Rząd przyjął krajowy plan działań dla odnawialnych źródeł energii
REKLAMA
"Filarami zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych będzie większe wykorzystanie biomasy oraz energii elektrycznej z wiatru" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
REKLAMA
Rząd chce, by dojście do 15,5 proc. poziomu zużycia energii z OZE odbyło się w sposób zrównoważony. Krajowy plan uwzględnia zasoby odnawialnych źródeł energii i surowców do wytwarzania paliw oraz stanu systemu elektroenergetycznego - zaznaczył rząd.
REKLAMA
Rozwój wykorzystania OZE umożliwi zaspokojenie wzrastającego zapotrzebowania na energię - uważa rząd. Zwiększy też stopień uniezależnienia się od dostaw energii z importu. "Promowanie wykorzystania OZE pozwala zwiększyć poziom dywersyfikacji źródeł dostaw oraz stworzyć warunki do rozwoju energetyki rozproszonej, opartej na lokalnie dostępnych surowcach" - podkreśliło CIR w komunikacie.
Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych cechuje się niewielką lub zerową emisją zanieczyszczeń, co zapewnia pozytywne efekty ekologiczne - przypomina CIR. "Energetyka odnawialna przyczynia się również do rozwoju słabiej rozwiniętych regionów, bogatych w zasoby energii odnawialnej. Realizacja inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii wpływa także na wzrost zatrudnienia w gospodarce" - zaznaczyło Centrum.
Sporządzenie i przesłanie do Komisji Europejskiej planu działań wynika z postanowień unijnej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Plan określa krajowe cele dotyczące udziału energii z OZE w sektorach: transportowym, energii elektrycznej oraz ogrzewania i chłodzenia w 2020 r. Określa też środki, które należy podjąć dla osiągnięcia tych celów.
CIR przypomina, że plan rozwija i uszczegółowia prognozy dotyczące odnawialnych źródeł energii zawarte w polityce energetycznej Polski do 2030 r., przyjętej w zeszłym roku przez rząd.
REKLAMA
REKLAMA