Samorządy liczą pensje nauczycieli
REKLAMA
W ciągu roku od wejścia w życie przepisów gwarantujących nauczycielom prawo do średniej płacy lub dodatku uzupełniającego, samorządy wydały na wyrównania ok. 250 mln zł – podaje DGP.
REKLAMA
W przyszłym roku, prawdopodobnie po raz ostatni wypłacone zostaną jednorazowe dodatki uzupełniające nauczycielom, których wynagrodzenie było niższe od średniej płacy przewidzianej w Karcie Nauczyciela. Po raz ostatni – bo niemal wszystkie samorządy decydują się już na wypłacane pedagogom średnich płac lub szukają sposobów by uniknąć konieczności wypłaty dodatku.
REKLAMA
Jak podaje DGP – sposobów jest kilka: dyrektorzy szkół w porozumieniu z samorządami masowo przyznają nauczycielom dodatki motywacyjne – aby zapewnić im średnie płace albo wyznaczają zajęcia dodatkowe. Są jednak i takie placówki, w których konieczność wypłaty dodatku zmusiła organy prowadzące do redukcji zatrudnienia.
Samorządy zaznaczają, że jednorazowy dodatek nie motywuje nauczycieli do lepszej pracy i nie ma związku z realizacją zadań oświatowych - jedynie obciąża budżety gmin. Mimo to rząd nie zamierza zmieniać zasad wynagradzania pedagogów.
Obowiązki gmin:
- do 20 stycznia – wyliczenie średnich płac
- do 31 stycznia – wypłata dodatku uzupełniającego
- do 10 lutego – przygotowanie sprawozdań z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
- do 17 lutego – przekazanie sprawozdań dyrektorom szkół, związkom zawodowym i RIO.
Czytaj także: Nowe zmiany w Karcie Nauczyciela - dodatek uzupełniający>>
Samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA