REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 nowych miast w 2021 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
W 2020 r. status miasta uzyska 10 miejscowości./Fot. Shutterstock
W 2020 r. status miasta uzyska 10 miejscowości./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 r. status miasta uzyska 10 miejscowości. Większość z nich ma długą historię i w przeszłości posiadała już prawa miejskie.

Nowe miejscowości ze statusem miasta w 2021 r.

1 stycznia 2021 r. status miasta otrzymają następujące miejscowości:

REKLAMA

  1. Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim;
  2. Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim;
  3. Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim;
  4. Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim;
  5. Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim;
  6. Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim;
  7. Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim;
  8. Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
  9. Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim;
  10. Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego

Co wiemy o nowych miastach?

Kamieniec Ząbkowicki

Na terenie miejscowości znajduje się wiele zabytków takich jak na przykład Zespół Rezydencjalno-Parkowy na Górze Zamkowej wraz z pałacem księżnej Marianny Orańskiej. Kamieniec Ząbkowicki pełni rolę ważnego węzła kolejowego (linie kolejowe Wrocław-Międzylesie i Legnica-Katowice).

Goraj

Goraj prawa miejskie posiadał w latach 1398-1869 i utracił je po powstaniu styczniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W centrum miejscowości znajduje się rynek z rozchodzącymi się od niego promieniście ulicami.

Kamionka

Podobnie jak Goraj miejscowość posiadała dawniej prawa miejskie i utraciła je po powstaniu styczniowym. Było to w latach 1458-1869. Do najważniejszych zabytków miejscowości można zaliczyć Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1459 r.

Sochocin

Prawa miejskie posiadał w latach 1385-1869 r. Niniejsza zmiana jest przywróceniem „praw miejskich” utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Zespół kościoła parafialnego jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych.

Solec nad Wisłą

Od XIV w. do 1869 r. miejscowość posiadała prawa miejskie. W Solcu nad Wisłą zachowała się dawna struktura topograficzna zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII w.

Wiskitki

W latach 1595-1869 r. miejscowość posiadała prawa miejskie. W centrum znajduje się zespół dawnego rynku i kościoła.

Dubiecko

Prawa miejskie miejscowość ta posiadała w latach 1407-1934. najważniejszym zabytkiem Dubiecka jest Zespół Zamkowo-Parkowy, w skład którego wchodzi m.in. zamek murowany z XVI w. W Dubiecku urodził się Ignacy Krasicki.

Wodzisław

Prawa miejskie posiadał w latach 1366-1869. Centrum miejscowości stanowi rynek. Układ przestrzenny wokół niego objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Budzyń

W 1641 r. król Władysław IV Waza potwierdził prawa miejskie Budzynia oraz jego herb, Proces lokacji miejskiej miał swój początek wcześniej, bo już w pierwszej połowie XV w.

Koźminek

Koźminek posiadał prawa miejskie od IV w. do 1870 r. Z zabytków można wymienić m.in. Kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z przełomu XV i XVI w. czy dwór wzniesiony w wieku XVIII.

Nadanie statusu miasta na podstawie rozporządzenia

REKLAMA

Zgodnie z art. 4 ustawy o samorządzie gminnym Rada Ministrów w drodze rozporządzenia nadaje gminie lub miejscowości status miasta i ustala jego granice. Rozporządzenie w tym zakresie może zostać wydane także na wniosek zainteresowanej gminy. Zmiany zaś następują z dniem 1 stycznia.

Wydanie takiego rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanych rad gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami.

Nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane są w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.

Źródło:

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 713);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1332).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA