reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Planowanie rozwoju miast - na kwietniowej konferencji w Katowicach

Planowanie rozwoju miast - na kwietniowej konferencji w Katowicach

Planowanie rozwoju miast - nie tylko w ujęciu przestrzennym - będzie głównym tematem konferencji "Miasto 2011", która, jak co roku, odbędzie się pod koniec kwietnia w Katowicach - krótko przed Europejskim Kongresem Gospodarczym.

Konferencje poświecone rozwojowi miast organizuje od kilku lat w Katowicach europoseł PO Jan Olbrycht, który w Parlamencie Europejskim przewodniczy poświęconej polityce miejskiej intergrupie "Urban". Tegorocznymi gośćmi katowickiej konferencji mają być eksperci rozwoju miast m.in. z Węgier i Wielkiej Brytanii, wśród nich specjaliści przygotowujący przebudowę Londynu pod kątem Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

"Trzeba ludziom pokazywać inne sposoby myślenia. Jestem przeciwnikiem wymiany doświadczeń poprzez wymianę prezentacji powerpoint - () nikt tego nie słucha, bo to jest tak odległe. Chodzi o pokazanie konkretnych rozwiązań i pogadanie z ludźmi, którzy to robią. () Ponieważ mam z tymi ludźmi kontakt, chciałbym ich przywieźć i pokazać, jak to naprawdę chodzi" - wyjaśnił europoseł.

Jednym z gości katowickiej konferencji ma być szef unijnej Inicjatywy JESSICA Eugenio Leanza. Woj. śląskie, obok m.in. wielkopolskiego, przygotowuje procedurę korzystania z funduszy tej inicjatywy przy przedsięwzięciach związanych z rewitalizacją miast. Sam Leanza ma jednak mówić m.in. o przepływach mieszkańców dużych ośrodków.

"To nowe sprawy. Po otwarciu rynku niemieckiego możemy spodziewać się zasadniczych zmian w miastach - jeżeli chodzi o odpowiednio wykształconych ludzi. To na Śląsku może jeszcze nie jest takie istotne, ale np. koledzy ze Szczecina pokazywali mi już bardzo konkretne oferty dla uczniów tamtejszych szkół zawodowych - ze świetnymi warunkami" - wskazał Olbrycht.

"Dla wielu miast to nie tyle problem wyjazdów, tylko kwestia poziomu podatków - dochodów, które będą wpływały do budżetów. () Pokazywanie problemów miast z punktu widzenia przepływów to jedna z kluczowych rzeczy - kwestie, jak się do tego przygotowywać, jak się na to nastawiać, jakiego typu działania podejmować" - ocenił europoseł.

Jednym z tematów konferencji będzie też prawdopodobnie problem tzw. wielopoziomowego zarządzania - obejmującego wszystkie szczeble władzy samorządowej i państwowej, np. kulejącą dziś współpracę prezydentów miast z marszałkami.

Jak wyjaśnił Olbrycht, dotychczasowe doświadczenia m.in. wykorzystywania unijnych środków, wskazują na pilną potrzebę wytworzenia mechanizmów decyzyjnych, wymuszających wspólną pracę nad ważnymi projektami różnych szczebli władzy. Chodzi przede wszystkim o wspólne uzgadnianie priorytetów wydawania środków i przeprowadzanie najważniejszych projektów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama