REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki zawodowe krytykują propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Związki zawodowe działające w oświacie krytykują propozycje zmian w Karcie Nauczyciela dotyczące m.in. objęcia tą ustawą tylko części nauczycieli, czy określania pensum przez samorządy lokalne. Pomysły chwali zaś zespół doradców strategicznych premiera.

Oceny te padły w środę podczas spotkania zespołu opiniodawczo-doradczego do spraw statutu zawodowego nauczycieli działającego przy minister edukacji. W skład tego zespołu obok przedstawicieli MEN i nauczycielskich związków zawodowych zaproszono m.in. byłych ministrów edukacji, przedstawicieli samorządów, oświaty niepublicznej oraz organizacji działających w oświacie.

REKLAMA

REKLAMA

W środę członkowie zespołu dyskutowali na temat dokumentu roboczego przygotowanego przez resort zawierającego - jak w nim napisano - "wybrane przemyślenia i wnioski na temat kształtu dokumentu regulującego status zawodowy nauczycieli". Propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela, jakie znalazły się w dokumencie, zgłaszane były podczas wcześniejszych spotkań zespołu przez różne osoby należące do niego.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz skrytykował pomysł by zapisy ustawy regulowały status i czas pracy tylko tzw. nauczycieli tablicowych, czyli nauczycieli konkretnych przedmiotów prowadzących lekcje z uczniami. W dokumencie zaproponowano by czas pracy nauczycieli pracujących świetlicach i bibliotekach szkolnych, psychologów i pedagogów szkolnych oraz doradców zawodowych ustalały samorządy. Status nauczycieli mieli by stracić nauczyciele oddelegowani do pracy w komisjach egzaminacyjnych, nadzorze pedagogicznym, urzędach czy związkach zawodowych.

W Karcie Nauczyciela zamiast tygodniowego pensum (liczby godzin lekcyjnych, jakie musi przepracować nauczyciel w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy) miałoby być także zapisane pensum w wymiarze rocznym.

REKLAMA

ZNP krytykuje też propozycje zmian w systemie awansu zawodowego, m.in. to, że o awansie na stopień nauczyciela mianowanego ma decydować organ prowadzący szkołę, w której uczy nauczyciel, a o awansie na stopień nauczyciela mianowanego rada szkoły, w skład, której wchodzą uczniowie, rodzice i pozostali nauczyciele. Jednocześnie w szkole nie mogłoby być więcej niż 30 proc. nauczycieli dyplomowanych, czyli tych, którzy osiągnęli najwyższy stopień awansu zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Te propozycje dotyczące czasu pracy, wynagrodzeń, zatrudniania czy awansu zawodowego są nie do zaakceptowania przez środowisko, które reprezentuję. Prowadzą do destabilizacji zawodu nauczycielskiego i w sposób nieuzasadniony próbuje stwierdzić, że najlepszymi decydentami w tych sprawach będą samorządy" - mówił Broniarz.

"Nasze stanowisko jest podobne. Wszystkie te propozycje, mało, że są chaotyczne i prowadzą do zwiększenia biurokracji w szkole, to nijak nie poprowadzą do podniesienia jakości pracy nauczycieli" - ocenił przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. Podkreślił, że nie są do zaakceptowania żadne zmiany, za którymi stoją tylko względy oszczędnościowe. Przeciwne tym propozycjom jest także Forum Związków Zawodowych.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządów, choć zastrzegli, że oficjalnie stanowisko przedstawią dopiero w styczniu, to zwracali uwagę na ich zdaniem dobre propozycje zawarte w omawianym dokumencie. Piotr Mróz ze Związku Miast Polskich postulował by w Karcie Nauczyciela zapisać m.in. kto właściwie jest nauczycielem, bo jak mówił: "czym się różni bibliotekarz szkolny od pracującego w bibliotece publicznej", oraz to "co konkretnie ma robić nauczyciel w ramach 40 godzin pracy".

Odniósł się też do sposobu ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli. "Nie chcemy by pensje naszemu Janowi Nowakowi ustalano na Szucha (przy Al.Szucha w Warszawie mieści się Ministerstwo Edukacji Narodowej) i wypłacano mu ją na Szucha" - podkreślił Mróz.

Dokument chwalił też Michał Miąskiewicz z Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. "Propozycje podobają się nam. Wydają nam się trafne zarówno w warstwie diagnozy, jak i kierunkowych rozwiązań. Oczywiście wymagają one dalszych prac i analiz" - zaznaczył.

Na zakończenie spotkania minister edukacji Katarzyna Hall zaapelowała do stron by zamiast krytykować propozycje zawarte w dokumencie przedstawiały swoje własne, lepsze pomysły.

Zespół opiniodawczo-doradczy powołany został przez Hall w marcu tego roku. Miał do końca grudnia zakończyć swoje prace, jednak minister przedłużyła jego działalność do końca czerwca 2011 r.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA