REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy z Ministerstwem Finansów o ograniczeniu deficytu gmin

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Trwają negocjacje między Ministerstwem Finansów i samorządami ws. porozumienia dotyczącego planowanych przez resort ograniczeń deficytu budżetowego w samorządach. Jedną z propozycji władz lokalnych jest umożliwienie transferu limitów deficytu między gminami.

Resort finansów planuje ograniczenie deficytu budżetowego w samorządach - o 4 proc. w 2012 r., 3 proc. w 2013 r., 2 proc. w 2014 r., o 1 proc. w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ponadto pod koniec grudnia 2010 r. minister finansów Jacek Rostowski wydał rozporządzenie ws. poziomu zadłużenia lokalnych samorządów. Zgodnie z nim do bilansu zadłużenia oprócz kredytów i pożyczek wlicza się też umowy leasingowe, podpisane kontrakty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz umowy z odroczonym terminem płatności dłuższym niż rok.

Samorządowcy, dla których rozporządzenie było zaskoczeniem, krytykują ministra za to, że - ich zdaniem - zmienia reguły gry w trakcie jej trwania. Jak tłumaczyli przedstawiciele samorządów, kiedy rozporządzenie się pojawiło, wiele gmin miało już uchwalone budżety na 2011 r., a niektóre miały w planach podpisanie kontraktów. Decyzja ministra finansów spowodowała - zaznaczali - że budżety trzeba było tworzyć od nowa, a wiele inwestycji może nie zostać zrealizowanych.

W opinii samorządów rozporządzenie może być niekonstytucyjne. Jak powiedział szef Związku Gmin Wiejskich Mariusz Poznański, jeśli któraś z gmin zdecyduje się zaskarżyć rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego, to Związek udzieli jej wsparcia. Ministra finansów krytykowała także opozycja. Według PJN z powodu wydanego przez niego rozporządzenia finanse samorządów znajdą się "w ogromnym kryzysie".

REKLAMA

W środę późnym popołudniem w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie specjalnego zespołu złożonego z przedstawicieli samorządowców oraz resortu, który pracuje nad kompromisowym rozwiązaniem w sprawie planowanych ograniczeń. Następne jest planowane w pierwszej dekadzie marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedział w czwartek dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, choć spotkanie nie zakończyło się porozumieniem, to "nastąpiło pewne zbliżenie stanowisk". "Ministerstwo trochę podniosło nam limit (deficytu deficytu budżetowego), choć nie tyle, ile byśmy chcieli" - powiedział. My z kolei zaproponowaliśmy rozwiązanie, które naszym zdaniem jest absolutnie do przyjęcia. Ministerstwo na razie go nie zaakceptowało, bo to była dla nich zupełna nowość" - poinformował.

Jak wyjaśnił, strona samorządowa zaproponowała, by możliwy był transfer niewykorzystanych limitów deficytu między jednostkami samorządu. "Powiedzieliśmy ministerstwu, że skoro chcą ustanowić limit deficytu na każdą z jednostek samorządu terytorialnego, a są takie jednostki, które z tego nie korzystają, to możliwy powinien być transfer niewykorzystanych limitów z jednych jednostek samorządu do innych, podobny jak w przypadku transferu jednostek emisji CO2" - powiedział Porawski.

"Zaproponowaliśmy taki handel limitami, oczywiście nie mając na myśli handlu w sensie dosłownym, tylko raczej transfer niewykorzystanych limitów" - dodał. Według niego dzięki takiemu rozwiązaniu "pułap deficytu sektora samorządowego byłby ponad wszelką wątpliwość utrzymany na założonym poziomie". "Choć pewnie byłby nawet trochę niższy, bo wiadomo, że nie wszystkie jednostki samorządu go wykorzystają" - dodał.

Samorządowcy spodziewają się, że na następnym spotkaniu resort finansów ustosunkuje się do ich propozycji.

Strona samorządowa przygotowuje listę własnych propozycji, które mają być alternatywą dla planowanych przez resort ograniczeń deficytu. Władze lokalne podnoszą, że MF każe im ograniczać deficyt i jednocześnie nakłada na nie nowe zadania własne.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który brał udział w środowym spotkaniu, powiedział, że przygotowywane propozycje dotyczą m.in. podatku od nieruchomości i systemu oświaty.

Według Grobelnego, błędem jest przede wszystkim sztywne ograniczenie możliwości zadłużania się samorządów. Jak mówił, to rozwiązanie spowoduje, że samorządy, które zadłużyły się w latach poprzednich, nie poniosą negatywnych skutków ograniczeń proponowanych przez rząd. "Z kolei ci, którzy się nie zadłużali w latach poprzednich, bo zaplanowali inwestycje na latach 201-2012, nie będą mogli ich zrealizować. Tak nie można postępować, musi być równość, nie wolno mechanicznie stosować takich ograniczeń" - powiedział.

Podczas środowego spotkania stronie samorządowej udało się uzyskać od ministerstwa obietnicę, że w stosunku do tych samorządów, które czekały z zadłużeniem, możliwe będą odstępstwa, jeżeli chodzi o planowane ograniczenia. "Ale nas najbardziej interesuje nasza propozycja dotycząca transferu limitu" - podkreślił Porawski.

Rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos powiedziała, że resort nie będzie komentował przebiegu negocjacji i propozycji złożonych przez stronę samorządową do czasu zakończenia rozmów. "Ustosunkujemy się na finale, a na razie tego finału nie widać" - dodała.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA