób, a z instytucji prowadzonych przez powiat - 49,8 tys.

Z ośrodków prowadzonych przez gminy najwięcej osób skorzystało w woj.: lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

Natomiast z ośrodków prowadzonych przez powiaty - w Świętokrzyskiem, Opolskiem i Kujawsko-Pomorskiem. Gminy i powiaty wypełniły łącznie 15,7 tys. Niebieskich Kart (jest to procedura po interwencji policji w domach i może stanowić dowód, gdy zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa).

Z danych prokuratury wynika, że w roku ubiegłym oskarżonych o przestępstwa popełnione wobec członka rodziny z użyciem przemocy lub groźby zostało 16,9 tys. osób. Za znęcanie się nad członkami rodziny w więzieniach przebywało ponad 5 tys. osób.

W celu przeciwdziałania przemocy prowadzonych jest szereg działań: kampanii społecznych, szkoleń dla pracowników pierwszego kontaktu, nauczycieli, a także działań korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie. W programach dla sprawców przemocy uczestniczyło w roku ubiegłym ponad 3,4 tys. osób; w tym blisko 3 tys. mężczyzn.

W wielu województwach powstają interdyscyplinarne zespoły ds. przeciwdziałania przemocy. Na szczeblu rządowym działa Międzyresortowy Zespół Monitorujący. W ubiegłym roku na realizację Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy wydano 16,5 mln zł.

Czytaj także: Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama