REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok - już 15 listopada

Termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok - już 15 listopada
Termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok - już 15 listopada
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 listopada upływa termin złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok. Znacznie utrudnia to wprowadzona od 3 listopada praca zdalna w administracji publicznej.

Pod koniec poprzedniego tygodnia premier ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, o ile to możliwe, mają pracować zdalnie od wtorku 3 listopada. We wtorek rozporządzenie weszło w życie. Jednocześnie rząd nie wziął pod uwagę terminów złożenia projektów budżetów JST na 2021 rok, a ten już 15 listopada. Czy możliwe jest stworzenie ich pracując zdalnie? Związek Miast Polskich oczekuje zmiany terminu.

REKLAMA

Tuż po ogłoszeniu nowych obostrzeń, m.in. dotyczących miejsca pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej, można było usłyszeć zdanie: “To niewykonalne!” Choć nikt nie dyskutuje z zasadnością decyzji rządu, większość urzędów administracji publicznej nie może sobie pozwolić na komfort pracy z domu. Zwłaszcza na dwa tygodnie przed złożeniem projektów budżetów na 2021 rok.

Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego

REKLAMA

Potwierdza to Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Informacja o rozporządzeniu o pracy zdalnej nic u nas nie zmieniła. Nasz urząd pozostaje otwarty. Pracujemy zdalnie, tylko na stanowiskach, gdzie da się pracować zdalnie, na zasadzie systemu zmianowego. W urzędzie nie da się pracować całkowicie zdalnie z uwagi na konieczność dostępu do dokumentów, w tym o charakterze poufnym. Dodatkowe ograniczenie w zmianie stylu pracy stanowi liczba laptopów, którymi dysponuje urząd.

Sytuacja gminy Dragacz nie jest niestety wyjątkiem potwierdzającym regułę, a regułą. - Nie widzę zdalnej pracy całego urzędu, bo się nie da i tyle. Kwestie podatkowe, urzędu stanu cywilnego - tego nie da się zrobić. Jesteśmy na gorącej linii ze skarbnikiem i sekretarzem w sprawie pracy zdalnej. Czekamy na rozporządzenie, co z nadchodzącym terminem na projekt budżetu, wciąż go nie ma, a nie będziemy wróżyć z fusów. Robimy wszystko, żeby się wywiązać z obowiązujących terminów, ale nie ukrywajmy, będzie to bardzo trudne. Sądzę, że te terminy będą poprzesuwane - komentował burmistrz jednego z miast na Podlasiu, jeszcze przed ukazaniem się poniedziałkowego rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt budżetu to praca zbiorowa

REKLAMA

Rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń, które weszło w życie 3 listopada, zawiera jedynie informację o zmianie funkcjonowania instytucji publicznych, ale nie rozwiązuje problemów, które się z tym wiążą. Najistotniejszym z nich jest zbliżający się termin złożenia projektów budżetów na 2021 rok. Włodarze, którzy oczekiwali przesunięcia terminu rozczarowali się.

Projekt budżetu to praca zbiorowa. Oczywiście na początku większość obowiązków związanych z jego powstawaniem spoczywa na skarbniku i wójcie, burmistrzu czy prezydencie, w zależności od jednostki samorządu terytorialnego. Niemniej wymaga analiz dokumentów, oszacowania wpływów, które ze względu na pandemię trudno porównać do lat poprzednich, a także licznych konsultacji. Przeprowadzenie tych działań podczas pracy zdalnej jest bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe - komentuje Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, ekspert w dziedzinie finansów samorządowych - Z naszych analiz wynika, że szacowany ubytek w PIT wyniesie w 2020 r. około 5,3 - 6,9 mld zł, w zależności od scenariusza. Przy tak obniżonych dochodach stworzenie racjonalnego i prawdopodobnego projektu budżetu na przyszły rok jest skomplikowane i nie powinno być robione w pośpiechu i po omacku - dodaje.

Zmniejszające się dochody samorządów i stale rosnące bieżące wydatki, sprawiają, że projekt budżetu na 2021 rok będzie polegał na niesatysfakcjonującym kompromisie. - W tym roku jest nam bardzo trudno dopiąć budżet, największym problemem są ciągle rosnące wydatki na oświatę. Aktywnie szukamy oszczędności, ale jest ciężko - tłumaczy Ewa Walitów, Skarbnik gminy Potęgowo.

Na utrzymanie oświaty samorządy otrzymują pieniądze z budżetu centralnego poprzez subwencję oświatową, jednak nie są to środki wystarczające. W tym roku samorządy muszą znaleźć dodatkowe 32 mld zł na ten cel, przeszło o połowę więcej niż jeszcze w 2015 r. Jest to głównie skutek rosnących kosztów wynagrodzeń, które stanowią 85-90% wydatków na oświatę. Na 2808 jednostek samorządu terytorialnego jedynie kilkanaście nie dopłaca do edukacji, czyli ok. 0,5% z nich.

AESCO Group

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA

CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

REKLAMA