REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy zabiegają o wpisanie zamków krzyżackich na listę UNESCO

REKLAMA

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego chce wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zespół gotyckich zamków krzyżackich w północno-wschodniej Europie. Władze regionu liczą, że projekt poprą też inne województwa oraz Rosja, Litwa, Łotwa i Estonia.

"Powstałe w ciągu 150 lat zamki krzyżackie są niewątpliwym świadectwem dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a także dziedzictwa kulturowego wielu innych ziem w naszej części kontynentu. Stanowią jednorodną, wyjątkową grupę zabytków o charakterze wielkoprzestrzennego, zespołowego pomnika historii, dla którego umieszczenie na liście UNESCO będzie miało wielkie znaczenie" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Wpis na Listę Dziedzictwa, w opinii marszałka, pomoże w popularyzacji zachowanych zamków. Samorząd wojewódzki wystąpił już oficjalnie do szefa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS profesora Bogusława Szmygina, z propozycją międzyrządowej aplikacji w tej sprawie.

"Propozycja została przyjęta z uznaniem. Komisja Architektury Militarnej PKN ICOMOS udzieliła pomysłowi swojego poparcia, deklarując współpracę w kolejnych działaniach z tym związanych" - dodał Całbecki.

Doszło już do pierwszego spotkania przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z zawiadującym słynnym w Europie kompleksem zamkowym w Malborku, dyrektorem Mariuszem Mierzwińskim, który zadeklarował uczestnictwo we wszystkich kolejnych posunięciach.

REKLAMA

"Kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedury uznania zespołu zamków za pomnik historii, co oznacza zaangażowanie generalnego konserwatora zabytków i ministra kultury, a na koniec właściwy akt prawny w postaci rozporządzenia prezydenta RP. To otworzy nam drogę do zaproszenia do współpracy marszałków województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy także mają na swoich terenach pokrzyżackie zespoły militarno-administracyjno-mieszkalne, a także przedstawicieli narodowych komitetów Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków z Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji" - podkreślił kujawsko-pomorski marszałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiadomo już, że szansę na wpis, na listę UNESCO, ma tylko wyselekcjonowany zespół warowni, stanowiący reprezentatywną grupę warowni pokrzyżackich. Najwięcej zachowało się ich na terenie obecnej Polski, mniej szczęścia miały zamki w obwodzie kaliningradzkim, gdzie po wojnie niszczono ich resztki jako "relikt poniemiecki", a ruiny w Królewcu wysadzono w powietrze w 1968 roku.

W Kujawsko-Pomorskiem zachowało się kilkanaście zamków krzyżackich, większość w stanie malowniczej trwałej ruiny. Jedna z takich ruin, zamek w Toruniu, jako integralny element toruńskiego zespołu staromiejskiego trafił już na Listę Światowego Dziedzictwa.

Zamek w Chełmnie, którego pozostałości w postaci zaadaptowanych do współczesnych celów obiektów można oglądać do dziś, był przez pewien czas stolicą państwa zakonnego. Inne, m.in. doskonale zachowany i odrestaurowany zamek w Bierzgłowie, a także w Radzyniu Chełmińskim, Świeciu, czy Rogoźnie - wciąż jeszcze pozostają nieodkryte dla turystyki, ale mogą stać się w przyszłości atrakcją dla zarówno regionalnego, jak i lokalnego przemysłu turystycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

REKLAMA

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA