REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet samorządu 2021 - termin ma zostać wydłużony do 31 marca 2021 r.

Budżet samorządu 2021 - termin ma zostać wydłużony do 31 marca 2021 r.
Budżet samorządu 2021 - termin ma zostać wydłużony do 31 marca 2021 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowy termin na podjęcie uchwały budżetowej samorządu mija 31 stycznia. Rząd planuje wydłużenie terminu uchwalania budżetu samorządów w roku 2021 r. do 31 marca.

O planowanych rozwiązaniach poinforomował wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem Paweł Szefernaker.

REKLAMA

Informacje przedstawione przez Szefernakera to wynik spotkania konsultacyjnego premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęconej pandemii i obostrzeniom. Rozmowa odbyła się w sobotę, 31 października, a jednym z jej efektów było wprowadzenie co do zasady pracy zdalnej w urzędach i jednostkach organizacyjnych. Tak, jak zapowiadano, kolejne kwestie rozpatrzono w następnych dniach.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Dodatkowe 2 miesiące na uchwalenie budżetu

Szefernaker, który jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej, w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że "MSWiA we współpracy ze stroną samorządową przygotuje rozwiązanie wprowadzające jednorazowe wydłużenie terminu uchwalenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego w roku 2021 do 31 marca".

Samorządy zyskają zatem dwa miesiące, jako że zgodnie z ustawą ostateczny termin na podjęcie uchwały budżetowej mija 31 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Propozycja ta zostanie zgłoszona podczas prac nad zmianą tzw. ustawy covidowej procedowanej obecnie w Senacie - wyjaśnił wiceminister.

Jak powiedział PAP dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, w wielu samorządach trwają jeszcze prace nad projektami budżetu.

Przyczyny wydłużenia terminu

REKLAMA

"Nie wszyscy skończyli te prace, zaś to, co przedłożą 15 listopada organom stanowiącym być może jeszcze będzie wymagało prac w urzędach. Ustawa przewiduje bardzo skomplikowaną procedurę uchwalania budżetu – ona jest skomplikowana w normalnej sytuacji. Formalnie ten budżet trzeba uchwalić do końca roku, ustawa w tej chwili daje możliwość uchwalenia go do 31 stycznia. Przy pracy zdalnej, nie wiadomo, jak długo trwającej i w perspektywie ewentualnego ponownego wprowadzenia narodowej kwarantanny, to wszystko może się przedłużyć. Żeby nie zmuszać RIO do przyjmowania tych projektów budżetów jako prowizoria budżetowe, ze wszystkimi tego konsekwencjami, jest propozycja, żeby ten termin przedłużyć" – powiedział PAP Porawski.

Wiceszef MSWiA odniósł się również do formułowanego przez samorządowców postulatu, który dotyczył zmiany terminu przedłożenia radzie gminy, powiatu i sejmikowi projektu budżetu przez organ wykonawczy. Zgodnie z ustawą termin ten mija 15 listopada. Jak zaznaczył Szefernaker, postulat ten nie może być zrealizowany w trybie doraźnym przed upływem tego terminu.

Termin składania projektów budżetów

"W porozumieniu z Ministerstwem Finansów rekomendujemy organom wykonawczym JST skierowanie projektów budżetu do organów stanowiących w obowiązującym terminie, z zastrzeżeniem prawa do wniesienia niezbędnych zmian w trybie autopoprawek, w przypadku niemożności sfinalizowania prac nad projektem z powodu wprowadzenia ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii" - poinformował wiceminister.

Terminy w postępowaniach administracyjnych

REKLAMA

Inne ustalenia dotyczącą kwestii terminów postępowań administracyjnych. Szefernaker wyjaśnił, że MSWiA przygotowało, po konsultacji z Ministerstwem Sprawiedliwości, projekt przepisów w tej sprawie, który również zostanie zgłoszony podczas prac nad zmianą tzw. ustawy covidowej w Senacie.

Jak zaznaczył wiceminister, zawarte w projekcie rozwiązania przewidują m.in. możliwość wstrzymywania biegu terminów przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni - z możliwością ponownego wstrzymania ich biegu, za zgodą organów drugiej instancji.

"Realizujemy ustalenia spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Te propozycje usprawnią funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego podczas drugiej fali epidemii COVID-19" - podkreślił wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA