10 nowych miast w 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe miejscowości ze statusem miasta w 2021 r.
1 stycznia 2021 r. status miasta otrzymają następujące miejscowości:
REKLAMA
- Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim;
- Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim;
- Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim;
- Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim;
- Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim;
- Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim;
- Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim;
- Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
- Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim;
- Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.
Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego
Co wiemy o nowych miastach?
Kamieniec Ząbkowicki
Na terenie miejscowości znajduje się wiele zabytków takich jak na przykład Zespół Rezydencjalno-Parkowy na Górze Zamkowej wraz z pałacem księżnej Marianny Orańskiej. Kamieniec Ząbkowicki pełni rolę ważnego węzła kolejowego (linie kolejowe Wrocław-Międzylesie i Legnica-Katowice).
Goraj
Goraj prawa miejskie posiadał w latach 1398-1869 i utracił je po powstaniu styczniowym.
W centrum miejscowości znajduje się rynek z rozchodzącymi się od niego promieniście ulicami.
Kamionka
Podobnie jak Goraj miejscowość posiadała dawniej prawa miejskie i utraciła je po powstaniu styczniowym. Było to w latach 1458-1869. Do najważniejszych zabytków miejscowości można zaliczyć Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1459 r.
Sochocin
Prawa miejskie posiadał w latach 1385-1869 r. Niniejsza zmiana jest przywróceniem „praw miejskich” utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Zespół kościoła parafialnego jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych.
Solec nad Wisłą
Od XIV w. do 1869 r. miejscowość posiadała prawa miejskie. W Solcu nad Wisłą zachowała się dawna struktura topograficzna zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII w.
Wiskitki
W latach 1595-1869 r. miejscowość posiadała prawa miejskie. W centrum znajduje się zespół dawnego rynku i kościoła.
Dubiecko
Prawa miejskie miejscowość ta posiadała w latach 1407-1934. najważniejszym zabytkiem Dubiecka jest Zespół Zamkowo-Parkowy, w skład którego wchodzi m.in. zamek murowany z XVI w. W Dubiecku urodził się Ignacy Krasicki.
Wodzisław
Prawa miejskie posiadał w latach 1366-1869. Centrum miejscowości stanowi rynek. Układ przestrzenny wokół niego objęty jest ochroną konserwatora zabytków.
Budzyń
W 1641 r. król Władysław IV Waza potwierdził prawa miejskie Budzynia oraz jego herb, Proces lokacji miejskiej miał swój początek wcześniej, bo już w pierwszej połowie XV w.
Koźminek
Koźminek posiadał prawa miejskie od IV w. do 1870 r. Z zabytków można wymienić m.in. Kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z przełomu XV i XVI w. czy dwór wzniesiony w wieku XVIII.
Nadanie statusu miasta na podstawie rozporządzenia
REKLAMA
Zgodnie z art. 4 ustawy o samorządzie gminnym Rada Ministrów w drodze rozporządzenia nadaje gminie lub miejscowości status miasta i ustala jego granice. Rozporządzenie w tym zakresie może zostać wydane także na wniosek zainteresowanej gminy. Zmiany zaś następują z dniem 1 stycznia.
Wydanie takiego rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanych rad gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami.
Nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane są w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.
Źródło:
Uzasadnienie do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 713);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1332).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.