REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strefy ochronne na terenie uzdrowisk

REKLAMA

W najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej. Uzdrowiskami będą mogły natomiast zostać wyrobiska kopalni soli - zakłada projekt nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

Zgodnie z projektem, wydzielone na terenie uzdrowisk trzy strefy ochronne ulegną pewnym modyfikacjom.

REKLAMA

W strefie A, najbardziej chronionej, mają znaleźć się wszystkie budynki i urządzenia związane z lecznictwem, a tereny zielone stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni.

W strefie B będą zlokalizowane m.in. obiekty usługowe i turystyczne, a zieleń zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni.

Strefa C ma być obszarem mającym wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych; udział terenów biologicznie czynnych ma w niej wynosić nie mniej niż 45 proc.

W trakcie procedowania nad projektem posłowie zrezygnowali z określenia minimalnej wielkości strefy A. Gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według zapisów zaakceptowanych we wtorek przez połączone sejmowe komisje Zdrowia oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w strefie A, nie będzie można lokalizować hoteli. Będą jednak mogły funkcjonować w niej te, które już istnieją.

"Dla mnie to zapis kontrowersyjny. Nie dlatego, żebym chciał, aby w strefie A były hotele, ale to tak wygląda, jakby w niektórych przypadkach stare hotele w tej strefie dostały monopol na funkcjonowanie" - powiedział przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Bronisław Dutka (PSL).

"Myślę, że to spowoduje pewne ruchy w wielkości stref. Gminy uzdrowiskowe będą ograniczały wielkość strefy A, żeby umożliwić rozbudowę bazy hotelowej" - dodał. Zaznaczył, że w wielu gminach uzdrowiska współpracują z hotelami, które zapewniają miejsce zamieszkania dla kuracjuszy. Jak ocenił, propozycja dotycząca zakazu budowy hoteli może spotkać się z zarzutem dotyczącym ograniczania konkurencji. "Być może jeszcze do momentu uchwalenia ustawy - w drugim czytaniu - pojawią się dość poważne poprawki, które będzie należało uwzględnić" - powiedział Dutka.

Projekt nowelizacji przewiduje też, że tak jak obecnie, w strefie A nie będą mogły być lokowane stacje bazowe telefonii komórkowej. Posłowie zgodzili się jednak, by mogły one powstawać na granicy stref A i B. W tej chwili nie mogą stanąć bliżej niż 500 m od tej granicy.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także, że miano uzdrowiska będą mogły zyskać wyrobiska kopalni soli. "Do tej pory tam leczono, a nie było tego jak nazwać" - powiedział Dutka.

REKLAMA

W myśl nowych propozycji, gminy uzdrowiskowe będą zobowiązane do uchwalenia dla strefy A planu zagospodarowania przestrzennego w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy. Jak wyjaśnił Dutka, po nowelizacji w strefach B i C gminy uzdrowiskowe będą mogły gospodarować dokładnie tak, jak robią to wszystkie gminy w Polsce.

"Dziś uchwalenie planu wiąże się z kosztami i dużymi trudnościami. Dotąd było tak, że jeżeli jedna miejscowość w gminie była uzdrowiskiem, to cała gmina nie mogła nic budować, ponieważ nie miała ważnego planu. Teraz gmina uzdrowiskowa ten plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiała zrobić tylko dla strefy A, co umożliwi inwestycje w pozostałych strefach" - powiedział Dutka.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia. Jak ocenił Dutka, może to być wiosną przyszłego roku.

W Polsce są obecnie 44 uzdrowiska i około 70 miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych, które w przyszłości, po spełnieniu wymogów ustawowych, mogą uzyskać taki status.

Czytaj także: Jak gmina może stać się uzdrowiskiem>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

    Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

    1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

    Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

    Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

    Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

    Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

     

    REKLAMA

    Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

    W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

    Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

    Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

    Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

    Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

    REKLAMA

    PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

    W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

    Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

    REKLAMA