REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie rozwoju miast - na kwietniowej konferencji w Katowicach

REKLAMA

Planowanie rozwoju miast - nie tylko w ujęciu przestrzennym - będzie głównym tematem konferencji "Miasto 2011", która, jak co roku, odbędzie się pod koniec kwietnia w Katowicach - krótko przed Europejskim Kongresem Gospodarczym.

Konferencje poświecone rozwojowi miast organizuje od kilku lat w Katowicach europoseł PO Jan Olbrycht, który w Parlamencie Europejskim przewodniczy poświęconej polityce miejskiej intergrupie "Urban". Tegorocznymi gośćmi katowickiej konferencji mają być eksperci rozwoju miast m.in. z Węgier i Wielkiej Brytanii, wśród nich specjaliści przygotowujący przebudowę Londynu pod kątem Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

"Trzeba ludziom pokazywać inne sposoby myślenia. Jestem przeciwnikiem wymiany doświadczeń poprzez wymianę prezentacji powerpoint - () nikt tego nie słucha, bo to jest tak odległe. Chodzi o pokazanie konkretnych rozwiązań i pogadanie z ludźmi, którzy to robią. () Ponieważ mam z tymi ludźmi kontakt, chciałbym ich przywieźć i pokazać, jak to naprawdę chodzi" - wyjaśnił europoseł.

Jednym z gości katowickiej konferencji ma być szef unijnej Inicjatywy JESSICA Eugenio Leanza. Woj. śląskie, obok m.in. wielkopolskiego, przygotowuje procedurę korzystania z funduszy tej inicjatywy przy przedsięwzięciach związanych z rewitalizacją miast. Sam Leanza ma jednak mówić m.in. o przepływach mieszkańców dużych ośrodków.

"To nowe sprawy. Po otwarciu rynku niemieckiego możemy spodziewać się zasadniczych zmian w miastach - jeżeli chodzi o odpowiednio wykształconych ludzi. To na Śląsku może jeszcze nie jest takie istotne, ale np. koledzy ze Szczecina pokazywali mi już bardzo konkretne oferty dla uczniów tamtejszych szkół zawodowych - ze świetnymi warunkami" - wskazał Olbrycht.

"Dla wielu miast to nie tyle problem wyjazdów, tylko kwestia poziomu podatków - dochodów, które będą wpływały do budżetów. () Pokazywanie problemów miast z punktu widzenia przepływów to jedna z kluczowych rzeczy - kwestie, jak się do tego przygotowywać, jak się na to nastawiać, jakiego typu działania podejmować" - ocenił europoseł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z tematów konferencji będzie też prawdopodobnie problem tzw. wielopoziomowego zarządzania - obejmującego wszystkie szczeble władzy samorządowej i państwowej, np. kulejącą dziś współpracę prezydentów miast z marszałkami.

REKLAMA

Jak wyjaśnił Olbrycht, dotychczasowe doświadczenia m.in. wykorzystywania unijnych środków, wskazują na pilną potrzebę wytworzenia mechanizmów decyzyjnych, wymuszających wspólną pracę nad ważnymi projektami różnych szczebli władzy. Chodzi przede wszystkim o wspólne uzgadnianie priorytetów wydawania środków i przeprowadzanie najważniejszych projektów.

Olbrycht przypomniał też, że w 2009 r. gościem konferencji miejskiej była światowej sławy specjalistka rozwoju miast prof. Saskia Sassen z Uniwersytetu Columbia. Jak ocenił, dla organizatorów "ciekawym doświadczeniem" był fakt, że choć udało się sprowadzić do Polski takiej najwyższej klasy eksperta, ośrodki akademickie praktycznie nie zareagowały.

Organizatorzy konferencji "Miasto 2011" przygotują również jeden z paneli planowanego na 16-18 maja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. "Będziemy proponowali organizatorom Kongresu, by nie robić kolejnego () panelu na temat metropolii i aglomeracji, bo to temat, który niekoniecznie zmienia rzeczywistość, ale chcemy zajmować się prowokowaniem w Polsce rozmowy na temat polityki miejskiej" - wyjaśnił Olbrycht.

Jan Olbrycht jest współtwórcą i obecnym przewodniczącym działającej w Parlamencie Europejskim nieformalnej tzw. intergrupy "Urban". To międzykomisyjne i międzypartyjne ciało zajmujące się problematyką rozwoju miast skupia obecnie ponad 60 europarlamentarzystów z różnych krajów, zwykle z doświadczeniem samorządowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA