Świadectwo pracy i badania okresowe – nowe przepisy
REKLAMA
Świadectwa pracy
W przypadku zakończenia stosunku pracy z pracownikiem, z którym pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy, świadectwo pracy wydaje się tylko na żądanie pracownika – to aktualnie obowiązująca zasada dotycząca wydawania świadectw pracy. Zasada ta wkrótce ulegnie zmianie.
REKLAMA
W nowym brzmieniu art. 97 kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy obejmującego zakończone okresy zatrudnienia pracownika na podstawie :
- umowy o pracę na okres próbny,
- umowy o pracę na czas określony,
- umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy,
zawartych w okresie 24 miesięcy.
Ustawodawca wymaga aby świadectwo pracy dokumentowało zatrudnienie pracownika od momentu zawarcia pierwszej z wymienionych umów.
Niezależnie od obowiązku pracodawcy, pracownik może domagać się wydania świadectwa pracy dokumentującego miniony okres zatrudnienia na podstawie każdej ze wspomnianych umów. Pracodawca jest wówczas obowiązany spełnić żądanie pracownika a terminie 7 dni.
Badania wstępne
Już wkrótce obowiązek kierowania na badania wstępne nie obejmie pracowników przyjmowanych ponownie do pracy na to samo stanowisko lub stanowisko o podobnych warunkach pracy, jeśli ponowna umowa zostanie zawarta w terminie 30 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy poprzedniej.
Obecnie obowiązujący przepis wymaga aby kolejna umowa zawarta została bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy, tak więc tylko w przypadku ciągłości zatrudnienia pracownik nie musi powtarzać badań wstępnych.
Zmiany wprowadzone przez Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 2011 r. Nr 36; Poz. 181) zaczną obowiązywać od 21 marca 2011 r.
Czytaj także: Powierzenie pracownikowi innej pracy w okresie wypowiedzenia>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA