Kategorie

Planowanie rozwoju miast - na kwietniowej konferencji w Katowicach

Planowanie rozwoju miast - nie tylko w ujęciu przestrzennym - będzie głównym tematem konferencji "Miasto 2011", która, jak co roku, odbędzie się pod koniec kwietnia w Katowicach - krótko przed Europejskim Kongresem Gospodarczym.

Konferencje poświecone rozwojowi miast organizuje od kilku lat w Katowicach europoseł PO Jan Olbrycht, który w Parlamencie Europejskim przewodniczy poświęconej polityce miejskiej intergrupie "Urban". Tegorocznymi gośćmi katowickiej konferencji mają być eksperci rozwoju miast m.in. z Węgier i Wielkiej Brytanii, wśród nich specjaliści przygotowujący przebudowę Londynu pod kątem Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

"Trzeba ludziom pokazywać inne sposoby myślenia. Jestem przeciwnikiem wymiany doświadczeń poprzez wymianę prezentacji powerpoint - () nikt tego nie słucha, bo to jest tak odległe. Chodzi o pokazanie konkretnych rozwiązań i pogadanie z ludźmi, którzy to robią. () Ponieważ mam z tymi ludźmi kontakt, chciałbym ich przywieźć i pokazać, jak to naprawdę chodzi" - wyjaśnił europoseł.

Jednym z gości katowickiej konferencji ma być szef unijnej Inicjatywy JESSICA Eugenio Leanza. Woj. śląskie, obok m.in. wielkopolskiego, przygotowuje procedurę korzystania z funduszy tej inicjatywy przy przedsięwzięciach związanych z rewitalizacją miast. Sam Leanza ma jednak mówić m.in. o przepływach mieszkańców dużych ośrodków.

"To nowe sprawy. Po otwarciu rynku niemieckiego możemy spodziewać się zasadniczych zmian w miastach - jeżeli chodzi o odpowiednio wykształconych ludzi. To na Śląsku może jeszcze nie jest takie istotne, ale np. koledzy ze Szczecina pokazywali mi już bardzo konkretne oferty dla uczniów tamtejszych szkół zawodowych - ze świetnymi warunkami" - wskazał Olbrycht.

"Dla wielu miast to nie tyle problem wyjazdów, tylko kwestia poziomu podatków - dochodów, które będą wpływały do budżetów. () Pokazywanie problemów miast z punktu widzenia przepływów to jedna z kluczowych rzeczy - kwestie, jak się do tego przygotowywać, jak się na to nastawiać, jakiego typu działania podejmować" - ocenił europoseł.

Jednym z tematów konferencji będzie też prawdopodobnie problem tzw. wielopoziomowego zarządzania - obejmującego wszystkie szczeble władzy samorządowej i państwowej, np. kulejącą dziś współpracę prezydentów miast z marszałkami.

Jak wyjaśnił Olbrycht, dotychczasowe doświadczenia m.in. wykorzystywania unijnych środków, wskazują na pilną potrzebę wytworzenia mechanizmów decyzyjnych, wymuszających wspólną pracę nad ważnymi projektami różnych szczebli władzy. Chodzi przede wszystkim o wspólne uzgadnianie priorytetów wydawania środków i przeprowadzanie najważniejszych projektów.

Olbrycht przypomniał też, że w 2009 r. gościem konferencji miejskiej była światowej sławy specjalistka rozwoju miast prof. Saskia Sassen z Uniwersytetu Columbia. Jak ocenił, dla organizatorów "ciekawym doświadczeniem" był fakt, że choć udało się sprowadzić do Polski takiej najwyższej klasy eksperta, ośrodki akademickie praktycznie nie zareagowały.

Organizatorzy konferencji "Miasto 2011" przygotują również jeden z paneli planowanego na 16-18 maja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. "Będziemy proponowali organizatorom Kongresu, by nie robić kolejnego () panelu na temat metropolii i aglomeracji, bo to temat, który niekoniecznie zmienia rzeczywistość, ale chcemy zajmować się prowokowaniem w Polsce rozmowy na temat polityki miejskiej" - wyjaśnił Olbrycht.

Jan Olbrycht jest współtwórcą i obecnym przewodniczącym działającej w Parlamencie Europejskim nieformalnej tzw. intergrupy "Urban". To międzykomisyjne i międzypartyjne ciało zajmujące się problematyką rozwoju miast skupia obecnie ponad 60 europarlamentarzystów z różnych krajów, zwykle z doświadczeniem samorządowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".