Kategorie

Jak co roku samorządy organizują zajęcia podczas ferii zimowych

Zajęcia sportowo-rekreacyjne, plastyczne, muzyczno-ruchowe, teatralne, wycieczki oraz kuligi - takie m.in. atrakcje przygotowały samorządy dla dzieci, które spędzają ferie zimowe w miejscu zamieszkania. Zainteresowanie jest porównywalne z ubiegłymi latami.

Od soboty dwutygodniowe ferie zimowe trwają już w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Za kilka dni zimową przerwę w nauce będą mieli uczniowie w dwu kolejnych województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Reklama

W Lublinie podczas ferii zimowych zajęcia dla dzieci i młodzieży organizują dzielnicowe i osiedlowe domy i kluby kultury oraz miejskie ośrodki sportowe. W ich ofercie są m.in. warsztaty plastyczne, fotograficzne, taneczne, teatralne, pokazy filmowe, wycieczki, spektakle teatralne, turnieje sportowe. "Zajęcia te prowadzą głównie instruktorzy zatrudnieni w tych ośrodkach" - powiedziała rzeczniczka urzędu miasta w Lublinie Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

W wiejskiej gminie Zamość zajęcia w czasie ferii zorganizowano w 10 spośród 12 istniejących tu szkół - poinformował zastępca wójta Konrad Dziuba. W szkołach w tej gminie dla chętnych dzieci urządzane są m.in. zajęcia plastyczne i muzyczno-ruchowe. Czynne są pracownie komputerowe. Wyświetlane są filmy. Dzieci będą też jeździć na wycieczki, na sztuczne lodowisko do Zamościa i do teatru do Lublina.

W Rzeszowie dla dzieci ze szkół podstawowych zorganizowano m.in. kulig, z braku śniegu nie saniami, lecz dorożkami. Z kolei jedną z atrakcji przygotowanych na ferie w Częstochowie są obejmujące świat sztuki, muzyki, nauki i techniki warsztaty w Multicentrum "Zodiak". W Gliwicach dzieci i młodzież mogą poprawić kondycję i udoskonalić umiejętności pływackie na krytych pływalniach. W "Mewie" i w "Olimpijczyku" urządzono m.in. podwodne tory dla amatorów nurkowania.

Reklama

Według dyrektora departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojciecha Janowicza, w mieście nie ma problemu z obsadą nauczycieli przy zapewnieniu dzieciom w szkołach opieki i zajęć w czasie ferii zimowych. Zaznaczył, że nauczyciele są chętni do tej pracy, choć nie dostają za nią dodatkowego wynagrodzenia, bo wykonują ją - jak powiedział - "w ramach swoich obowiązków".

Miasto wyda na organizację ferii zimowych (otwarte sale gimnastyczne i pracownie w szkołach, półkolonie, kolonie i wycieczki - także poza Białystok) 100 tys. zł. Z tych ofert skorzysta 2,5 tys. dzieci; to liczba podobna jak w minionych latach.

Ofertę - za symbolicznymi opłatami - na ferie przygotowały też podlaskie muzea. Muzeum Ikon w Supraślu będzie prowadzić zajęcia warsztatowe z ikoną. Alfabetu hebrajskiego i wykonywania bączków chanukowych uczyć będzie muzeum w Tykocinie. Muzeum Historyczne w Białymstoku przygotowało zajęcia z zasad dobrego wychowania.

Część gmin za pracę z dziećmi w czasie ferii dodatkowo wynagradza nauczycieli. Jak poinformował zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Gdańsku, Jerzy Jasiński, nauczyciele zajmujący się dziećmi za godzinę pracy otrzymują 20 zł brutto. Na przygotowanie zajęć podczas ferii w ponad 60 placówkach (m.in. w szkołach, Pałacu Młodzieży i w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej) budżet miasta wyda ponad 200 tys. zł.

Według Jasińskiego, w placówkach przygotowane są miejsca dla ok. 6 tysięcy dzieci. "Oferta jest wykorzystywana, a placówki są przygotowane na wypadek, gdyby przyszło więcej chętnych" - dodał.

W Gdyni samorząd przeznaczył na dofinansowanie ferii zimowych ponad 220 tys. zł. Zajęcia odbędą się w 44 szkołach oraz w Młodzieżowym Domu Kultury i Gdyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Miasto płaci nauczycielom opiekującym się dziećmi podczas zajęć 35 zł brutto za godzinę.

Czytaj także: Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011>>

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

  Czternastka dla nauczycieli do likwidacji?

  Czternastka dla nauczycieli - czy zostanie zlikwidowana? Nie tylko samorządowcy, lecz także eksperci są zdania, że przy wprowadzeniu nowego sytemu płac nauczycieli należy zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający.

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych. Od kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem? Czy będą przymusowe szczepienia?

  Aspekty społeczne w nowym prawie zamówień publicznych

  Społeczne zamówienia publiczne to podejście, w którym zamawiający w oparciu o dostępne instrumenty prawne osiągają dodatkowe - w stosunku do głównego celu jakim jest realizacja zamówienia - korzyści społeczne.

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie odbywa się 14 lipca 2021 roku. Można w nim wygrać 5 razy po 50 tys. złotych i 60 hulajnóg elektrycznych. Jak sprawdzić wygrane?