reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorządy liczą pensje nauczycieli

Samorządy liczą pensje nauczycieli

Samorządy podsumowują wydatki na pensje nauczycieli. Muszą im zapewnić przynajmniej średnią płacę gwarantowaną przez Kartę Nauczyciela albo do końca stycznia zapłacą wyrównanie – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

W ciągu roku od wejścia w życie przepisów gwarantujących nauczycielom prawo do średniej płacy lub dodatku uzupełniającego, samorządy wydały na wyrównania ok. 250 mln zł – podaje DGP.

W przyszłym roku, prawdopodobnie po raz ostatni wypłacone zostaną jednorazowe dodatki uzupełniające nauczycielom, których wynagrodzenie było niższe od średniej płacy przewidzianej w Karcie Nauczyciela. Po raz ostatni – bo niemal wszystkie samorządy decydują się już na wypłacane pedagogom średnich płac lub szukają sposobów by uniknąć konieczności wypłaty dodatku.

Jak podaje DGP – sposobów jest kilka: dyrektorzy szkół w porozumieniu z samorządami masowo przyznają nauczycielom dodatki motywacyjne – aby zapewnić im średnie płace albo wyznaczają zajęcia dodatkowe. Są jednak i takie placówki, w których konieczność wypłaty dodatku zmusiła organy prowadzące do redukcji zatrudnienia.

Samorządy zaznaczają, że jednorazowy dodatek nie motywuje nauczycieli do lepszej pracy i nie ma związku z realizacją zadań oświatowych - jedynie obciąża budżety gmin. Mimo to rząd nie zamierza zmieniać zasad wynagradzania pedagogów.

Obowiązki gmin:

- do 20 stycznia – wyliczenie średnich płac

- do 31 stycznia – wypłata dodatku uzupełniającego

- do 10 lutego – przygotowanie sprawozdań z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego

- do 17 lutego – przekazanie sprawozdań dyrektorom szkół, związkom zawodowym i RIO.

Czytaj także: Nowe zmiany w Karcie Nauczyciela - dodatek uzupełniający>>

Samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama